BMW X1 E84 · 2009–2015
Begagnatguide: BMW X1 E84 – köpguide och kända fel
Den första X1:an var BMW:s instegsmodell i X-familjen, byggd på 3-seriens teknik med bakhjulsdrift (sDrive) som grund och fyrhjulsdriften xDrive som alternativ.
Bilbetygs redaktion · uppdaterad 3 november 2026 · 8 experttester från RAC, adac, Honest John, Parkers, What Car?, Autocar och 1 till
Bilbetyg
Bra val
Ur 8 experttester
Den är kompakt utanpå men har ett stort bagageutrymme. Testerna har svårt att bestämma om den är en SUV eller en högbyggd kombi.
För köparen går skiljelinjen vid faceliften 2012. Då fick kupén bättre material, automatlådan blev åttaväxlad och en starkare tvåturbodiesel tog över toppen.
Vårt val
Vi skulle leta efter en bil från faceliften 2012 med den åttaväxlade automatlådan, som tyska ADAC förordar bland automatbilarna.
Fjädringen blev också något mjukare 2012.
Hela rekommendationen →Det allvarligaste att kolla
- 20d, 23d, 18d, 25d, 16d: Kamkedjan (baktill) slits eller går av.
- 20d, 23d, 18d, 25d, 16d: EGR-kylaren kan läcka glykol som tillsammans med sot bildar glödande partiklar.
- 20d, 23d, 18d, 25d, 16d: Ett kamkedjebyte på N47 kostar typiskt 18 000–38 000 kr hos svensk verkstad enligt BilKoll, eftersom kedjan sitter baktill mot växellådan och motorn eller växellådan måste lossas.
Årtal och ändringar enligt RAC ›
- 2009Första generationen av X1 lanserades som BMW:s instegsmodell i X-familjen och för att ge märket fotfäste bland crossovers.
- 2009BMW X1 lanseras med 2,0-litersdiesel i tre effektnivåer och valet mellan bakhjulsdrift och fyrhjulsdrift.
- 2011En sparsam EfficientDynamics-modell tillkommer i modellprogrammet.
- 2012En kraftigt förbättrad version lanserades försommaren 2012 med snyggare yttre, mycket bättre kupé, starkare tvåturbodiesel, lägre driftkostnader och en avancerad automatlåda.
- 2012Facelift sommaren 2012 med ny design ut- och invändigt, bättre kvalitetskänsla och ökad effektivitet.
- 2012Toppmodellen xDrive25d med 218 hk introduceras.
- 2015Andra generationen av X1 lanserades hösten 2015 och avslutade den första generationen.
Motorer
Kamrem eller kedja kommer från vår motorresearch per motorfamilj (namnet under motorn). Står det okänt har varken researchen eller testerna svaret, och vi gissar inte.
Dieslarna är alla N47, en tvåliters fyrcylinder i flera effektlägen från 16d till 25d.
RAC beskriver 20d som stark redan på låga varv och bekväm i vardagen, medan tidiga 18d känns klart svagare. Ett australiskt test gav 18d gott drag över hela registret ihop med den åttaväxlade automaten, men tyckte att den låter mycket över 4000 varv.
Tvåturbodieseln 25d kom vid faceliften och tog över toppen efter 23d. Bensinsidan är spretigare.
18i har den äldre N46, 25i den sexcylindriga N52 och 20i den fyrcylindriga N20. 28i har sexcylindriga N52 till 2011 och fyrcylindriga N20 därefter.
Bilar med samma emblem kan alltså ha helt olika motorer. Sexcylindriga N52 har återkallats för VANOS-enhetens bultar, N20 för bromsservons vakuumpump.
Kontrollera motorkoden innan du jämför.
Källor: RAC, Carsales, DVSA (UK), vår motorresearch
20dDiesel · 2009–2015
17 till salu163–184 hk · 4,5–6,2 l/100 kmKamkedjamotorfamilj N47N47D20CDrar starkt på låga varv; kedjan sitter baktill mot växellådan.
