Ford Focus 1.0 EcoBoost till salu

223 begagnade Ford Focus 1.0 EcoBoost till salu hos Sveriges bilhandlare, från 39 900 kr. Tekniska data per generation, prisnivåer och vad som är nytt i lagret – eller läs betyg, recensioner och köpguide på modellsidan.

Allt om Ford Focus – fakta, betyg & köpguide →
Bra val

Bilbetyg

Ford Focus

160 experttester – gäller modellen, inte 1.0 EcoBoost specifikt.

Läs omdömena →

Begagnade Ford Focus 1.0 EcoBoost

Bästa Ford Focus 1.0 EcoBoost just nu

Vår rangordning – pris mot marknaden, miltal, antal ägare och modellens betyg

Av 223 Ford Focus 1.0 EcoBoost hos svenska bilhandlare rankar vi de här sex högst just nu.

  1. 1Ford Focus Launch Edition 1.0 125hk S&V-Hjul2019 · 1 340 mil19 000 kr under värderingen · låg mil129 000 kr
  2. 2Ford Focus Focus 1.0 TITANIUM SUPERDEAL FR 3.95% / B-KAM / PDC / BT2016 · 8 245 mil22 000 kr under värderingen99 900 kr
  3. 3Ford Focus ST-Line 1.0 EcoBoost Nav2022 · 4 420 mil25 000 kr under värderingen · låg mil169 000 kr
  4. 4Ford Focus Focus Kombi 1.0 EcoBoost Titanium /Fin bil & Låga mil !2013 · 12 580 mil10 000 kr under värderingen58 900 kr
  5. 5Ford Focus Focus 1.0 EcoBoost Titanium | Rattvärme | Ny kamrem | Kamera2016 · 8 257 mil24 000 kr under värderingen97 500 kr
  6. 6Ford Focus Active Kombi 1.0 EcoBoost Kamera CarPlay Rattvärme2022 · 7 299 mil30 000 kr under värderingen154 700 kr

Uppdaterad 26 september 2026

Prissänkta annonser

Sänkt mot startpriset · senaste 30 dagarna

  1. Ford Focus2022 · 5 600 mil−100 kr
  2. Ford Focus Active Kombi 1.0 EcoBoost Hybrid E852023 · 5 950 mil−50 000 kr
  3. Ford Focus Active 1.0T 125hk kombi2022 · 4 500 mil−10 000 kr
  4. Ford Focus Launch Edition 1.0 125hk S&V-Hjul2019 · 1 340 mil−10 000 kr
  5. Ford Focus 1.0 EcoBoost Titanium 0,48l/mil Kamera ISOFIX2019 · 9 092 mil−4 900 kr
  6. Ford Focus 1.0 100hk Titanium Farthållare Kamera Bluetooth2016 · 15 018 mil−9 900 kr

Sänkningen jämför dagens pris med annonsens startpris hos handlaren. Uppdateras dagligen.

Öppnar annonsbläddraren med Ford Focus – med eller utan 1.0 EcoBoost som motorval – filtrera vidare på årsmodell, miltal, län och pris.

Generationerna av Ford Focus 1.0 EcoBoost

Effekt, förbrukning, mått och dragvikt per generation – och vad varje generation kostar i lagret just nu. Siffrorna gäller 1.0 EcoBoost specifikt.

Ford Focus 1.0 EcoBoost finns i 4 generationer till salu – från 100 hk i Focus III Hatchback till 155 hk i Focus IV Hatchback. Prisspannet i dagens lager går från 79 900 kr för en Focus III Hatchback till 189 900 kr för en Focus IV Hatchback.

