Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G till salu
52 begagnade Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G till salu hos Sveriges bilhandlare, från 349 900 kr. Tekniska data per generation, prisnivåer och vad som är nytt i lagret – eller läs betyg, recensioner och köpguide på modellsidan.
Allt om Mazda CX-5 – fakta, betyg & köpguide →Bilbetyg
Mazda CX-5
72 experttester – gäller modellen, inte 2.5 e-SKYACTIV G specifikt.
Läs omdömena →Begagnade Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G
Bästa Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G just nu
Vår rangordning – pris mot marknaden, miltal, antal ägare och modellens betyg
Av 52 Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G hos svenska bilhandlare rankar vi de här sex högst just nu.
- 1
Mazda CX-5 CX-5 2.5 140hk | Centre-line | Nya modellen | Finns i lager202671 000 kr under värderingen349 900 kr - 2
Mazda CX-5 CX-5 2.5 e-SKYACTIV-G M Hybrid Centre-Line202643 000 kr under värderingen377 800 kr - 3
Mazda CX-5 CX-5 2.5 e-Skyactiv-G M Hybrid - Finns att provköra nu!202651 000 kr under värderingen369 900 kr - 4
Mazda CX-5 CX-5 2.5 Centre-line AUT 141hk202651 000 kr under värderingen369 900 kr - 5
Mazda CX-5 CX-5 2.5 MHEV 4WD Automat Centre-Line202631 000 kr under värderingen389 900 kr - 6
Mazda CX-5 CX-5 2.5 Exclusive-Line FWD M Hybrid202623 000 kr under värderingen397 800 kr
Uppdaterad 25 september 2026
Prissänkta annonser
Sänkt mot startpriset · senaste 30 dagarna
Sänkningen jämför dagens pris med annonsens startpris hos handlaren. Uppdateras dagligen.
Öppnar annonsbläddraren med Mazda CX-5 – med eller utan 2.5 e-SKYACTIV G som motorval – filtrera vidare på årsmodell, miltal, län och pris.
Tekniska data och prisnivå – Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G
Vad drar den, hur mycket får den dra och hur stort är bagaget? Siffrorna gäller 2.5 e-SKYACTIV G specifikt.
Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G 2025–idag drar 7,0–7,5 l/100 km, får dra 2 000 kg på krok och har 583 l bagageutrymme.
CX-5 III
2025–idag52 till saluEffekt
141 hk
hela motorprogrammet
Typiskt pris
431 250 kr
349 900 kr–469 800 kr
Miltal
1 mil
median i lagret
Årsmodeller
2026
i lagret nu
Tekniska data
- Effekt
- 141 hk
- Förbrukning
- 7,0–7,5 l/100 km
- Längd
- 4 690 mm
- Bagageutrymme
- 583 l
- Dragvikt (bromsad)
- 2 000 kg
- Dragvikt (obromsad)
- 750 kg
WLTP
2 019 l med baksätet nedfällt
Effekt och tekniska data kommer från biltillverkarnas typgodkännanden via auto-data.net och gäller hela generationen. Pris, miltal och årsmodeller räknas på annonserna i lagret just nu; medianen visas först vid 3 bilar, under det står de faktiska priserna.
Vad kostar en begagnad Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G?
Prisnivån per årsmodell i dagens lager – räknat på annonserna för just den här motorn, inte på modellen i stort.
Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G: de som sålts har legat ute 51 dagar i median och 10 % av annonserna har sänkts i pris.
Prisläget just nu
Så ligger dagens Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G-annonser mot vår prisbedömning.
- Bra pris
- 7
- Genomsnitt
- 25
- Över snitt
- 12
Av 44 annonser med prisbedömning. Bedömningen jämför varje bil med likvärdiga exemplar på marknaden.
10 % av annonserna har sänkts i pris sedan de lades ut – typiskt med 12 300 kr.
Sålda exemplar har legat ute 51 dagar i median (12 sålda det senaste året) – har bilen du tittar på legat längre är det ett argument vid förhandlingen.
Vad kostar en Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G att äga?
De löpande kostnaderna efter köpet: skatt, försäkring, bränsle och värdeminskning. Välj modellår och motor – året sätter värdeminskningen, motorn skatt, försäkring och bränsle.
Försäkring
HelförsäkringFrån ca520kr/mån*· 6 200 kr/år
25–54 år · Större stad
Uppskattning — priserna skiljer mycket mellan bolag.
Bränsle
~1 870 kr/mån14,96 kr/mil
Så räknar vi
1 500 mil/år. Räknat på 7,5 l/100 km i blandad körning enligt tillverkaren och 17,48 kr/l. Räknat på 1 500 mil per år (125 mil/mån) och 15 % påslag på tillverkarens förbrukningssiffra, som de flesta kör förbi i verkligheten. Priser hämtade 25 september.
Månadskostnad – CX-5 2.5 SKYACTIV 2014
Räknat på en typisk begagnad CX-5 2.5 SKYACTIV från 2014 – värd ca 114 000 kr. Vid den åldern tappar den ~15 % per år.
Ungefärliga värden – årsmodell, utrustning, körsträcka och försäkringsbolag påverkar. Bränslet är räknat på 1 500 mil per år – kör du mer eller mindre skalar den posten rakt.
Värdeminskning
Årsmodell 2012–2016Genomsnittlig värdeminskning för Mazda CX-5, alla motorer sammanvägda.
Tappar per år
≈ 15 %
i värde, typiskt
Kvar efter 3 år
62 %
från 10 till 13 års ålder
Håller värdet
bättre än 3 %
av modellerna vi mäter
Medianpriser per årsmodell i 119 annonser, vid normal körsträcka. Ungefärliga värden – utrustning och skick påverkar.
Så ser lagret av Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G ut
Vad som faktiskt sitter i de 52 exemplar som är till salu just nu – katalogen säger vad som gick att beställa, annonserna vad som står ute.
Av dagens Mazda CX-5 2.5 e-SKYACTIV G i lager 100 % har fyrhjulsdrift och 100 % är automat.
Så är de byggda
Andel av de annonser som anger uppgiften.
Vanligast i annonserna
Andel av annonserna som anger utrustningen. Att den inte nämns betyder inte alltid att den saknas – handlarna listar olika mycket.
Motorerna i Mazda CX-5
Effekt, förbrukning och prisnivå sida vid sida – klicka vidare till motorn du funderar på.
| Motor | Effekt | Förbrukning | Typiskt pris | Till salu |
|---|---|---|---|---|
| 2.5 e-SKYACTIV G | 141 hk | 7,5 l/100 km | 431 250 kr | 52 |
| 2.2 SKYACTIV-D | 175 hk | – | 163 450 kr | 44 |
| 2.5 SKYACTIV-G | 194 hk | – | 249 900 kr | 35 |
Effekt och typiskt pris är medianen för motorns egna annonser i dagens lager. Förbrukningen kommer ur fordonskatalogen och saknas för motorer utan katalogmotsvarighet – då står ett streck. Motorer vi inte indexerar som egen sida listas inte här.
Innan du köper
Läs vårt oberoende omdöme, betyg och köpguide för Mazda CX-5 – vad du ska kolla, vanliga fel och vad du ska tänka på vid provkörningen.
Till Mazda CX-5-sidan →