23dDiesel · 2009–2012
5 till salu204 hk · 6–6,3 l/100 kmKamkedjamotorfamilj N47N47D20DToppdiesel före faceliften, med samma kedjerisk som övriga N47.
18dDiesel · 2009–2015
5 till salu143 hk · 4,9–6,2 l/100 kmKamkedjamotorfamilj N47N47D20CTidiga bilar känns klart svagare; hörs tydligt på höga varv.
28iBensin · 2009–2015
3 till salu245–258 hk · 7,2–9,4 l/100 kmKamkedjamotorfamilj N20N52B30A, N20B20ASexcylindrig N52 till 2011, därefter fyrcylindrig N20.
18iBensin · 2010–2015
1 till salu150 hk · 7,7–8,4 l/100 kmKamkedjamotorfamilj N46N46B20BN46: kamkedja och plastskenor i spännaren slits i förtid.
25iBensin · 2010–2011
Ingen till salu nu218 hk · 9,3 l/100 kmKamkedjamotorfamilj N52N52B30AN52: kolla att VANOS-återkallelsen gjorts och leta oljeläckage.
25dDiesel · 2012–2015
Ingen till salu nu218 hk · 5,5–5,9 l/100 kmKamkedjamotorfamilj N47N47D20DStarkare tvåturbodiesel som kom med faceliften 2012.
20iBensin · 2011–2015
Ingen till salu nu184 hk · 6,7–7,7 l/100 kmKamkedjamotorfamilj N20N20B20AN20: kamkedjan sträcks, främst på motorer byggda till februari 2015.
Fler motorer i programmet (1) ›
16dDiesel · 2012–2015
Ingen till salu nu116 hk · 4,9–5 l/100 kmKamkedjamotorfamilj N47N47D20C
Service och underhåll
Vår motorresearch per motorfamilj.
Gäller alla motorer: BMW:s CBS styr oljebytet efter körsträcka och tid.
20d, 23d, 18d, 25d, 16d N47
Kamkedja- Byte
- Kedjan sitter baktill mot växellådan. ams råder att kedjans skick kontrolleras vid varje service, och BMWBLOG rekommenderar byte av kamkedja och oljepumpskedja kring 100 000 miles (cirka 160 000 km).
- Olja
- ams rekommenderar oljebyte var 10 000–15 000 km för att skona kedjan, och What Car? kopplar spännarproblem till glesa servicer.
28i, 20i N20
Kamkedja- Byte
- Kedjeproblemen gäller N20 byggda till och med februari 2015. Gnissel eller vinande från motorns nedre del som ökar med varvtalet är tecken på slitage.
- Olja
- AutoTrader.ca råder F30-ägare att byta olja senast vid angivet intervall, gärna tidigare. Autocar kopplar spännarslitage till glesa oljebyten.
18i N46
Kamkedja- Byte
- BMWBLOG:s köpguide råder att hela kamkedjesatsen byts senast vid 100 000 miles (cirka 160 000 km), eftersom kedjan och spännarens plastskenor är kända svagheter.
25i N52
Kamkedja- Byte
- BMWBLOG beskriver kedjan som mindre problematisk än på N46.
Att kräva vid köp
- N47-dieslarnas kamkedja sitter baktill mot växellådan, så ett byte blir dyrt när motorn eller lådan måste lossas.
- BMW-specialister råder byte av kamkedja och oljepumpskedja kring 16 000 mil och kontroll vid varje service.
- Oljebyte var 1 000–1 500 mil skonar kedjan.
- Saknas papper på kedjan i en N47-diesel: pruta motsvarande ett kedjebyte eller avstå.
- På 18i med N46 bör kedjesatsen ha bytts vid samma körsträcka.
- RAC vill se servicehistorik från BMW eller en specialist.
- Reservdelarna är billiga enligt RAC, till exempel luftfilter, bromsklossatser, startmotor.
