Renault Captur

Renault Captur 1.0 TCe Manuell,91hk,2021,4.200mil

2021420 mil91 hkBensin
139 900 krBra pris
KungsbackaNy annons
Renault Captur 2021

Köpläge

Modellens betyg och vår genomgång av just den här annonsen

Modellen · Renault Captur 2019–idag
Bra val
Ett bra köp om priset stämmer.
Betyg för den här generationen · 15 experttester och 1 ägaromdöme
Hela analysen av modellen →
Den här annonsen
4saker talar för0att undersöka
Genomgången rad för rad nedan.
Pris
9 000 kr (6 %) under marknadssnittet
Kom in igår och modellen säljs normalt på ~20 dagar — vänta inte för länge om den passar
Modell
Tillhör den senaste generationen (Captur II) som kom 2019
Nya generationen
Bilbetyg ›
Körsträcka
420 mil mot typiskt 6 217 för årsmodellen
Låg mil
Objektet ›

Bilbetyg säljer inga bilar. Ingen handlare kan betala för placering, etikett eller betyg. Så sätter vi omdömet ›

Prisbedömning

Renault Captur 2021 jämförd mot 193 liknande annonser

Bra pris
Den här bilen
139 900 kr
Liknande på marknaden
~149 000 kr
139 900 kr
125150175 tkr
Under snittSnitt 149 tkrÖver snitt

Ligger 9 000 kr lägre än liknande bilar på marknaden.

Vad det betyder
Prisvärd — och på en modell som rör sig snabbt.
Bra exemplar går ofta fort. Vänta inte för länge om den passar.

Så ser marknaden ut

Captur 1.0 TCe – årsmodellerna kring 2021

2024Facelift· 5 annonser
170k–219k kr · 2 086 mil
182 000
2023· 32 annonser
150k–199k kr · 3 728 mil
167 000
2022· 10 annonser
149k–170k kr · 5 148 mil
155 000
2021Den här bilen
125k–150k kr · 6 217 mil · annonsen 139 900 kr
139 000
2019Ny generation· 45 annonser
75k–145k kr · 7 880 mil
112 000
Så räknar vi

Baserat på 193 jämförbara annonser* (årsmodell 2013–2025, varav 164 nyligen sålda). Vår bedömning är en uppskattning – den kan slå fel.

Prisjustering baserat på miltal 420 mil mot typiskt 6 200 mil för årsmodellen → +9 700 kr.

*Samma modell med liknande motor (drivmedel och hästkrafter), justerat för årsmodell och miltal. Nyligen sålda annonser från de senaste tre månaderna räknas med, men väger lättare än bilar som är till salu nu. Tabellen visar årsmodeller nära annonsens — bedömningen väger in hela underlaget.

Ägandekostnad

Vad Captur 1.0 TCe 2021 kostar att äga per månad – räknat på annonsens egna uppgifter.

Månadskostnad

Captur 1.0 TCe 2021 · exkl. service och fordonsskatt

~2 150kr/mån

Värdeminskningen är räknad på annonsens pris (139 900 kr) och den takt bilar i den här åldern faktiskt tappar – ~6 % per år.

Så räknar vi

Bygger på värdekurvan för 1.0 TCe – samma drivlina som den här bilen. Ingen garanti – skick, körsträcka och marknadsläge kan dra värdet uppåt eller nedåt.

Värdeminskning~650 kr
Fordonsskattuppgift saknas
Bensin~1 500 kr
Service & reparationertillkommer

Ungefärliga värden. Försäkringen kan du justera nedan. Bränslet är räknat på 1 500 mil per år – kör du mer eller mindre skalar den posten rakt.

Försäkring

Helförsäkring

Från ca320kr/mån*· 3 800 kr/år

25–54 år · Större stad

Uppskattning — priserna skiljer mycket mellan bolag.

Ditt exakta pris

Jämför försäkringar för just den här bilen – tar en minut.

Du behöver bilens regnr:
Jämför försäkringar

Annonslänk – vi kan få ersättning om du tecknar via partnern. Det påverkar inte ditt pris.

Bränsle

1 500 mil/år

~1 500 krper månad12,00 kr/mil

Så räknar vi

Förbrukning för den här bilens motor: 5,8 l/100 km i blandad körning enligt tillverkaren och 18,00 kr/l. Räknat på 1 500 mil per år (125 mil/mån) och 15 % påslag på tillverkarens förbrukningssiffra, som de flesta kör förbi i verkligheten. Priser hämtade 18 oktober.

Renault Captur

Renault Captur 1.0 TCe Manuell,91hk,2021,4.200mil · Så beskriver Motor Trend Kungsbacka bilen i sin annons — uppgifterna är handlarens, inte våra.

Enligt handlarens annons

Miltal
420mil
Årsmodell
2021
Effekt
91hk
Bränsle
Bensin
Drivning
saknas i annonsen
Färg
saknas i annonsen
Ägare
saknas i annonsen
Fordonsskatt
saknas i annonsen
Se hela annonsen hos handlaren →

Säljaren

Vår datadrivna analys av handlaren bakom annonsen.

Motor Trend Kungsbacka

Lantmannagatan 2, Kungsbacka · 287 bilar i lager

Inte på Råd & Röns svarta lista

Så säljer den här handlaren · mot 757 handlare i landet

Prisläge
Tydligt lägre priser än marknaden
Billigare än 92 % av handlarna
Lageromsättning
Normal omsättningstakt
Snabbare än 17 % · ~40 dgr i snitt
Prissättning
Prissätter oftast rätt från start — litet förhandlingsutrymme
15 % av annonserna sänks
Annonskvalitet
Grundinfo alltid med — dokumentation redovisas inte i annonserna

Handlaren sätter oftast rätt pris från start – litet förhandlingsutrymme.

De bästa Captur till salu just nu

Annonserna med bäst köpläge i samma modell.