Renault Captur

Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160

20213 097 mil158 hkLaddhybrid
194 900 krGenomsnittligt pris
MalmöNy annons
Renault Captur 20211 / 30

Köpläge

Modellens betyg och vår genomgång av just den här annonsen

Modellen · Renault Captur 2019–idag
Bra val
Ett bra köp om priset stämmer.
Betyg för den här generationen · 15 experttester och 1 ägaromdöme
Hela analysen av modellen →
Den här annonsen
4saker talar för1att undersöka
Genomgången rad för rad nedan.
Pris
Varken över- eller underprissatt mot jämförbara annonser
Pris i linje med marknaden
Prisbedömning ›
Kom in igår och modellen säljs normalt på ~20 dagar — vänta inte för länge om den passar
Modell
Tillhör den senaste generationen (Captur II) som kom 2019
Nya generationen
Bilbetyg ›
Körsträcka
3 097 mil mot typiskt 5 414 för årsmodellen
Låg mil
Objektet ›
Värdeminskning
~19 % per år mot typiskt ~9 % för 5-åringar — räkna med det i kalkylen
Tappar värde snabbare än snittet
Värdet framåt ›

Bilbetyg säljer inga bilar. Ingen handlare kan betala för placering, etikett eller betyg. Så sätter vi omdömet ›

Prisbedömning

Renault Captur 2021 jämförd mot 84 liknande annonser

Genomsnittligt pris
Den här bilen
194 900 kr
Liknande på marknaden
~203 000 kr
194 900 kr
175200225 tkr
Under snittSnitt 203 tkrÖver snitt

Så ser marknaden ut

Captur E-TECH – årsmodellerna kring 2021

2024Facelift· 2 annonser
200k–200k kr · 7 352 mil
200 000
2023· 38 annonser
179k–249k kr · 3 862 mil
211 000
2022· 18 annonser
150k–220k kr · 5 116 mil
195 000
2021Den här bilen
160k–220k kr · 5 414 mil · annonsen 194 900 kr
193 000
Så räknar vi

Baserat på 84 jämförbara annonser* (årsmodell 2020–2024, varav 72 nyligen sålda). Vår bedömning är en uppskattning – den kan slå fel.

Prisjustering baserat på miltal 3 097 mil mot typiskt 4 572 mil för årsmodellen → +3 500 kr.

*Samma modell med liknande motor (drivmedel och hästkrafter), justerat för årsmodell och miltal. Nyligen sålda annonser från de senaste tre månaderna räknas med, men väger lättare än bilar som är till salu nu. Tabellen visar årsmodeller nära annonsens — bedömningen väger in hela underlaget.

Ägandekostnad

Vad Captur E-TECH 2021 kostar att äga per månad – räknat på annonsens egna uppgifter.

Månadskostnad

Captur E-TECH 2021 · exkl. service och fordonsskatt

4 050–4 800kr/mån

Värdeminskningen är räknad på annonsens pris (194 900 kr) och den takt bilar i den här åldern faktiskt tappar – ~19 % per år.

Så räknar vi

Bygger på värdekurvan för bilens egen generation (2019–idag), alla motorer sammanvägda. Ingen garanti – skick, körsträcka och marknadsläge kan dra värdet uppåt eller nedåt.

Värdeminskning~3 150 kr
Fordonsskattuppgift saknas
Bensin + el890–1 630 kr
Service & reparationertillkommer

Ungefärliga värden. Försäkringen kan du justera nedan. Bränslet är räknat på 1 500 mil per år – kör du mer eller mindre skalar den posten rakt.

Försäkring

Helförsäkring

Från ca450kr/mån*· 5 400 kr/år

25–54 år · Större stad

Uppskattning — priserna skiljer mycket mellan bolag.

Ditt exakta pris

Jämför försäkringar för just den här bilen – tar en minut.

Du behöver bilens regnr:
Jämför försäkringar

Annonslänk – vi kan få ersättning om du tecknar via partnern. Det påverkar inte ditt pris.

Bränsle

1 500 mil/år

890–1 630 krper månad7,1–13,0 kr/mil

Så räknar vi

Låga siffran gäller om du laddar regelbundet (50 km på el), den höga om bilen aldrig laddas och går på bensin hela vägen.

Förbrukning för den här bilens motor: 1,6 l/100 km i vägd blandad körning enligt tillverkaren och 17,8 kWh/100 km, 18,80 kr/l och 1,85 kr/kWh. Räknat på 1 500 mil per år (125 mil/mån) och 15 % påslag på tillverkarens förbrukningssiffra, som de flesta kör förbi i verkligheten. Priser hämtade 12 oktober.

Renault Captur

Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 · Så beskriver Bilia Outlet Värnhem bilen i sin annons — uppgifterna är handlarens, inte våra.

Enligt handlarens annons

Miltal
3 097mil
Årsmodell
2021
Effekt
158hk
Bränsle
Laddhybrid
Drivning
saknas i annonsen
Färg
saknas i annonsen
Ägare
saknas i annonsen
Fordonsskatt
saknas i annonsen

Utrustning enligt annonsen · 24

  • AC
  • Adaptiv farthållare
  • AndroidAuto/AppleCarplay
  • Autobroms
  • AUX-ingång
  • Avstängningsbar airbag passagerare
  • Backkamera
  • Bluetooth (handsfree)
  • Driverassistpaket
  • Dödavinkelvarnare
  • Elhissar (fram och bak)
  • Euro 6
  • Helljusassistans
  • Induktionsladdare
  • ISOFIX-fästen
  • Klädsel (helskinn)
  • Motorväg o köassistans
  • Navigation
  • Nödsamtal
  • Panoramatak (öppningsbar)
  • Parkeringssensorer (fram)
  • Svensksåld
  • Sätesvärme (fram)
  • USB-uttag
Se hela annonsen hos handlaren →

Säljaren

Vår datadrivna analys av handlaren bakom annonsen.

Bilia Outlet Värnhem

Lundavägen 19, Malmö · 3 146 bilar i lager

Öppet idag 09.00–18.00
Inte på Råd & Röns svarta listaHemleveransÖppet köp

Så säljer den här handlaren · mot 969 handlare i landet

Prisläge
Tydligt lägre priser än marknaden
Billigare än 91 % av handlarna
Lageromsättning
Normal omsättningstakt
Snabbare än 44 % · ~26 dgr i snitt
Prissättning
Sänker ofta priset — värt att bevaka annonserna
47 % av annonserna sänks
Annonskvalitet
Grundinfo alltid med — dokumentation redovisas inte i annonserna

De bästa Captur till salu just nu

Annonserna med bäst köpläge i samma modell.