Källor: RAC, vår motorresearch
Kända svagheter och vad du kollar
Allvarligt, måttligt och mindre säger hur dyrt eller farligt felet kan bli enligt källan, inte hur vanligt det är.
20d, 23d, 18d, 25d, 16d
motorfamilj N47- Allvarligt
Kamkedjan (baktill) slits eller går av. Före 2009 berodde det på ett vasstandat kedjehjul på vevaxeln, och hos motorer byggda före 2009 krävde reparationen ny vevaxel. Symptomet är skrammel eller slipljud baktill, och skadan kan bli totalhaveri.
- Allvarligt
EGR-kylaren kan läcka glykol som tillsammans med sot bildar glödande partiklar. De kan smälta insugsröret och i värsta fall orsaka motorbrand. Det omfattas av återkallelse och teknisk kampanj.
- Allvarligt
Ett kamkedjebyte på N47 kostar typiskt 18 000–38 000 kr hos svensk verkstad enligt BilKoll, eftersom kedjan sitter baktill mot växellådan och motorn eller växellådan måste lossas.
28i, 20i
motorfamilj N20- Allvarligt
Kamkedjan och oljepumpens drivkedja slits och sträcks (ett vinande ljud), med risk för totalhaveri. Det gäller främst motorer byggda till och med februari 2015.
- Mindre
Ventilkåpspackningen läcker olja på grund av lösa fästbultar.
- Allvarligt
Kontakten på den elektriska vattenpumpen kan få in vätska och kortslutas, med brandrisk.
- Allvarligt
Ett byte av kamkedja, styrskenor och spännare på N20 kostar typiskt 12 000–25 000 kr hos svensk verkstad enligt BilKoll.
- Mindre
Att åtgärda en läckande ventilkåpa kostar typiskt 3 000–8 000 kr hos svensk verkstad enligt BilKoll.
18i
motorfamilj N46- Allvarligt
Kamkedjan sträcks i förtid, och plastskenorna i spännaren slits. I värsta fall blir det motorhaveri.
- Måttligt
Ställmotorerna för VANOS och Valvetronic samt tillhörande givare går sönder.
- Måttligt
Oljeläckage på flera ställen samt slitna kolvringar och ventilskaftstätningar som ger oljerök och oljeförbrukning.
25i
motorfamilj N52- Måttligt
Bultarna som håller VANOS-enheten (aluminium) kan lossna eller gå av, vilket ger nödkörningsläge eller motorstopp. De omfattas av återkallelse för motorer byggda 9/2009–11/2011.
- Måttligt
Den elektriska vattenpumpen kan gå sönder utan förvarning och bör bytas förebyggande på äldre bilar.
- Allvarligt
Värmeelementet i vevhusventilationen (PCV) kan kortslutas och i värsta fall orsaka brand.
- Måttligt
Packningen i oljefilterhuset hårdnar och läcker olja ned på multiremmen, som kan slitas sönder och i värsta fall dras in i motorn. Att täta läckaget kostar typiskt 2 500–5 000 kr hos svensk verkstad enligt BilKoll.
- Mindre
Ventilkåpspackningen och packningarna vid VANOS-enheten läcker ofta, och en trasig vevhusventilation sliter på packningen. Räkna med 3 000–8 500 kr för att åtgärda läckaget hos svensk verkstad enligt BilKoll.
- Måttligt
Slitna lagerbockar för kamaxlarna kan sänka oljetrycket till VANOS och kräva nytt topplock. Trasiga VANOS-magnetventiler ger liknande symptom och bör bytas först.
- Måttligt
Kylvätskeflänsen av plast på topplocket kan gå av och tömma ut kylvätskan så att motorn överhettas direkt. Den läcker oftast först, så leta efter kylvätskespår framtill på motorn.