Focus IV Hatchback

2018–idag65 till salu

Effekt

85–155 hk

hela motorprogrammet

Typiskt pris

189 900 kr

89 900 kr–249 900 kr

Miltal

4 828 mil

median i lagret

Årsmodeller

2018–2024

i lagret nu

Pris per årsmodell
2024229 900 kr2 459 mil
2023209 900 kr3 963 mil
2022196 800 kr4 044 mil
2021159 000 kr7 652 mil
2020164 900 kr6 886 mil
2019140 000 kr7 080 mil
2018119 900 kr10 375 mil
Tekniska data
Effekt
85–155 hk
Förbrukning
5,1–6,6 l/100 km

WLTP

Längd
4 378–4 382 mm
Bagageutrymme
375–392 l

1 354 l med baksätet nedfällt

Dragvikt (bromsad)
1 100–1 500 kg
Dragvikt (obromsad)
660–690 kg
Motorkod
B7DC, M0DC, B3DA
Se de 65 Focus IV Hatchback till salu →

Focus IV Wagon

2018–idag119 till salu

Effekt

85–155 hk

hela motorprogrammet

Typiskt pris

179 000 kr

89 800 kr–259 900 kr

Miltal

6 700 mil

median i lagret

Årsmodeller

2017–2024

i lagret nu

Pris per årsmodell
2024229 900 kr4 333 mil
2023218 900 kr4 639 mil
2022179 900 kr6 258 mil
2021154 900 kr10 778 mil
2020149 900 kr9 182 mil
2019129 900 kr10 715 mil
Tekniska data
Effekt
85–155 hk
Förbrukning
5,1–6,6 l/100 km

WLTP

Längd
4 667–4 672 mm
Bagageutrymme
608–635 l

1 653 l med baksätet nedfällt

Dragvikt (bromsad)
1 000–1 500 kg
Dragvikt (obromsad)
690–725 kg
Motorkod
B7DC, M0DC, B3DA
Se de 119 Focus IV Wagon till salu →

Focus III Wagon

2010–201828 till salu

Effekt

100–125 hk

hela motorprogrammet

Typiskt pris

92 350 kr

39 900 kr–169 800 kr

Miltal

12 615 mil

median i lagret

Årsmodeller

2012–2017

i lagret nu

Pris per årsmodell
2017119 900 kr11 425 mil
2016109 900 kr11 023 mil
201369 400 kr13 890 mil
201249 000 kr18 283 mil
Tekniska data
Effekt
100–125 hk
Förbrukning
4,8–6,0 l/100 km
Längd
4 556 mm
Bagageutrymme
476–490 l

1 502–1 516 l med baksätet nedfällt

Dragvikt (bromsad)
700–800 kg
Dragvikt (obromsad)
650–655 kg
Motorkod
IQDB, PNDA, M2DB,M2DC,SFDB
Se de 28 Focus III Wagon till salu →

Focus III Hatchback

2010–201811 till salu

Effekt

100–125 hk

hela motorprogrammet

Typiskt pris

79 900 kr

39 900 kr–134 900 kr

Miltal

13 282 mil

median i lagret

Årsmodeller

2012–2017

i lagret nu

Pris per årsmodell
201697 500 kr8 257 mil
201579 900 kr14 141 mil
Tekniska data
Effekt
100–125 hk
Förbrukning
4,6–5,0 l/100 km
Längd
4 358 mm
Bagageutrymme
277–363 l

1 062–1 148 l med baksätet nedfällt

Dragvikt (bromsad)
1 000–1 200 kg
Dragvikt (obromsad)
635 kg
Motorkod
M2DA, M1DA, M2DB,M2DC,SFDB
Se de 11 Focus III Hatchback till salu →

Effekt och tekniska data kommer från biltillverkarnas typgodkännanden via auto-data.net och gäller hela generationen. Pris, miltal och årsmodeller räknas på annonserna i lagret just nu; medianen visas först vid 3 bilar, under det står de faktiska priserna.

Vad kostar en begagnad Ford Focus 1.0 EcoBoost?

Prisnivån per årsmodell i dagens lager – räknat på annonserna för just den här motorn, inte på modellen i stort.

Ford Focus 1.0 EcoBoost: En 2024 kostar typiskt 229 900 kr och en 2013 58 900 kr, de som sålts har legat ute 22 dagar i median och 20 % av annonserna har sänkts i pris.

Prisläget just nu

Så ligger dagens Ford Focus 1.0 EcoBoost-annonser mot vår prisbedömning.

Bra pris
53
Genomsnitt
92
Över snitt
45

Av 190 annonser med prisbedömning. Bedömningen jämför varje bil med likvärdiga exemplar på marknaden.

20 % av annonserna har sänkts i pris sedan de lades ut – typiskt med 10 000 kr.

