Tesla Model X Long Range till salu

10 begagnade Tesla Model X Long Range till salu hos Sveriges bilhandlare, från 369 800 kr. Tekniska data per generation, prisnivåer och vad som är nytt i lagret – eller läs betyg, recensioner och köpguide på modellsidan.

Allt om Tesla Model X – fakta, betyg & köpguide →
Mycket bra

Bilbetyg

Tesla Model X

29 experttester – gäller modellen, inte Long Range specifikt.

Läs omdömena →

Begagnade Tesla Model X Long Range

Bästa Tesla Model X Long Range just nu

Vår rangordning – pris mot marknaden, miltal, antal ägare och modellens betyg

Av 10 Tesla Model X Long Range hos svenska bilhandlare rankar vi de här sex högst just nu.

  1. 1Tesla Model X Long Range "FSD" Dragkrok 2020 · 15 741 mil19 000 kr under värderingen369 800 kr
  2. 2Tesla Model X Model X LONG RANGE - HW4 - YOKE - DRAGKROK All Black Moms2023 · 7 741 mil699 900 kr
  3. 3Tesla Model X 7 Sits Luftfjäd Autopilot Drag Värmepump MOMS2023 · 6 204 millåg mil729 800 kr
  4. 4Tesla Model X2024 · 7 328 mil699 800 kr
  5. 5Tesla Model X Long Range 423hk Autopilot Kamera Drag Pano 2020 · 14 733 mil4 000 kr under värderingen389 800 kr
  6. 6Tesla Model X Model X Long Range 7-sits 4WD 1 Ägare 573 Hkr Uttagen Mars -202019 · 12 200 mil445 000 kr

Uppdaterad 23 september 2026

Prissänkta annonser

Sänkt mot startpriset · senaste 30 dagarna

  1. Tesla Model X Model X LONG RANGE - HW4 - YOKE - DRAGKROK All Black Moms2023 · 7 741 mil−20 000 kr

Sänkningen jämför dagens pris med annonsens startpris hos handlaren. Uppdateras dagligen.

Öppnar annonsbläddraren med Tesla Model X – med eller utan Long Range som motorval – filtrera vidare på årsmodell, miltal, län och pris.

Generationerna av Tesla Model X Long Range

Effekt, förbrukning, mått och dragvikt per generation – och vad varje generation kostar i lagret just nu. Siffrorna gäller Long Range specifikt.

Tesla Model X Long Range finns i 2 generationer till salu – från 422 hk i Model X till 670 hk i Model X. Prisspannet i dagens lager går från 424 800 kr för en Model X till 699 850 kr för en Model X.

Model X

2021–20264 till salu

Effekt

670 hk

hela motorprogrammet

Typiskt pris

699 850 kr

689 900 kr–729 800 kr

Miltal

7 535 mil

median i lagret

Årsmodeller

2023–2024

i lagret nu

Tekniska data
Effekt
670 hk
Elförbrukning
19,9 kWh/100 km
Räckvidd på el
560 km
Längd
5 057 mm
Bagageutrymme
425 l

2 314 l med baksätet nedfällt

Dragvikt (bromsad)
2 268 kg
Se de 4 Model X till salu →

Model X

2015–20216 till salu

Effekt

422 hk

hela motorprogrammet

Typiskt pris

424 800 kr

369 800 kr–479 900 kr

Miltal

11 877 mil

median i lagret

Årsmodeller

2019–2020

i lagret nu

Tekniska data
Effekt
422 hk
Elförbrukning
16,8 kWh/100 km
Räckvidd på el
580 km
Längd
5 036 mm
Bagageutrymme
357 l

2 166 l med baksätet nedfällt

Dragvikt (bromsad)
2 250 kg
Se de 6 Model X till salu →

Effekt och tekniska data kommer från biltillverkarnas typgodkännanden via auto-data.net och gäller hela generationen. Pris, miltal och årsmodeller räknas på annonserna i lagret just nu; medianen visas först vid 3 bilar, under det står de faktiska priserna.

Vad kostar en begagnad Tesla Model X Long Range?

Prisnivån per årsmodell i dagens lager – räknat på annonserna för just den här motorn, inte på modellen i stort.

Tesla Model X Long Range: de som sålts har legat ute 8 dagar i median.

Prisläget just nu

Så ligger dagens Tesla Model X Long Range-annonser mot vår prisbedömning.

Sålda exemplar har legat ute 8 dagar i median (11 sålda det senaste året) – har bilen du tittar på legat längre är det ett argument vid förhandlingen.

Vad kostar en Tesla Model X Long Range att äga?

De löpande kostnaderna efter köpet: skatt, försäkring, bränsle och värdeminskning. Siffrorna gäller alla eldrivna varianter sammanvägda – annonserna på den här modellen anger sällan motor.

MånadskostnadModel XExkl. värdeminskning · Se hela uträkningen ↓Från ca450kr/mån

El

~460 kr/mån3,68 kr/mil

Så räknar vi

1 500 mil/år. Räknat på 17,5 kWh/100 km enligt tillverkaren och 1,83 kr/kWh för hemmaladdning inklusive nätavgift, energiskatt och moms. Räknat på 1 500 mil per år (125 mil/mån) och 15 % påslag på tillverkarens förbrukningssiffra, som de flesta kör förbi i verkligheten. Priser hämtade 23 september.

Månadskostnad Model X

Räknat på en typisk begagnad Model X från 2019, som gått ca 12 000 mil – värd ca 409 800 kr.

Värdeminskningej uppskattad
Fordonsskattuppgift saknas
El~460 kr
Service & reparationertillkommer
Summa exkl. värdeminskning, service och fordonsskatt~450 kr/mån

Ungefärliga värden – årsmodell, utrustning, körsträcka och försäkringsbolag påverkar. Värdeminskningen – oftast den största posten – kräver en värdekurva för modellen, och underlaget räcker inte för den här. Summan är alltså bara en del av kostnaden. Alla eldrivna varianter är sammanvägda: siffrorna gäller modellen med den drivlinan, inte en enskild motor. Bränslet är räknat på 1 500 mil per år – kör du mer eller mindre skalar den posten rakt.

Innan du köper

Läs vårt oberoende omdöme, betyg och köpguide för Tesla Model X – vad du ska kolla, vanliga fel och vad du ska tänka på vid provkörningen.

Till Tesla Model X-sidan →