Äldre bilar (AUTO BILD: i högre ålder)
- Måttligt
Parkeringsbromsen är E84:ans svaga punkt vid besiktning när bilen blivit äldre – anmärkningarna ligger över genomsnittet. Kontrollera att handbromsen håller bilen i en backe och att den drar jämnt.
xDrive (fyrhjulsdrift)
- Måttligt
Fyrhjulsdrivna X1 (xDrive) har en fördelningslåda som är en återkommande felkälla på bilar som gått långt. Lyssna efter vinande eller malande ljud, kontrollera att ingen varning för fyrhjulsdriften är tänd och låt läsa felminnet.
Manuell växellåda
- Mindre
Med manuell växellåda har kopplingen en tendens att hugga vid start.
Bilar med glastak
- Mindre
Panoramataket kan skramla i kyla – AUTO BILD räknar det till E84:ans brister i byggkvalitet.
Hela generationen
- Mindre
Repade fälgar och barnskador i interiören är mycket vanligare än allvarliga fel, liksom slitna bromsklossar och bromsskivor eller ett uttjänt batteri.
- Mindre
Kontrollera trösklarna för skador, även om terrängkörning är osannolikt.
- Måttligt
Större reparationer tyder på att bilen inte skötts väl, och då bör man avstå.
- Måttligt
Mekaniken är beprövad och det går sällan något sönder vid normal användning, men terrängkörning kan skada avgassystem, fjädring och kaross.
- Måttligt
Bromsledningar och bromsslangar får fler anmärkningar på E84 än på efterträdaren. Titta under bilen efter rostiga ledningar och spruckna slangar.
- Mindre
En sliten kardanknut i rattstången kan ge knäppande ljud vid parkering eller med fullt rattutslag, särskilt på äldre bilar. Hjullagren slits också relativt fort.
Källor: AUTO BILD TÜV-check BMW X1 (TÜV-Report 2026, 2026-06-17), ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2009–2015) Diesel, Gebrauchtwagenberater.de (BMW X1 E84), BMWBLOG, Every BMW X1 Generation Ranked by Reliability (E84), RAC, vår motorresearch
Så hänger det ihop
Tysk haveristatistik och besiktning ger E84 gott betyg.
Det som återkommer där är hjulupphängningen och parkeringsbromsen. De dyra riskerna sitter i kamkedjan och i återkallelserna.
Fråga om kedjan kontrollerats eller bytts, på dieslarna liksom på 18i och N20-motorerna. Begär besked om att förarkrockkudden, pluskabelns kontakt och, på dieseln, EGR-kylaren är åtgärdade.
Flera kampanjer kom i omgångar, så en gammal åtgärd behöver inte vara den sista.
Källor: ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2009–2015) Diesel, Pannenstatistik 2021, AUTO BILD TÜV-check BMW X1 (TÜV-Report 2026, 2026-06-17), Gebrauchtwagenberater.de (BMW X1 E84), DVSA (UK), EU Safety Gate, vår motorresearch
Återkallelser (9)
Fråga säljaren om återkallelsen är utförd. Verkstaden ser det på chassinumret.
Elservostyrningen kan sluta hjälpa till
Gäller 2011–2012 (DVSA: byggda 2011-11-01 till 2012-03-31) · Detaljer och referens ›
En komponent i styrenheten för den elektromekaniska servostyrningen (EPS) uppfyller inte specifikationen, och styrservon kan då försvinna. En varningslampa tänds och bilen går att styra, men det kräver mer kraft. Verkstaden byter styrväxeln.
DVSA R/2012/081. DVSA (UK)
Kopplingens skruvar kan lossna – risk att drivningen försvinner
Gäller Bilar med manuell växellåda · 2013 (DVSA: byggda 2013-02-01 till 2013-06-30) · Detaljer och referens ›
Skruven som håller kopplingskåpan/tryckplattan kan lossna med tiden. Föraren varnas av ljud från kopplingen eller av att växlarna inte går i, men i värsta fall försvinner drivningen helt. Verkstaden byter kopplingsskruvarna.
