Renault Captur

1.3 TCe 140hp 2023

20232 788 mil140 hkBensinFramhjulsdriftSvart
187 900 krBra pris
KistaNy annons
Renault Captur 20231 / 9

Köpläge

Modellens betyg och vår genomgång av just den här annonsen

Modellen · Renault Captur 2019–idag
Bra val
Ett bra köp om priset stämmer.
Betyg för den här generationen · 15 experttester och 1 ägaromdöme
Hela analysen av modellen →
Den här annonsen
3saker talar för0att undersöka1bra att veta
Genomgången rad för rad nedan.
Pris
22 000 kr (10 %) under marknadssnittet
Kom in igår och modellen säljs normalt på ~20 dagar — vänta inte för länge om den passar
Modell
Modellen uppdaterades året efter den här årsmodellen — jämför gärna med den uppdaterade
Facelift 2024
Bilbetyg ›
Körsträcka
2 788 mil mot typiskt 3 795 för årsmodellen
Låg mil
Objektet ›

Bilbetyg säljer inga bilar. Ingen handlare kan betala för placering, etikett eller betyg. Så sätter vi omdömet ›

Prisbedömning

Renault Captur 2023 jämförd mot 42 liknande annonser

Bra pris
Den här bilen
187 900 kr
Liknande på marknaden
~210 000 kr
187 900 kr
150175200225250 tkr
Under snittSnitt 210 tkrÖver snitt

Ligger 22 000 kr lägre än liknande bilar på marknaden.

Vad det betyder
Prisvärd — och på en modell som rör sig snabbt.
Bra exemplar går ofta fort. Vänta inte för länge om den passar.

Så ser marknaden ut

Captur 1.3 TCe – årsmodellerna kring 2023

2025· 2 annonser
270k–300k kr · 257 mil
291 000
2024Facelift· 15 annonser
194k–229k kr · 3 568 mil
210 000
2023Den här bilen
199k–215k kr · 3 795 mil · annonsen 187 900 kr
205 000
2022· 3 annonser
165k–174k kr · 7 923 mil
167 000
2021· 5 annonser
159k–189k kr · 4 923 mil
170 000
Så räknar vi

Baserat på 42 jämförbara annonser* (årsmodell 2021–2026, varav 32 nyligen sålda). Vår bedömning är en uppskattning – den kan slå fel.

Prisjustering baserat på miltal 2 788 mil mot typiskt 4 053 mil för årsmodellen → +5 400 kr.

*Samma modell med liknande motor (drivmedel och hästkrafter), justerat för årsmodell och miltal. Nyligen sålda annonser från de senaste tre månaderna räknas med, men väger lättare än bilar som är till salu nu. Tabellen visar årsmodeller nära annonsens — bedömningen väger in hela underlaget.

Ägandekostnad

Vad Captur 1.3 TCe 2023 kostar att äga per månad – räknat på annonsens egna uppgifter.

Månadskostnad

Captur 1.3 TCe 2023 · exkl. värdeminskning, service och fordonsskatt

~1 450kr/mån

Löpande kostnader utifrån annonsens egna uppgifter.

Värdeminskningej uppskattad
Fordonsskattuppgift saknas
Bensin~1 470 kr
Service & reparationertillkommer

Ungefärliga värden. Värdeminskningen – oftast den största posten – kräver en värdekurva för modellen, och underlaget räcker inte för den här. Summan är alltså bara en del av kostnaden. Försäkringen kan du justera nedan. Bränslet är räknat på 1 500 mil per år – kör du mer eller mindre skalar den posten rakt.

Försäkring

Helförsäkring

Från ca420kr/mån*· 5 000 kr/år

25–54 år · Större stad

Uppskattning — priserna skiljer mycket mellan bolag.

Ditt exakta pris

Jämför försäkringar för just den här bilen – tar en minut.

Du behöver bilens regnr:
Jämför försäkringar

Annonslänk – vi kan få ersättning om du tecknar via partnern. Det påverkar inte ditt pris.

Bränsle

1 500 mil/år

~1 470 krper månad11,76 kr/mil

Så räknar vi

Förbrukning för den här bilens motor: 5,7 l/100 km i blandad körning enligt tillverkaren och 18,00 kr/l. Räknat på 1 500 mil per år (125 mil/mån) och 15 % påslag på tillverkarens förbrukningssiffra, som de flesta kör förbi i verkligheten. Priser hämtade 18 oktober.

Renault Captur

1.3 TCe 140hp 2023 · Så beskriver Hedin Automotive Akalla bilen i sin annons — uppgifterna är handlarens, inte våra.

Enligt handlarens annons

Miltal
2 788mil
Årsmodell
2023
Effekt
140hk
Bränsle
Bensin
Drivning
Framhjulsdrift
Färg
Svart
Ägare
saknas i annonsen
Fordonsskatt
saknas i annonsen

Historik & dokument

Först registreradSeptember 2023

Utrustning enligt annonsen · 22

  • 230V-uttag
  • ABS-bromsar
  • Airbag förare
  • Airbag passagerare fram
  • Antisladd
  • Antispinn
  • Barnlås
  • Bluetooth
  • Bluetooth (handsfree)
  • Bromsassistans
  • Centrallås (fjärrstyrt)
  • Farthållare
  • fällbara baksäten
  • Färddator
  • Insynsskydd
  • Klädsel (tyg)
  • Lättmetallfälgar
  • Parkeringssensorer (bak)
  • Ret09
  • Swe01
  • Touch-/Pekskärm
  • USB-uttag
Se hela annonsen hos handlaren →

Säljaren

Vår datadrivna analys av handlaren bakom annonsen.

Hedin Automotive Akalla

Esbogatan 8, Kista · 3 916 bilar i lager · Grundat 2005

Öppet idag 11.00–16.00
Inte på Råd & Röns svarta lista

Så säljer den här handlaren · mot 757 handlare i landet

Prisläge
Priser i linje med marknaden
Billigare än 45 % av handlarna
Lageromsättning
Normal omsättningstakt
Snabbare än 46 % · ~26 dgr i snitt
Prissättning
Justerar priser i normal takt
25 % av annonserna sänks
Annonskvalitet
Grundinfo alltid med — dokumentation redovisas inte i annonserna

De bästa Captur till salu just nu

Annonserna med bäst köpläge i samma modell.