
Renault Captur
1.0 TCe · Bensin
2024 · 728 mil · 91 hk · Bensin
Bilmånsson
2 års garanti
0.9 TCe · Bensin
1 / 9Vår bedömning av köpläget på just den här annonsen
Vi jämför den här annonsen mot liknande bilar på marknaden just nu
Ligger 16 000 kr lägre än liknande bilar på marknaden.
Priset över tid
Captur säljs normalt på ~19 dgr (spann 8–44) — den här till salu i 57.
Så ser marknaden ut för Captur 0.9 TCe kring 2019
Tabellen sträcker sig över ett generationsskifte – priser före och efter skiftet är inte direkt jämförbara.
Baserat på 174 jämförbara annonser* (årsmodell 2013–2025, varav 125 nyligen sålda). Vår bedömning är en uppskattning – den kan slå fel.
Prisjustering baserat på miltal 10 000 mil mot typiskt 7 398 mil för årsmodellen → −3 400 kr.
*Samma modell med liknande motor (drivmedel och hästkrafter), justerat för årsmodell och miltal. Nyligen sålda annonser från de senaste tre månaderna räknas med, men väger lättare än bilar som är till salu nu. Tabellen visar årsmodeller nära annonsens — bedömningen väger in hela underlaget.
De löpande kostnaderna efter köpet, räknade på den här Renault Captur – inte på ett modellgenomsnitt.
Räknat på just den här bilen – årsmodell 2019 · 10 000 mil · 0.9 TCe och priset 89 900 kr.
Från ca320kr/mån*
3 800 kr per år
Räknat för förare 25–54 år · större stad · 1 500 mil/år
Uppskattning utifrån verkliga försäkringspriser för liknande bilar. Den kan slå fel, och mellan bolagen skiljer det mycket — det lönar sig nästan alltid att jämföra.
~1 240 krper månad9,92 kr/mil
Förbrukning för den här bilens motor: 5,1 l/100 km i blandad körning enligt tillverkaren och 16,93 kr/l. Räknat på 1 500 mil per år (125 mil/mån) och 15 % påslag på tillverkarens förbrukningssiffra, som de flesta kör förbi i verkligheten. Priser hämtade 3 september.
Värdeminskningen är räknad på annonsens pris (89 900 kr) och den takt bilar i den här åldern faktiskt tappar – ~5 % per år.
Ungefärliga värden. Försäkringen kan du justera i kortet ovan. Bränslet är räknat på 1 500 mil per år – kör du mer eller mindre skalar den posten rakt.
Så här kan värdet på den här Captur utvecklas:
Om 1 år
85 000 kr
−4 900 kr
Om 2 år
79 000 kr
−10 900 kr
Om 3 år
75 000 kr
−14 900 kr
Totalt ca 14 900 kr på 3 år – ungefär 5 000 kr per år.
Framskrivet på den takt bilar i den här åldern faktiskt tappar (~6 % per år), förankrat i annonsens pris. Bygger på värdekurvan för 0.9 TCe – samma drivlina som den här bilen.
Siffrorna bygger på vad likvärdiga Captur kostar på marknaden idag – nuvarande prisförändringstakt är ingen garanti för att bilen behåller värdet på samma sätt de närmaste åren. Nya modellgenerationer, ändrade skatteregler, bränsle- och elpriser, ränteläge och skicket på just det här exemplaret påverkar andrahandsvärdet, uppåt eller nedåt.
Vägt snitt av oberoende experttester och ägaromdömen. Betyget gäller modellen, inte det enskilda exemplaret.
Bilbetyg för Renault Captur (2019–idag)
Bra val
Ett bra köp om priset stämmer.
Betyg för den här generationen · 15 experttester och 1 ägaromdöme
Hela omdömet + inför provkörningen →Fakta, historik och utrustning enligt annonsen.
0.9 TCe · Bensin
Historik & dokument
Utrustning enligt annonsen (6)
Vår datadrivna analys av handlaren bakom annonsen.
Kristineholmsvägen 41, Alingsås · 3 103 bilar i lager · Grundat 2005
Så säljer den här handlaren — mot 968 handlare i landet
Bilarna säljs snabbt här – vänta inte för länge om den här passar.
Annonserna med bäst köpläge i samma modell.

1.0 TCe · Bensin
2024 · 728 mil · 91 hk · Bensin
Bilmånsson
2 års garanti

1.2 TCe
2015 · 13 951 mil · 120 hk · Bensin
Bilia
Hemleverans · Öppet köp

1.2 TCe EDC 120hk Dynamique
2016 · 13 797 mil · 118 hk · Bensin
Kamux
Hemleverans · Öppet köp

Captur 1.2 TCe 120 hk Backkamera Toppskick Nybesiktigad Euro 6
2018 · 9 800 mil · 118 hk · Bensin
Bil-Auto Skaraborg AB
Hemleverans

Captur 1.2 TCe 120 hk Backkamera Toppskick Nybesiktigad Euro 6
2018 · 9 800 mil · 118 hk · Bensin
FG Auto Arboga AB
Hemleverans

1.0 TCe Manuell
2023 · 1 100 mil · 91 hk · Bensin
Hedin Automotive