DVSA R/2013/080. DVSA (UK)
Vakuumpumpen till bromsservon kan skära – tyngre broms
Gäller Fyrcylindrig bensinmotor N20 (20i, 28i) · 2012–2013 (DVSA och gebrauchtwagenberater: byggda juni 2012 till augusti 2013) · Detaljer och referens ›
En tätningslock i insugskamaxeln kan flytta sig och stoppa smörjningen till vakuumpumpen, som då med tiden skär. Bromsservon försvinner och bromspedalen kräver mer kraft, men bilen går fortfarande att bromsa. Gäller enligt gebrauchtwagenberater E84 med fyrcylindrig bensinmotor N20. DVSA:s post anger bara "olika modeller".
DVSA R/2013/129. DVSA (UK)
Bultarna i VANOS-enheten kan lossna – motorn går i nödläge
Gäller Sexcylindriga bensinmotorer (25i, 28i med N52) · 2009–2011 (DVSA: byggda 2009-09-01 till 2011-11-30) · Detaljer och referens ›
Aluminiumskruvarna som håller VANOS-enheten (variabel kamaxelinställning) kan lossna och skruvskallarna kan gå av. Då läcker olja internt, ventilinställningen störs och motorn går i nödläge med tydligt ändrad gång och tänd motorlampa. Verkstaden byter skruvförbandet. DVSA anger ingen motor i R/2014/068; samma fel i R/2024/191 gäller sexcylindriga bensinmotorer (N51, N52, N55).
DVSA R/2014/068, R/2024/191. DVSA (UK)
EGR-kylaren kan läcka – brandrisk på dieselbilarna
Gäller Dieselbilarna · 2011–2015 (DVSA: byggda 2011-05-04 till 2015-05-22; gebrauchtwagenberater: från mars 2011) · Detaljer och referens ›
På dieselbilarna kan EGR-kylaren läcka små mängder glykol. Tillsammans med sot och olja kan avlagringarna i EGR-modulen antändas vid höga avgastemperaturer och i sällsynta fall smälta insugsröret, i värsta fall med brand som följd. Verkstaden kontrollerar EGR-modulen och byter kylaren. Åtgärden har utvidgats i flera omgångar.
DVSA R/2018/341, R/2022/206; ADAC återkallelse 7/2019. DVSA (UK)
Förarkrockkuddens gasgenerator (Takata) kan brista
Gäller 2009–2015 (Safety Gate, typ X1: vågor för byggda 2008–2010, 2012-02 till 2015-12 och 2006-01 till 2015-06; DVSA: X1 byggda 2009-08-19 till 2015-06-25) · Detaljer och referens ›
Drivmedlet i förarkrockkuddens gasgenerator kan brytas ned med åren, särskilt av fukt och temperaturväxlingar. Om krockkudden löser ut kan trycket bli för högt så att generatorn brister och metallsplitter skadar de åkande. Verkstaden byter krockkudden. Återkallelsen har kommit i flera vågor för olika byggperioder, så kontrollera med chassinumret att bilen inte står kvar på någon.
Safety Gate A12/01929/23, A12/03030/23, A12/00783/23, SR/00620/25, SR/00596/26; DVSA R/2025/327. EU Safety Gate
Kardanaxelns knut kan gå sönder – risk att drivningen försvinner
Gäller 2010–2011 (DVSA: byggda 2010-12-30 till 2011-04-29; gebrauchtwagenberater: december 2010 till juni 2011) · Detaljer och referens ›
Den främre knuten (den elastiska ledskivan) på kardanaxeln till bakaxeln kan brista. Ett brott föregås ofta av ett bullrande ljud från mittunneln. På bakhjulsdrivna bilar (sDrive) kan drivningen försvinna helt, på xDrive drivs bilen vidare av framhjulen. Verkstaden byter knuten mot en förbättrad.
