
Peugeot 1007
1007 1.4 Euro 4
2005 · 10 010 mil · 73 hk · Bensin
Borås Bilhall
MRF-medlem
3 till salu · från 29 500 kr
Vi betygsätter bilen – och visar var du köper den. Oberoende experttester och aktuella annonser på ett ställe.
Se 3 till salu01 — Recensioner
Vad recensenterna är överens om, per generation – och testerna bakom.
Bilbetyg
Var vaksam
Kända svagheter – välj exemplar med omsorg.
Sammanvägt betyg ur 6 experttester
Drivlinor · 1007
Finns som bensin och diesel, med 5 motorer på 70–110 hk.
Recensenternas samlade bild
Vad recensenterna är överens om
Testerna är eniga om att 1007 är byggd runt en idé: de två eldrivna skjutdörrarna, som gör det lätt att kliva in och ur på trånga parkeringar. Krockskyddet får beröm genomgående. Kupén beskrivs som prydligt byggd med hyggligt med utrustning. Kritiken samlas kring att dörrlösningen kostar för mycket i övrigt – tung kaross, svaga motorer, knapert med plats bak och i bagageutrymmet samt en stel fjädring. De flesta testerna landar lågt just därför: idén är originell, men bilen blir liten inuti och trög att köra i förhållande till sin storlek och sitt nypris.
Sammanfattningen är gjord med hjälp av AI ur 6 experttester, utifrån Bilbetygs egna biljournalistiska riktlinjer.
Det återkommer i testerna
Här går åsikterna isär
Betygen går tydligt isär. De brittiska testerna landar lågt och menar att skjutdörrarna kräver för många eftergifter i plats och körglädje, medan ett franskt test värderar samma lösning betydligt högre och ger bilen ett klart godkänt.
02 — Priser
Inköpspriset: marknadsläget just nu och typiskt pris per årsmodell vid dess faktiska miltal, ur bilarna till salu och nyligen sålda.
03 — Annonser

1007 1.4 Euro 4
2005 · 10 010 mil · 73 hk · Bensin
Borås Bilhall
MRF-medlem

1.6 2-Tronic Sport | Ny besiktad | Ny servad
2005 · 17 600 mil · 109 hk · Bensin
MB Motorsida

1007 1.4 Kamrem bytt Låg årsskatt Ny besiktad SoV
2006 · 14 198 mil · 73 hk · Bensin
Länna Bilcenter AB
36 mån garanti