Renault Captur

Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160

20222 195 mil158 hkLaddhybridBlå
199 900 krGenomsnittligt pris
Västerås18 dagar till salu
Renault Captur 20221 / 22

Vår bedömning av köpläget på just den här annonsen

  • Pris i linje med marknadenvarken över- eller underprissatt mot jämförbara annonser
  • Låg mil2 195 mil mot typiskt 5 530 för årsmodellen

Prisbedömning

Genomsnittligt pris

Vi jämför den här annonsen mot liknande bilar på marknaden just nu

Den här bilen
199 900 kr
Liknande på marknaden
~206 000 kr
199 900 kr
Under snittGenomsnittligtÖver snitt

Captur säljs normalt på ~19 dgr (spann 742) — den här till salu i 18.

Så ser marknaden ut för Captur E-TECH kring 2022

2023· 36 annonser
179k–249k kr · 3 825 mil
211 000
2022Den här bilen
175k–210k kr · 5 530 mil · annonsen 199 900 kr
197 000
2021· 25 annonser
160k–220k kr · 5 178 mil
198 000

Baserat på 75 jämförbara annonser* (årsmodell 2020–2024, varav 49 nyligen sålda). Vår bedömning är en uppskattning – den kan slå fel.

Prisjustering baserat på miltal 2 195 mil mot typiskt 5 071 mil för årsmodellen → +9 200 kr.

*Samma modell med liknande motor (drivmedel och hästkrafter), justerat för årsmodell och miltal. Nyligen sålda annonser från de senaste tre månaderna räknas med, men väger lättare än bilar som är till salu nu. Tabellen visar årsmodeller nära annonsens — bedömningen väger in hela underlaget.

Vad kostar den att äga?

De löpande kostnaderna efter köpet, räknade på den här Renault Captur – inte på ett modellgenomsnitt.

Räknat på just den här bilen – årsmodell 2022 · 2 200 mil · E-TECH och priset 199 900 kr.

Försäkring

Helförsäkring

Från ca450kr/mån*· 5 400 kr/år

25–54 år · Större stad

Uppskattning — priserna skiljer mycket mellan bolag.

Bränsle

1 500 mil/år

860–1 530 krper månad6,9–12,2 kr/mil

Så räknar vi

Låga siffran gäller om du laddar regelbundet (50 km på el), den höga om bilen aldrig laddas och går på bensin hela vägen.

Förbrukning för den här bilens motor: 1,6 l/100 km i vägd blandad körning enligt tillverkaren och 17,8 kWh/100 km, 17,62 kr/l och 1,81 kr/kWh. Räknat på 1 500 mil per år (125 mil/mån) och 15 % påslag på tillverkarens förbrukningssiffra, som de flesta kör förbi i verkligheten. Priser hämtade 6 september.

Månadskostnad Captur E-TECH 2022

Löpande kostnader utifrån annonsens egna uppgifter.

Värdeminskningej uppskattad
Fordonsskattuppgift saknas
Bensin + el860–1 530 kr
Service & reparationertillkommer
Summa exkl. värdeminskning, service och fordonsskatt850–1 550 kr/mån

Ungefärliga värden. Värdeminskningen – oftast den största posten – kräver en värdekurva för modellen, och underlaget räcker inte för den här. Summan är alltså bara en del av kostnaden. Försäkringen kan du justera i kortet ovan. Bränslet är räknat på 1 500 mil per år – kör du mer eller mindre skalar den posten rakt.

Objektet & handlaren

Bilbetyg för Renault Captur (2019–idag)

Vägt snitt av oberoende experttester och ägaromdömen. Betyget gäller modellen, inte det enskilda exemplaret.

Bra val

Ett bra köp om priset stämmer.

Betyg för den här generationen · 15 experttester och 1 ägaromdöme

Läs hela analysen av Renault Captur

Renault Captur

Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160

Säljare: Bilia Outlet Västerås

Miltal
2 195mil
Årsmodell
2022
Effekt
158hk
Bränsle
Laddhybrid
Färg
Blå

Utrustning enligt annonsen (18)

  • Bluetooth
  • Digitalradio (DAB)
  • Digitalt mätarhus
  • DNC46W
  • Eluppvärmda sidospeglar
  • Farthållare
  • ISOFIX-fästen bak
  • Körfilsassistans
  • Motorvärmare (kupéuttag)
  • Navigation
  • Nödsamtal
  • Parkeringssensor (bak)
  • Pure Vision LED strålkastare
  • Regnsensor
  • Skyltigenkänning
  • Svensksåld
  • Sätesvärme (fram)
  • USB-uttag
Se hela annonsen hos handlaren →

Säljaren

Vår datadrivna analys av handlaren bakom annonsen.

Bilia Outlet Västerås

Hallsta gårdsgata 12, Västerås · 2 713 bilar i lager

Öppet idag 11.00–16.00
Inte på Råd & Röns svarta listaHemleveransÖppet köp

Så säljer den här handlaren — mot 1 040 handlare i landet

Prisläge
Något lägre priser än marknaden
Billigare än 81 % av handlarna
Lageromsättning
Snabbare omsättning än de flesta handlare
Snabbare än 65 % · ~18 dgr i snitt
Prissättning
Sänker ofta priset — värt att bevaka annonserna
43 % av annonserna sänks
Annonskvalitet
Grundinfo alltid med — dokumentation redovisas inte i annonserna

Bilarna säljs snabbt här – vänta inte för länge om den här passar.

De bästa Captur till salu just nu

Annonserna med bäst köpläge i samma modell.