Safety Gate A12/0202/17; DVSA R/2017/132. EU Safety Gate
Eftermonterad sport- eller M-ratt kan ha en återkallad Takata-krockkudde
Gäller Bilar där ratten bytts till sport- eller M Sport-ratt · Bilar byggda 2003–2018 med eftermonterad ratt (Safety Gate; X1 typ X1 och F1X) · Detaljer och referens ›
Bilar där ratten i efterhand bytts till en sport- eller M Sport-ratt kan ha fått en förarkrockkudde från Takata vars drivmedel bryts ned med åren. Fabriksmonterade krockkuddar omfattas inte av just den här åtgärden. Verkstaden kontrollerar krockkudden och byter den vid behov.
Safety Gate A12/02573/24; DVSA R/2024/403. EU Safety Gate
Kontakten på pluskabeln vid strömfördelaren kan skadas – motor och elsystem kan sluta fungera
Gäller 2009–2011 (Safety Gate: X1 i omgångar byggda 2006-09 till 2011-11; ADAC: december 2009 till oktober 2011) · Detaljer och referens ›
Kontakten där batteriets pluskabel ansluter till den främre strömfördelaren (bakom handskfacket) kan med tiden skadas av vibrationer, värme och höga strömmar. Vanligast är att bilen inte startar efter parkering, men i värsta fall kan elsystemet och motorn stängas av under körning. Förvarningar är flimrande instrument eller korta effekttapp. Verkstaden monterar en reparationskabel med förbättrad kontakt. BMW har gjort åtgärden i flera omgångar, så kontrollera att alla kampanjer är utförda.
Safety Gate A12/1019/18, A12/0819/19, A12/00039/20; DVSA R/2013/024, R/2017/114, R/2018/132. EU Safety Gate
Säkerhet och utrustning
- X1 fick fem stjärnor när Euro NCAP krocktestade den 2009.
- Smärre anmärkningar fanns i stolptestet, på nackskyddet och på fotgängarskyddet.
- Tvåstegs krockkuddar fram, sido- och gardinkrockkuddar samt antisladdsystem satt i alla bilar.
- Betyget gäller 2009 års krav och säger lite om hur bilen står sig mot nyare modeller.
Källor: ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2009–2015), Crashtest (Euro NCAP) Testergebnis 2009, Euro NCAP 2009, Carsales, Honest John
Mått och dragvikt
SUV
4 454–4 477 mm · bagage 420–1 350 l · drar 1 700–2 000 kg
Vad testerna är överens om
9 tester: RAC, adac, Honest John, Parkers, What Car?, Autocar, Carsales
Plus
- Kör som en personbil, inte som en SUV. Ligger stabilt i kurvor och känns stadig i fart.
- Snåla dieselmotorer med låga utsläpp – låg bränslekostnad återkommer i nästan varje test.
- Stort och användbart bagageutrymme. Gott om benutrymme i baksätet för klassen.
- Kompakta yttermått gör den lätt att parkera och manövrera i stadstrafik.
Minus
- Stel fjädring som blir stötig på dålig asfalt, särskilt på M Sport med stora hjul.
- Hårda, billiga plaster i kupén som inte matchar priset eller märket.
- Tystgående på motorväg, men motorljudet tränger in när man trycker på.
Här går åsikterna isär
Recensenterna är oense om hur praktisk bilen egentligen är: en del lyfter bagageutrymmet och baksätesplatsen som klassens bästa, andra menar att X1 är sämre på att utnyttja ytan än andra små SUV:ar. Dieselmotorernas kultivering delar också testerna – vissa kallar dem mjuka i gången, andra tycker de låter grövre än Audis motsvarigheter.
Checklista vid köp
- 1.N47-diesel: lyssna efter skrammel eller slipljud baktill i motorn, tecken på sliten kamkedja.
- 2.20i och 28i från 2011 (N20): lyssna efter gnissel eller vinande som stiger med varvtalet.
- 3.18i: fråga efter kedjebyte och titta efter oljerök eller hög oljeförbrukning.
- 4.25i med N52: leta oljeläckage vid oljefilterhuset och kylvätskespår framtill på motorn.
