
BMW 4-serien
i xDrive Sport Line Drag Hifi Rattvärme En-Brukare
2015 · 10 057 mil · 184 hk · Bensin
Riddermark Bil Västerås
Hemleverans · Trygghetspaket
M4 Cab Drivelogic M-Competition M-Drivers M-Preformance
1 / 13Modellens betyg och vår genomgång av just den här annonsen
Bilbetyg säljer inga bilar. Ingen handlare kan betala för placering, etikett eller betyg. Så sätter vi omdömet ›
BMW 4-serien 2018 jämförd mot 278 liknande annonser
Bygger på modellens kurva – för få annonser för den valda motorn (2 st).
Ingen prisbedömning: för få jämförbara med samma motor (2 av 8).
4-serien – årsmodellerna kring 2018
Tabellen sträcker sig över ett generationsskifte – priser före och efter skiftet är inte direkt jämförbara.
Baserat på 278 jämförbara annonser* (årsmodell 2014–2026, varav 145 nyligen sålda). Vår bedömning är en uppskattning – den kan slå fel.
Prisjustering baserat på miltal 1 450 mil mot typiskt 11 567 mil för årsmodellen → +30 300 kr.
*Samma modell, justerat för årsmodell och miltal. Nyligen sålda annonser från de senaste tre månaderna räknas med, men väger lättare än bilar som är till salu nu. Tabellen visar årsmodeller nära annonsens — bedömningen väger in hela underlaget.
Vad 4-serien Competition 3.0 2018 kostar att äga per månad – räknat på annonsens egna uppgifter.
4-serien Competition 3.0 2018 · exkl. service och fordonsskatt
~7 650kr/mån
Värdeminskningen är räknad på annonsens pris (749 900 kr) och den takt bilar i den här åldern faktiskt tappar – ~8 % per år.
Ungefärliga värden. Försäkringen kan du justera nedan. Bränslet är räknat på 1 500 mil per år – kör du mer eller mindre skalar den posten rakt.
Ca1 000–2 180kr/mån*
Marknadens spann – på starka motorer som den här skiljer det mer än vanligt mellan bolagen.
25–54 år · Större stad
Uppskattning — priserna skiljer mycket mellan bolag.
Ditt exakta pris
Jämför försäkringar för just den här bilen – tar en minut.
Annonslänk – vi kan få ersättning om du tecknar via partnern. Det påverkar inte ditt pris.
~2 350 krper månad18,80 kr/mil
Förbrukning för den här bilens motor: 9,1 l/100 km i blandad körning enligt tillverkaren och 18,00 kr/l. Räknat på 1 500 mil per år (125 mil/mån) och 15 % påslag på tillverkarens förbrukningssiffra, som de flesta kör förbi i verkligheten. Priser hämtade 18 oktober.
M4 Cab Drivelogic M-Competition M-Drivers M-Preformance · Så beskriver Bilhallen i Hagfors AB bilen i sin annons — uppgifterna är handlarens, inte våra.
Enligt handlarens annons
Vår datadrivna analys av handlaren bakom annonsen.
Kyrkogårdsvägen 20, Hagfors · 22 bilar i lager · Grundat 2000
Så säljer den här handlaren · mot 757 handlare i landet
Handlaren sätter oftast rätt pris från start – litet förhandlingsutrymme.
Annonserna med bäst köpläge i samma modell.

i xDrive Sport Line Drag Hifi Rattvärme En-Brukare
2015 · 10 057 mil · 184 hk · Bensin
Riddermark Bil Västerås
Hemleverans · Trygghetspaket

M4 Competition xDrive Coupé 510HK Carbon Seats Ceramic
2024 · 1 150 mil · 510 hk · Bensin
OptimalCars AB

xDrive 252hk M-Sport Taklucka H/K Ljud ISOFIX
2017 · 11 673 mil · 252 hk · Bensin
Riddermark Bil Örebro
Hemleverans · Trygghetspaket

428 i xDrive Coupé Steptronic Sport line 245hk
2014 · 14 900 mil · 245 hk · Bensin
Birka & Brem-Bil AB

4-serie 420d Gran Coupé Sport Line
2016 · 15 000 mil · 190 hk · Diesel
Autohero Center Stockholm Arlandastad

M50 xDrive HiFi Skinn 360° Laser HuD 544hk
2022 · 3 461 mil · 544 hk · El
Riddermark Bil Täby
Hemleverans · Trygghetspaket