Renault Captur

Captur 1.2 TCe AUT / Drag / M-värmare

201716 600 mil118 hkBensinFlerfärgadDragkrok
92 900 krBra pris
Säter8 dagar till salu
Renault Captur 20171 / 6

Köpläge

Modellens betyg och vår genomgång av just den här annonsen

Modellen · Renault Captur 2013–2019
Bra val
Ett bra köp om priset stämmer.
Betyg för den här generationen · 10 experttester och 2 ägaromdömen
Hela analysen av modellen →
Den här annonsen
2saker talar för1att undersöka1bra att veta
Genomgången rad för rad nedan.
Pris
17 000 kr (15 %) under marknadssnittet
Modell
Den här är från generationen innan (Captur, 2013–2018) — bra att veta när du jämför pris
Ny generation 2019
Bilbetyg ›
Körsträcka
16 600 mil mot typiskt 9 783 för årsmodellen
Hög mil
Objektet ›
Handlare
3 mån garanti enligt handlaren — be om villkoren skriftligt
Garanti ingår
Säljaren ›

Bilbetyg säljer inga bilar. Ingen handlare kan betala för placering, etikett eller betyg. Så sätter vi omdömet ›

Prisbedömning

Renault Captur 2017 jämförd mot 113 liknande annonser

Bra pris
Den här bilen
92 900 kr
Liknande på marknaden
~110 000 kr
92 900 kr
75100125 tkr
Under snittSnitt 110 tkrÖver snitt

Ligger 17 000 kr lägre än liknande bilar på marknaden.

Tid till salu
8 dagar
snabbrörlig
Captur säljs normalt på ~20 dgr (spann 8–43)
Vad det betyder
Prisvärd — och på en modell som rör sig snabbt.
Bra exemplar går ofta fort. Vänta inte för länge om den passar.

Så ser marknaden ut

Captur 1.2 TCe – årsmodellerna kring 2017

2019Ny generation· 5 annonser
130k–160k kr · 6 077 mil
146 000
2018· 30 annonser
100k–170k kr · 7 385 mil
140 000
2017Den här bilenFacelift
100k–130k kr · 9 783 mil · annonsen 92 900 kr
117 000
2016· 16 annonser
89k–139k kr · 10 224 mil
115 000
2015· 30 annonser
80k–135k kr · 9 981 mil
107 000

Tabellen sträcker sig över ett generationsskifte – priser före och efter skiftet är inte direkt jämförbara.

Så räknar vi

Baserat på 113 jämförbara annonser* (årsmodell 2014–2019, varav 92 nyligen sålda). Vår bedömning är en uppskattning – den kan slå fel.

Prisjustering baserat på miltal 16 600 mil mot typiskt 9 996 mil för årsmodellen → −9 400 kr.

*Samma modell med liknande motor (drivmedel och hästkrafter), justerat för årsmodell och miltal. Nyligen sålda annonser från de senaste tre månaderna räknas med, men väger lättare än bilar som är till salu nu. Tabellen visar årsmodeller nära annonsens — bedömningen väger in hela underlaget.

Ägandekostnad

Vad Captur 1.2 TCe 2017 kostar att äga per månad – räknat på annonsens egna uppgifter.

Månadskostnad

Captur 1.2 TCe 2017 · exkl. service och fordonsskatt

~2 050kr/mån

Värdeminskningen är räknad på annonsens pris (92 900 kr) och den takt bilar i den här åldern faktiskt tappar – ~9 % per år.

Så räknar vi

Bygger på värdekurvan för 1.2 TCe – samma drivlina som den här bilen. Ingen garanti – skick, körsträcka och marknadsläge kan dra värdet uppåt eller nedåt.

Värdeminskning~650 kr
Fordonsskattuppgift saknas
Bensin~1 400 kr
Service & reparationertillkommer

Ungefärliga värden. Försäkringen kan du justera nedan. Bränslet är räknat på 1 500 mil per år – kör du mer eller mindre skalar den posten rakt.

Försäkring

Helförsäkring

Från ca370kr/mån*· 4 400 kr/år

25–54 år · Större stad

Uppskattning — priserna skiljer mycket mellan bolag.

Ditt exakta pris

Jämför försäkringar för just den här bilen – tar en minut.

Du behöver bilens regnr:
Jämför försäkringar

Annonslänk – vi kan få ersättning om du tecknar via partnern. Det påverkar inte ditt pris.

Bränsle

1 500 mil/år

~1 400 krper månad11,20 kr/mil

Så räknar vi

Typisk förbrukning för Captur 1.2 TCe: 5,4 l/100 km i blandad körning enligt tillverkaren och 18,00 kr/l. Räknat på 1 500 mil per år (125 mil/mån) och 15 % påslag på tillverkarens förbrukningssiffra, som de flesta kör förbi i verkligheten. Priser hämtade 18 oktober.

Renault Captur

Captur 1.2 TCe AUT / Drag / M-värmare · Så beskriver Bil & Motorgruvan AB bilen i sin annons — uppgifterna är handlarens, inte våra.

Dragkrok

Enligt handlarens annons

Miltal
16 600mil
Årsmodell
2017
Effekt
118hk
Bränsle
Bensin
Drivning
saknas i annonsen
Färg
Flerfärgad
Ägare
saknas i annonsen
Fordonsskatt
saknas i annonsen

Historik & dokument

Först registreradFebruari 2017

Utrustning enligt annonsen · 38

  • ABS-bromsar
  • AC
  • Airbag förare
  • Airbag passagerare fram
  • Antisladd
  • Avstängningsbar airbag passagerare
  • Backstartshjälp
  • Bluetooth
  • Broms-assistans
  • Centrallås (fjärrstyrt)
  • Digitalt mätarhus
  • Dimljus fram
  • Dragkrok
  • Elhissar (fram och bak)
  • Eluppvärmda sidospeglar
  • Euro 6
  • Euro NCAP 5
  • Fartbegränsare
  • Farthållare
  • Fällbara baksäten
  • Färddator
  • ISOFIX-fästen bak
  • ISOFIX-fästen fram
  • Keyless Nyckelfri Dörrar
  • Keyless Nyckelfri Start
  • Läslampa
  • Lättmetallfälgar
  • Motorvärmare (kupéuttag)
  • Parkeringssensorer (bak)
  • Regnsensor
  • Servostyrning
  • Sidoairbags
  • Sidokrockgardiner
  • Sminkspegel
  • Startspärr
  • Svensksåld
  • Sätesvärme (fram)
  • Vinterdäck- Dubb
Se hela annonsen hos handlaren →

Säljaren

Vår datadrivna analys av handlaren bakom annonsen.

Bil & Motorgruvan AB

Norrtullsvägen 12, Säter · 109 bilar i lager · Grundat 2008

Inte på Råd & Röns svarta listaBolagsverket-verifierad · aktivt bolag3 mån garanti

Så säljer den här handlaren · mot 757 handlare i landet

Prisläge
Något lägre priser än marknaden
Billigare än 80 % av handlarna
Lageromsättning
Snabbare omsättning än de flesta handlare
Snabbare än 71 % · ~20 dgr i snitt
Prissättning
Prissätter oftast rätt från start — litet förhandlingsutrymme
10 % av annonserna sänks
Annonskvalitet
Grundinfo alltid med — dokumentation redovisas inte i annonserna

Snabb lageromsättning och små prissänkningar – dröj inte om bilen passar, och räkna med begränsat prut.

De bästa Captur till salu just nu

Annonserna med bäst köpläge i samma modell.