- 5.xDrive: lyssna efter vinande eller malande från fördelningslådan och låt läsa felminnet.
- 6.Manuell låda: känn efter om kopplingen hugger vid start.
- 7.Bullrande ljud från mittunneln kan vara kardanaxelns främre knut på väg att brista.
- 8.Vrid fullt rattutslag vid parkering och lyssna efter knäppande från rattstången.
- 9.Prova att handbromsen håller i backe och titta efter rostiga bromsledningar under bilen.
- 10.Glastak: lyssna efter skrammel från taket, särskilt kalla dagar.
- 11.Se efter om bilen har runflat-däck eller bara pump och lagningskit; reservhjul saknas.
- 12.Låt en BMW-verkstad köra chassinumret mot kampanjerna: EGR-kylare, krockkuddar, pluskabel och styrservo.
Källor: BMWBLOG, Every BMW X1 Generation Ranked by Reliability (E84), Gebrauchtwagenberater.de (BMW X1 E84), AUTO BILD TÜV-check BMW X1 (TÜV-Report 2026, 2026-06-17), EU Safety Gate, ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2009–2015) Diesel, Honest John, DVSA (UK), vår motorresearch
Vår rekommendation
Vi skulle leta efter en bil från faceliften 2012 med den åttaväxlade automatlådan, som tyska ADAC förordar bland automatbilarna.
Fjädringen blev också något mjukare 2012. Fyrhjulsdriften kostar något i förbrukning och prestanda.
Väljer du xDrive för vinterns skull, låt kontrollera fördelningslådan, en känd felkälla på bilar som gått långt. Testerna lyfter dieslarnas låga förbrukning.
Den som kör långt tar en 20d, som drar starkt redan på låga varv, så länge kedjans skick och EGR-kampanjen är dokumenterade.
Källor: ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2009–2015) Diesel, AUTO BILD TÜV-check BMW X1 (TÜV-Report 2026, 2026-06-17), RAC, BMWBLOG, Every BMW X1 Generation Ranked by Reliability (E84), Gebrauchtwagenberater.de (BMW X1 E84), DVSA (UK), vår motorresearch
Vad kostar en begagnad E84?
En begagnad E84 kostar oftast mellan 75 000 och 140 000 kr. Fyra av fem bilar ligger där, räknat på de 36 som är till salu nu och de 42 som sålts de senaste tre månaderna.
Tappar per år
≈ 8 %
i värde, i snitt över livet
Kvar efter 3 år
77 %
från 12 till 15 års ålder
Medianpriser per årsmodell i 72 annonser, vid normal körsträcka. Därför kan de ligga något över prislistan per årsmodell, som visar priset vid bilarnas faktiska miltal. Ungefärliga värden – utrustning och skick påverkar. * Få annonser bakom vissa årsmodeller – läs takten som en riktning, inte ett exakt tal.
| Årsmodell | Typiskt pris | Till salu |
|---|---|---|
| 2014~15 500 mil | 124 000 kr | 8 |
| 2013~16 000 mil | 114 800 kr | 2 |
| 2012~19 000 mil | 114 800 kr | 5 |
| 2011~19 500 mil | 95 000 kr | 9 |
| 2010~23 000 mil | 90 000 kr | 7 |
Viktad median per årsmodell vid bilarnas faktiska miltal, ur bilar till salu och sålda. Årsmodeller med färre än tio bilar står inte med.
Bästa E84 till salu just nu
Sorterade som annonslistan: pris mot marknadsvärdet väger tyngst, sedan miltal och antal ägare.

BMW X1
BMW xDrive18d Steptronic,
2015 · 14 600 mil · 143 hk · Diesel
Kamux Karlstad
Hemleverans · Öppet köp

BMW X1
X1 xDrive20d Steptronic
2014 · 17 228 mil · 184 hk · Diesel
JemtBil AB

BMW X1
X1 xDrive28i M Sport 1 ägare Gps Välservad 245hk
2013 · 10 490 mil · 245 hk · Bensin
Johnsson Bilcenter
Vanliga frågor
Är BMW X1 en bra begagnad bil?