Sålda exemplar har legat ute 22 dagar i median (315 sålda det senaste året) – har bilen du tittar på legat längre är det ett argument vid förhandlingen.

Vad kostar en Ford Focus 1.0 EcoBoost att äga?

De löpande kostnaderna efter köpet: skatt, försäkring, bränsle och värdeminskning. Välj modellår och motor – året sätter värdeminskningen, motorn skatt, försäkring och bränsle.

Generation
Modellår
MånadskostnadFocus 1.0 EcoBoost 2021Se hela uträkningen ↓Från ca2 550kr/mån

Fordonsskatt

450–600 krper år

Så räknar vi

Beror på årsmodell och utsläpp – spannet täcker de flesta exemplar.

Uppgift från 60 annonser för en Ford Focus med den här motorn.

Försäkring

Helförsäkring

Från ca390kr/mån*· 4 700 kr/år

25–54 år · Större stad

Uppskattning — priserna skiljer mycket mellan bolag.

Bränsle

~1 290 kr/mån10,32 kr/mil

Så räknar vi

1 500 mil/år. Räknat på 5,0 l/100 km i blandad körning enligt tillverkaren och 17,99 kr/l. Räknat på 1 500 mil per år (125 mil/mån) och 15 % påslag på tillverkarens förbrukningssiffra, som de flesta kör förbi i verkligheten. Priser hämtade 26 september.

Månadskostnad – Focus 1.0 EcoBoost 2021

Räknat på en typisk begagnad Focus 1.0 EcoBoost från 2021 – värd ca 159 800 kr. Vid den åldern tappar den ~9 % per år.

Värdeminskning~1 200 kr
Fordonsskatt40 kr
Bensin~1 290 kr
Service & reparationertillkommer
Summa exkl. service~2 550 kr/mån

Ungefärliga värden – årsmodell, utrustning, körsträcka och försäkringsbolag påverkar. Bränslet är räknat på 1 500 mil per år – kör du mer eller mindre skalar den posten rakt.

Värdeminskning

Kurva för 1.0 EcoBoost

Tappar per år

≈ 11 %

i värde, typiskt

Kvar efter 3 år

68 %

från 2 till 5 års ålder

2 år 234 900 kr11 år 79 900 kr
2 år4 år6 år8 år10 år11 år

Medianpriser per årsmodell i 447 annonser, vid normal körsträcka. Ungefärliga värden – utrustning och skick påverkar.

Så ser lagret av Ford Focus 1.0 EcoBoost ut

Vad som faktiskt sitter i de 223 exemplar som är till salu just nu – katalogen säger vad som gick att beställa, annonserna vad som står ute.

Av dagens Ford Focus 1.0 EcoBoost i lager 99 % har framhjulsdrift och minst 20 har dragkrok.

Så är de byggda

Andel av de annonser som anger uppgiften.

Framhjulsdrift99 %
Manuell59 %
Bensin70 %

Minst 20 av annonserna har dragkrok. Fler kan ha det – alla handlare listar den inte.

Vanligast i annonserna

Andel av annonserna som anger utrustningen. Att den inte nämns betyder inte alltid att den saknas – handlarna listar olika mycket.

Backkamera49 %
Färddator35 %
Rattvärme35 %
Multifunktionsratt33 %
Farthållare33 %
Bluetooth30 %
Sätesvärme (fram)29 %
Airbag förare28 %

Motorerna i Ford Focus

Effekt, förbrukning och prisnivå sida vid sida – klicka vidare till motorn du funderar på.

MotorEffektTypiskt prisTill salu
1.0 EcoBoost125 hk164 900 kr223
1.5 TDCi100 hk89 900 kr10

Effekt och typiskt pris är medianen för motorns egna annonser i dagens lager. Förbrukningen kommer ur fordonskatalogen och saknas för motorer utan katalogmotsvarighet – då står ett streck. Motorer vi inte indexerar som egen sida listas inte här.

Innan du köper

Läs vårt oberoende omdöme, betyg och köpguide för Ford Focus – vad du ska kolla, vanliga fel och vad du ska tänka på vid provkörningen.

Till Ford Focus-sidan →