Mercedes-Benz Vito eVito till salu

19 begagnade Mercedes-Benz Vito eVito till salu hos Sveriges bilhandlare, från 179 900 kr. Tekniska data per generation, prisnivåer och vad som är nytt i lagret – eller läs betyg, recensioner och köpguide på modellsidan.

Allt om Mercedes-Benz Vito – fakta, betyg & köpguide →
Bra val

Bilbetyg

Mercedes-Benz Vito

12 experttester – gäller modellen, inte eVito specifikt.

Läs omdömena →

Begagnade Mercedes-Benz Vito eVito

Bästa Mercedes-Benz Vito eVito just nu

Vår rangordning – pris mot marknaden, miltal, antal ägare och modellens betyg

Av 19 Mercedes-Benz Vito eVito hos svenska bilhandlare rankar vi de här sex högst just nu.

  1. 1Mercedes-Benz Vito eVito 116hp 60 kWh2023 · 5 715 mil60 000 kr under värderingen229 900 kr
  2. 2Mercedes-Benz Vito Vito Tourer eVito Tourer Lång PRO 9-Sits2026862 375 kr
  3. 3Mercedes-Benz Vito eVito Tourer 129 3.5t2022 · 3 997 mil404 900 kr
  4. 4Mercedes-Benz Vito 112 SKÅP LÅNG | Värmare | Vinterhjul2023 · 3 926 mil85 000 kr under värderingen215 920 kr
  5. 5Mercedes-Benz Vito E Vito Tourer EXTRA LÅNG HANDIKAPANPASSAD/RAMP2022 · 1 621 millåg mil879 900 kr
  6. 6Mercedes-Benz Vito eVito 1122025 · 500 millåg mil437 375 kr

Uppdaterad 25 september 2026

Prissänkta annonser

Sänkt mot startpriset · senaste 30 dagarna

  1. Mercedes-Benz Vito eVito Tourer 129 3.5t2022 · 3 997 mil−25 000 kr
  2. Mercedes-Benz Vito eVito Tourer 129 3.5t2023 · 6 905 mil−42 000 kr
  3. Mercedes-Benz Vito eVito Tourer 129 3.5t2023 · 5 793 mil−21 000 kr

Sänkningen jämför dagens pris med annonsens startpris hos handlaren. Uppdateras dagligen.

Öppnar annonsbläddraren med Mercedes-Benz Vito – med eller utan eVito som motorval – filtrera vidare på årsmodell, miltal, län och pris.

Tekniska data och prisnivå – Mercedes-Benz Vito eVito

Vad drar den, hur mycket får den dra och hur stort är bagaget? Siffrorna gäller eVito specifikt.

Mercedes-Benz Vito eVito 2014–idag drar 20,1–29,6 kWh/100 km, går 147–313 km på el och har 6 000–6 600 l bagageutrymme.

W447

2014–idag19 till salu

Effekt

116 hk

hela motorprogrammet

Typiskt pris

449 000 kr

179 900 kr–879 900 kr

Miltal

3 863 mil

median i lagret

Årsmodeller

2022–2026

i lagret nu

Pris per årsmodell
2026789 000 kr50 mil
2025486 250 kr500 mil
2023385 200 kr5 754 mil
2022404 900 kr3 997 mil
Tekniska data
Effekt
116 hk
Elförbrukning
20,1–29,6 kWh/100 km
Räckvidd på el
147–313 km
Längd
5 140–5 370 mm
Bagageutrymme
6 000–6 600 l
Se de 19 W447 till salu →

Effekt och tekniska data kommer från biltillverkarnas typgodkännanden via auto-data.net och gäller hela generationen. Pris, miltal och årsmodeller räknas på annonserna i lagret just nu; medianen visas först vid 3 bilar, under det står de faktiska priserna.

Vad kostar en begagnad Mercedes-Benz Vito eVito?

Prisnivån per årsmodell i dagens lager – räknat på annonserna för just den här motorn, inte på modellen i stort.

Mercedes-Benz Vito eVito: de som sålts har legat ute 207 dagar i median.

Prisläget just nu

Så ligger dagens Mercedes-Benz Vito eVito-annonser mot vår prisbedömning.

Sålda exemplar har legat ute 207 dagar i median (17 sålda det senaste året) – har bilen du tittar på legat längre är det ett argument vid förhandlingen.

Så ser lagret av Mercedes-Benz Vito eVito ut

Vad som faktiskt sitter i de 19 exemplar som är till salu just nu – katalogen säger vad som gick att beställa, annonserna vad som står ute.

Av dagens Mercedes-Benz Vito eVito i lager 100 % har framhjulsdrift och 100 % är automat.

Så är de byggda

Andel av de annonser som anger uppgiften.

Framhjulsdrift100 %
Automat100 %
El100 %

Vanligast i annonserna

Andel av annonserna som anger utrustningen. Att den inte nämns betyder inte alltid att den saknas – handlarna listar olika mycket.

Farthållare21 %
Backkamera16 %
Regnsensor16 %
Färddator16 %

Motorerna i Mercedes-Benz Vito

Effekt, förbrukning och prisnivå sida vid sida – klicka vidare till motorn du funderar på.

MotorEffektTypiskt prisTill salu
eVito116 hk449 000 kr19
116 CDI163 hk419 900 kr81
119 CDI190 hk539 500 kr35
114 CDI136 hk239 900 kr17
111 CDI114 hk144 500 kr11

Effekt och typiskt pris är medianen för motorns egna annonser i dagens lager. Förbrukningen kommer ur fordonskatalogen och saknas för motorer utan katalogmotsvarighet – då står ett streck. Motorer vi inte indexerar som egen sida listas inte här.

Innan du köper

Läs vårt oberoende omdöme, betyg och köpguide för Mercedes-Benz Vito – vad du ska kolla, vanliga fel och vad du ska tänka på vid provkörningen.

Till Mercedes-Benz Vito-sidan →