BMW 4-serien

M4 Coupé - Manthey Racing - Clubsport-paket - Se spec!

2022892 mil480 hkBensinSvart
969 000 krÖver snitt423 000 kr högre än jämförbara annonser
Vara126 dagar till salu
BMW 4-serien 20221 / 27

Vår bedömning av köpläget på just den här annonsen

  • Låg mil892 mil mot typiskt 7 081 för årsmodellen
  • Pris över snittet423 000 kr över marknadssnittet

Prisbedömning

Över snitt

Vi jämför den här annonsen mot liknande bilar på marknaden just nu

Den här bilen
969 000 kr
Liknande på marknaden
~546 000 kr
969 000 kr
Under snittGenomsnittligtÖver snitt

Ligger 423 000 kr högre än liknande bilar på marknaden.

4-serien säljs normalt på ~25 dgr (spann 1155) — den här till salu i 126.

Så ser marknaden ut för 4-serien kring 2022

2024Facelift· 36 annonser
370k–999k kr · 6 367 mil
556 000
2023· 25 annonser
350k–1895k kr · 5 017 mil
742 000
2022Den här bilen
375k–850k kr · 7 081 mil · annonsen 969 000 kr
507 000
2021· 11 annonser
350k–810k kr · 5 928 mil
558 000
2020Ny generation· 6 annonser
240k–390k kr · 9 831 mil
305 000

Baserat på 253 jämförbara annonser* (årsmodell 2014–2026, varav 139 nyligen sålda). Vår bedömning är en uppskattning – den kan slå fel.

För få annonser för den valda motorn – värderingen bygger på hela modellen.

Prisjustering baserat på miltal 892 mil mot typiskt 6 495 mil för årsmodellen → +45 700 kr.

*Samma modell med liknande motor (drivmedel och hästkrafter), justerat för årsmodell och miltal. Nyligen sålda annonser från de senaste tre månaderna räknas med, men väger lättare än bilar som är till salu nu. Tabellen visar årsmodeller nära annonsens — bedömningen väger in hela underlaget.

Vad kostar den att äga?

De löpande kostnaderna efter köpet, räknade på den här BMW 4-serien – inte på ett modellgenomsnitt.

Räknat på just den här bilen – årsmodell 2022 · 900 mil och priset 969 000 kr.

Försäkring

Helförsäkring

Ca1 0602 310kr/mån*

Marknadens spann – på starka motorer som den här skiljer det mer än vanligt mellan bolagen.

Räknat för förare 25–54 år · större stad · 1 500 mil/år

Uppskattning utifrån verkliga försäkringspriser för liknande bilar. Den kan slå fel, och mellan bolagen skiljer det mycket — det lönar sig nästan alltid att jämföra.

Bränsle

1 500 mil/år

~2 430 krper månad19,44 kr/mil

Förbrukning enligt annonsens egen uppgift: 10,0 l/100 km i blandad körning enligt tillverkaren och 16,93 kr/l. Räknat på 1 500 mil per år (125 mil/mån) och 15 % påslag på tillverkarens förbrukningssiffra, som de flesta kör förbi i verkligheten. Priser hämtade 3 september.

Månadskostnad 4-serien 2022

Löpande kostnader utifrån annonsens egna uppgifter.

Värdeminskningej uppskattad
Fordonsskattuppgift saknas
Bensin~2 430 kr
Service & reparationertillkommer
Summa exkl. värdeminskning, service och fordonsskatt~2 450 kr/mån

Ungefärliga värden. Värdeminskningen – oftast den största posten – kräver en värdekurva för modellen, och underlaget räcker inte för den här. Summan är alltså bara en del av kostnaden. Försäkringen kan du justera i kortet ovan. Bränslet är räknat på 1 500 mil per år – kör du mer eller mindre skalar den posten rakt.

Bilbetyg

Vägt snitt av oberoende experttester och ägaromdömen. Betyget gäller modellen, inte det enskilda exemplaret.

Bilbetyg för BMW 4-serien (2020–idag)

Mycket bra

Stark rekommendation.

Betyg för den här generationen · 29 experttester

Hela omdömet + inför provkörningen →

Den här bilen

Fakta, historik och utrustning enligt annonsen.

BMW 4-serien

M4 Coupé - Manthey Racing - Clubsport-paket - Se spec!

Miltal
892mil
Årsmodell
2022
Effekt
480hk
Bränsle
Bensin
Färg
Svart

Historik & dokument

Först registreradMars 2022

Utrustning enligt annonsen (32)

  • Active Guard
  • Adaptiv M fjädring
  • Alarm System
  • Android Auto
  • Apple Carplay
  • Automatisk luftkonditionering
  • Automatiskt avbländbar backspeglar
  • Blow-by-värme
  • Bmw Live Cockpit Professional
  • Bmw M 50 Years Emblems
  • BMW M antracit innertak
  • BMW M högglans Shadow Line
  • Connected Package Professional
  • Connecteddrive Services
  • DAB-radio
  • Däcktrycksmonitor
  • Elektriskt infällbara backspeglar
  • Farthållare
  • Individual Shadow Line
  • Keyless
  • Legal Emergency Call
  • M Compound-bromsar med Röd bromsok
  • M Drive Professional
  • M Sport Differential
  • M Sportstolar
  • Parkeringssensorer (PDC)
  • Spegelpaket
  • Stolsvärme fram
  • Svankstöd farm
  • Sätesjustering elektrisk med minne
  • Telefonservice
  • Tonade rutor

Säljaren

Vår datadrivna analys av handlaren bakom annonsen.

Bilkompaniet i Tråvad AB

Stenhaga Gård, Vara · 7 bilar i lager

Inte på Råd & Röns svarta lista

Så säljer den här handlaren — mot 983 handlare i landet

Annonskvalitet
Grundinfo alltid med — dokumentation redovisas inte i annonserna

Handlaren sätter oftast rätt pris från start – litet förhandlingsutrymme.

De bästa 4-serien till salu just nu

Annonserna med bäst köpläge i samma modell.