Renault Captur 2018

Renault Captur

Captur PhII Energy TCe 120 Intens EDC

20185 089 milBensinGrå
149 800 kr
Rejmes Linköping, Linköping34 dagar till salu

Köpläge

Modellens betyg och vår genomgång av just den här annonsen

Modellen · Renault Captur 2013–2018
Bra val
Ett bra köp om priset stämmer.
Betyg för den här generationen · 10 experttester och 2 ägaromdömen
Hela analysen av modellen →
Den här annonsen
3saker talar för0att undersöka1bra att veta
Genomgången rad för rad nedan.
Modell
En ny generation kom 2019; den här är från generationen innan (Captur, 2013–2018) — bra att veta när du jämför pris
Äldre generation
Bilbetyg ›
Körsträcka
5 089 mil mot typiskt 7 841 för årsmodellen
Låg mil
Bilen ›
Handlare
MRF-garanti enligt handlaren — be om villkoren skriftligt
Garanti ingår
Säljaren ›
Medlem i Motorbranschens Riksförbund, med reklamationsnämnd om något går fel
MRF-ansluten handlare
Säljaren ›

Bilbetyg säljer inga bilar. Ingen handlare kan betala för placering, etikett eller betyg. Så sätter vi omdömet ›

Prisbedömning

Renault Captur 2018 jämförd mot 707 liknande annonser

Den här bilen
149 800 kr
Liknande på marknaden
~124 000 kr

Ingen prisetikett: motorn är okänd. Annonsen anger inga hästkrafter, så vi kan inte jämföra mot bilar med samma motor.

Tid till salu
34 dagar
2× normalt
Captur säljs normalt på ~20 dgr (spann 8–45)

Så ser marknaden ut

Captur – årsmodellerna kring 2018

2020· 30 annonser
115k–200k kr · 7 150 mil
150 000
2019Ny generation· 65 annonser
73k–160k kr · 7 634 mil
114 000
2018Den här bilen
80k–170k kr · 7 841 mil · annonsen 149 800 kr
120 000
2017Facelift· 51 annonser
65k–140k kr · 8 949 mil
105 000
2016· 47 annonser
70k–139k kr · 7 990 mil
100 000

Tabellen sträcker sig över ett generationsskifte – priser före och efter skiftet är inte direkt jämförbara.

Så räknar vi

Baserat på 707 jämförbara annonser* (årsmodell 2014–2026, varav 492 nyligen sålda). Marknadspriset är en uppskattning – det kan slå fel.

Prisjustering baserat på miltal 5 089 mil mot typiskt 7 841 mil för årsmodellen → +4 000 kr.

*Samma modell, justerat för årsmodell och miltal. Nyligen sålda annonser från de senaste tre månaderna räknas med, men väger lättare än bilar som är till salu nu. Tabellen visar årsmodeller nära annonsens — bedömningen väger in hela underlaget.

Ägandekostnad

Vad Captur TCe 2018 kostar att äga per månad – räknat på annonsens egna uppgifter.

Månadskostnad · Renault Captur TCe 2018

~2 400kr/mån

Räknat på den här bilen: annonsens pris 149 800 kr, 5 100 mil, årsmodell och motor.

48 % är värdetappKr per månad

Värdeminskning

~9 % per år vid bilens ålder, av annonsens pris 149 800 kr ·

~1 150 kr

Bensin

1 500 mil/år · 9,28 kr/mil ·

~1 160 kr

Fordonsskatt

~820 kr/år · typisk för motorn, annonsen anger ingen ·

70 kr

Ingår inte: försäkring (ingen egen uppskattning – jämför för ditt pris) och service och reparationer.

Renault Captur

Captur PhII Energy TCe 120 Intens EDC

Från Bilbetygs databas om bilen

Förbrukning
5,0l/100 km
typiskt för motorn

Enligt Rejmes Linköping

Miltal
5 089mil
Årsmodell
2018
Effekt
saknas i annonsen
Bränsle
Bensin
Drivning
saknas i annonsen
Färg
Grå
Ägare
saknas i annonsen
Fordonsskatt
saknas i annonsen
Se hela annonsen hos handlaren →

Säljaren

Vår datadrivna analys av handlaren bakom annonsen.

Rejmes Linköping

Linköping · 124 bilar i lager

Inte på Råd & Röns svarta listaMRF-garantiMRF-medlem

Så säljer den här handlaren · mot 984 handlare i landet

Prisläge
Prissätter i linje med vår värdering av bilarna
Billigare än 72 % av handlarna
Hur fort bilarna säljs
Bilarna står längre än hos de flesta handlare
Långsammare än 82 % av handlarna · oftast ~43 dgr
Prissättning
Justerar priser i normal takt
19 % av annonserna sänks
Annonskvalitet
Grundinfo alltid med — dokumentation redovisas inte i annonserna

Liknande bilar

Captur från 2016–2020 för 104 000–195 000 kr, bäst köpläge först.

149 800 krRenault Captur · 2018
Se hos handlaren