Renault Captur

1.2 TCe EDC Euro 6

20189 883 mil118 hkBensinFramhjulsdriftSvart
119 900 krBra pris
Kungsbacka40 dagar till salu
Renault Captur 20181 / 12

Köpläge

Modellens betyg och vår genomgång av just den här annonsen

Modellen · Renault Captur 2013–2019
Bra val
Ett bra köp om priset stämmer.
Betyg för den här generationen · 10 experttester och 2 ägaromdömen
Hela analysen av modellen →
Den här annonsen
2saker talar för0att undersöka1bra att veta
Genomgången rad för rad nedan.
Pris
19 000 kr (14 %) under marknadssnittet
15 000 kr lägre sedan start · senast för 4 dgr sedan
Priset sänkt
Prisbedömning ›
Modell
Den här är från generationen innan (Captur, 2013–2018) — bra att veta när du jämför pris
Ny generation 2019
Bilbetyg ›

Bilbetyg säljer inga bilar. Ingen handlare kan betala för placering, etikett eller betyg. Så sätter vi omdömet ›

Prisbedömning

Renault Captur 2018 jämförd mot 112 liknande annonser

Bra pris
Den här bilen
119 900 kr
Liknande på marknaden
~139 000 kr
119 900 kr
100125150175 tkr
Under snittSnitt 139 tkrÖver snitt

Ligger 19 000 kr lägre än liknande bilar på marknaden.

Prishistorik
−15 000 kr
netto
↓ 2 sänkningar
Tid till salu
40 dagar
2× normalt
Captur säljs normalt på ~20 dgr (spann 8–44)
Vad det betyder
Priset ligger under marknaden för den här modellen.
Ett bra utgångsläge — väg in skick, utrustning och servicehistorik.

Priset över tid

Följd sedan 1 sep.

DatumNytt pris
8 okt.↓ Sänkt 10 000 kr119 900 kr
11 sep.↓ Sänkt 5 000 kr129 900 kr
1 sep.Publicerad134 900 kr

Så ser marknaden ut

Captur 1.2 TCe – årsmodellerna kring 2018

2019Ny generation· 5 annonser
130k–160k kr · 6 077 mil
146 000
2018Den här bilen
100k–170k kr · 7 299 mil · annonsen 119 900 kr
140 000
2017Facelift· 20 annonser
93k–130k kr · 10 552 mil
113 000
2016· 18 annonser
89k–139k kr · 10 252 mil
116 000
2015· 28 annonser
80k–135k kr · 9 932 mil
107 000

Tabellen sträcker sig över ett generationsskifte – priser före och efter skiftet är inte direkt jämförbara.

Så räknar vi

Baserat på 112 jämförbara annonser* (årsmodell 2014–2019, varav 91 nyligen sålda). Vår bedömning är en uppskattning – den kan slå fel.

Prisjustering baserat på miltal 9 883 mil mot typiskt 7 140 mil för årsmodellen → −4 700 kr.

*Samma modell med liknande motor (drivmedel och hästkrafter), justerat för årsmodell och miltal. Nyligen sålda annonser från de senaste tre månaderna räknas med, men väger lättare än bilar som är till salu nu. Tabellen visar årsmodeller nära annonsens — bedömningen väger in hela underlaget.

Ägandekostnad

Vad Captur 1.2 TCe 2018 kostar att äga per månad – räknat på annonsens egna uppgifter.

Månadskostnad

Captur 1.2 TCe 2018 · exkl. service och fordonsskatt

~2 350kr/mån

Värdeminskningen är räknad på annonsens pris (119 900 kr) och den takt bilar i den här åldern faktiskt tappar – ~8 % per år.

Så räknar vi

Bygger på värdekurvan för 1.2 TCe – samma drivlina som den här bilen. Ingen garanti – skick, körsträcka och marknadsläge kan dra värdet uppåt eller nedåt.

Värdeminskning~850 kr
Fordonsskattuppgift saknas
Bensin~1 490 kr
Service & reparationertillkommer

Ungefärliga värden. Försäkringen kan du justera nedan. Bränslet är räknat på 1 500 mil per år – kör du mer eller mindre skalar den posten rakt.

Försäkring

Helförsäkring

Från ca370kr/mån*· 4 400 kr/år

25–54 år · Större stad

Uppskattning — priserna skiljer mycket mellan bolag.

Ditt exakta pris

Jämför försäkringar för just den här bilen – tar en minut.

Du behöver bilens regnr:
Jämför försäkringar

Annonslänk – vi kan få ersättning om du tecknar via partnern. Det påverkar inte ditt pris.

Bränsle

1 500 mil/år

~1 490 krper månad11,92 kr/mil

Så räknar vi

Förbrukning för den här bilens motor: 5,5 l/100 km i blandad körning enligt tillverkaren och 18,80 kr/l. Räknat på 1 500 mil per år (125 mil/mån) och 15 % påslag på tillverkarens förbrukningssiffra, som de flesta kör förbi i verkligheten. Priser hämtade 12 oktober.

Renault Captur

1.2 TCe EDC Euro 6 · Så beskriver Hedin Automotive Kungsbacka bilen i sin annons — uppgifterna är handlarens, inte våra.

Nivå RS

Enligt handlarens annons

Miltal
9 883mil
Årsmodell
2018
Effekt
118hk
Bränsle
Bensin
Drivning
Framhjulsdrift
Färg
Svart
Ägare
saknas i annonsen
Fordonsskatt
saknas i annonsen
Miljöklass
C

Historik & dokument

Först registreradDecember 2018

Utrustning enligt annonsen · 21

  • 17 TUM FÄLGAR
  • 2-COLOR
  • AUX
  • BACKKAMERA
  • BLUETOOTH
  • CENTRALLÅS
  • DIMLJUS FRAM
  • EL INFÄLLBARA SIDOSPEGLAR
  • ELHISSAR FRAM & BAK
  • ELJUSTERBARA SIDOSPEGLAR
  • FARTHÅLLARE
  • KEYLESS
  • MUGGHÅLLARE
  • NAVIGATION
  • PARKERINGS SENSORER BAK
  • PARKERINGSSENSORER FRAM
  • STÄLLBAR RATT
  • SVART TAK
  • SVARTA SIDOSPEGLAR
  • TRÅDLÖS UPPRINGNING
  • USB-UTTAG
Se hela annonsen hos handlaren →

Säljaren

Vår datadrivna analys av handlaren bakom annonsen.

Hedin Automotive Kungsbacka

Hedebrovägen 15, Kungsbacka · 3 817 bilar i lager · Grundat 2005

Öppet idag 07.00–18.00
Inte på Råd & Röns svarta lista

Så säljer den här handlaren · mot 969 handlare i landet

Prisläge
Priser i linje med marknaden
Billigare än 55 % av handlarna
Lageromsättning
Snabbare omsättning än de flesta handlare
Snabbare än 69 % · ~20 dgr i snitt
Prissättning
Justerar priser i normal takt
21 % av annonserna sänks
Annonskvalitet
Grundinfo alltid med — dokumentation redovisas inte i annonserna

Bilarna säljs snabbt här – vänta inte för länge om den här passar.

De bästa Captur till salu just nu

Annonserna med bäst köpläge i samma modell.