Renault Captur 20241 / 12

Renault Captur

EQUILIBRE *NYBILS GARANTI*

20242 791 mil91 hkBensinFramhjulsdriftBlå
169 900 kr
Hedin Automotive Ford Nacka, Nacka96 dagar till salu

Köpläge

Modellens betyg och vår genomgång av just den här annonsen

Modellen · Renault Captur 2019–idag
Bra val
Ett bra köp om priset stämmer.
Betyg för den här generationen · 15 experttester och 1 ägaromdöme
Hela analysen av modellen →
Den här annonsen
2saker talar för0att undersöka2bra att veta
Genomgången rad för rad nedan.
Pris
5 000 kr lägre sedan start · senast för 5 veckor sedan
Priset sänkt
Prisbedömning ›
Till salu i 96 dagar, modellen säljs normalt på ~20 dagar — kan vara ett förhandlingsläge
Legat länge
Prisbedömning ›
Värdeminskning
Tappar ~4 % per år — bättre än tre av fyra modeller i samma ålder (typiskt ~9 %)
Håller värdet bra
Ägandekostnad ›
Förhöjd fordonsskatt nu
Förhöjd skatt till 2026
Ägandekostnad ›

Bilbetyg säljer inga bilar. Ingen handlare kan betala för placering, etikett eller betyg. Så sätter vi omdömet ›

Prisbedömning

Renault Captur 2024 jämförd mot 202 liknande annonser

Just nu gör vi ingen prisbedömning av den här bilen

Stora prisskillnader bland 2024-bilarna – modellen kan ha bytt generation eller prisbild, så vi avstår från en tvärsäker bedömning.

Prishistorik
−5 000 kr
netto
↓ 1 sänkning
Tid till salu
96 dagar
5× normalt
Captur säljs normalt på ~20 dgr (spann 8–45)
Vad det betyder
Bilen har stått ovanligt länge och är redan nedsatt en gång.
Historiken talar för att handlaren kan vara öppen för förhandling.

Priset över tid

Följd sedan 31 juli

DatumNytt pris
3 okt.↓ Sänkt 5 000 kr169 900 kr
31 juliPublicerad174 900 kr

Så ser marknaden ut

Captur 1.0 TCe – årsmodellerna kring 2024

2025· 6 annonser
200k–200k kr · 2 973 mil
200 000
2024Den här bilenFacelift
170k–230k kr · 2 498 mil · annonsen 169 900 kr
170 000
2023· 25 annonser
150k–200k kr · 3 379 mil
169 000
2022· 11 annonser
143k–170k kr · 5 159 mil
154 000
2021· 12 annonser
130k–159k kr · 6 119 mil
140 000
Så räknar vi

Baserat på 202 jämförbara annonser* (årsmodell 2014–2025, varav 149 nyligen sålda).

*Samma modell med liknande motor (drivmedel och hästkrafter), justerat för årsmodell och miltal. Nyligen sålda annonser från de senaste tre månaderna räknas med, men väger lättare än bilar som är till salu nu. Tabellen visar årsmodeller nära annonsens — bedömningen väger in hela underlaget.

Ägandekostnad

Vad Captur 1.0 TCe 2024 kostar att äga per månad – räknat på annonsens egna uppgifter.

Månadskostnad · Renault Captur 1.0 TCe 2024

~1 850kr/mån

Räknat på den här bilen: annonsens pris 169 900 kr, 2 800 mil, årsmodell och motor.

27 % är värdetappKr per månad

Värdeminskning

~4 % per år vid bilens ålder, av annonsens pris 169 900 kr ·

~500 kr

Bensin

1 500 mil/år · 10,72 kr/mil · den här bilens motor ·

~1 340 kr

Försäkring

Halv · 25–54 år · större stad ·

Från december 2026: ca 320 kr/mån. Vagnskadegarantin täcker skador på bilen till december 2026 – sedan behövs helförsäkring.

~160 kr

Ingår inte: fordonsskatt (förhöjd till 2026 – beloppet saknas i annonsen) och service och reparationer.

Renault Captur

EQUILIBRE *NYBILS GARANTI*

Från Bilbetygs databas om bilen

Förbrukning
5,8l/100 km
enligt tillverkaren
Längd
4,23m
Bagage
404l
Dragvikt
1 200kg

Enligt Hedin Automotive Ford Nacka

Miltal
2 791mil
Årsmodell
2024
Effekt
91hk
Bränsle
Bensin
Drivning
Framhjulsdrift
Färg
Blå
Ägare
saknas i annonsen
Fordonsskatt
saknas i annonsen
Miljöklass
B

Historik & dokument

Först registreradDecember 2023

Utrustning enligt annonsen · 21

  • ABS-bromsar
  • Airbag förare
  • Airbag passagerare fram
  • Antisladd
  • Antispinn
  • Apple carplay
  • AUX-ingång
  • Barnlås
  • Bluetooth
  • Elhissar (Fram och Bak)
  • Euro 6
  • Farthållare
  • Färddator
  • Isofix-fästen bak
  • ISOFIX-fästen fram
  • Keyless Nyckelfri Start
  • Klädsel (tyg)
  • Stöldlarm
  • Sätesvärme (fram)
  • Tonade rutor
  • USB-uttag
Se hela annonsen hos handlaren →

Säljaren

Vår datadrivna analys av handlaren bakom annonsen.

Hedin Automotive Ford Nacka

Vikdalsgränd 1, Nacka · 56 bilar i lager · Grundat 2005

Inte på Råd & Röns svarta lista

Så säljer den här handlaren · mot 984 handlare i landet

Prisläge
Prissätter i snitt 1 % under vår värdering av bilarna
Billigare än 77 % av handlarna
Hur fort bilarna säljs
Bilarna säljs i normal takt
Snabbare än 32 % av handlarna · oftast ~34 dgr
Prissättning
Justerar priser i normal takt
38 % av annonserna sänks
Annonskvalitet
Grundinfo alltid med — dokumentation redovisas inte i annonserna

Liknande bilar

Captur från 2022–2026 för 118 000–221 000 kr, bäst köpläge först.

169 900 krRenault Captur · 2024
Se hos handlaren