Ja, helst F48.
Både E84 och F48 ligger i topp i tysk haveristatistik och får få anmärkningar vid besiktning. F48 är yngre och rymligare, men där krånglar elektroniken oftare än mekaniken.
Tredje generationen är för ny för långtidsdata men har redan en lång rad återkallelser.
Vilken generation av BMW X1 ska jag välja?
F48, om budgeten räcker.
E84 klarar sig lika bra i haveristatistiken, men F48 är yngre och betydligt mer användbar inuti. Räcker pengarna bara till E84, ta en facelift från 2012 med åttaväxlad automatlåda.
U11 är nyast och dyrast, med påkostad kupé men pekskärmsstyrning som kan frysa.
Har BMW X1 kamrem eller kamkedja?
Kamkedja i alla motorer vi har motordata för; om 16d i F48 vet vi inte.
På E84 är kedjan en känd svaghet i N47-dieslarna, i 18i med N46 och i N20-motorerna, främst de byggda före mars 2015. B47-dieslarna från 2015 ska ha färre kedjeproblem än föregångaren.
Vad ska man kolla när man köper en begagnad X1?
En BMW-verkstad ser på chassinumret vilka kampanjer som är gjorda, särskilt EGR-kylaren på dieslar.
E84: lyssna efter kedjeljud från N47-dieseln och prova handbromsen i backe. F48 från 2015–2018: låt testa startbatteriet.
U11 med förbränningsmotor: känn efter ryck vid start, som ofta rättas med ny programvara.
Vilken motor är bäst i BMW X1?
I andra generationen är 20d vårt val: flera tester förordar den för låg förbrukning och mjuk gång.
ADAC:s bensinfavorit 18i är ovanlig här, så ta hellre 20i. För E84 handlar råden mer om låda än motor: sikta på åttaväxlad automat från 2012.
I U11 passar 25e den som laddar ofta.
Vad är problemet med EGR-kylaren på X1 diesel?
Kylaren kan läcka glykol som med sot bildar brännbara avlagringar.
I värsta fall smälter insugsröret och det börjar brinna. E84- och F48-dieslarna har återkallats för felet, så kontrollera att åtgärden är gjord.
För U11:s B47-dieslar har vi ingen sådan återkallelse. BMW bytte till en ny kylare först 2022.
Hur många stjärnor har BMW X1 i Euro NCAP?
Fem stjärnor i alla tre generationerna: E84 testades 2009, F48 2015 och U11 2022. På U11 var skyddet för förarens bröstkorg och för fotgängares bäcken svagast.
Källor: ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2009–2015) Diesel, Pannenstatistik 2021, ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2015–2022) Diesel, Pannenstatistik 2026, ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2015–2022) Benziner, AUTO BILD TÜV-check BMW X1 (TÜV-Report 2026, 2026-06-17), What Car? (begagnad X1 2015–2022, Reliability Survey), EU Safety Gate, What Car? (begagnad X1 2022–), Auto Express, begagnad X1 och iX1 Mk3 (2022–), DVSA (UK), Gebrauchtwagenberater.de (BMW X1 E84), rubriken 'Häufige Bauteilfehler', Gebrauchtwagenberater.de (BMW X1 U11), Carsales, RAC, Autocar, Honest John, ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2009–2015), Crashtest (Euro NCAP) Testergebnis 2009, Euro NCAP 2009, ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2015–2022), Crashtest (Euro NCAP) Testergebnis 2015, Euro NCAP, BMW X1 2022, BMW X1 2022 (testad bil: X1 2.0 diesel X-Line, vänsterstyrd), vår motorresearch
Så har vi gjort
Bilbetygs redaktion har sammanställt guiden ur 71 experttester från Car and Driver, Caradisiac, Carsales, CarExpert, RAC, adac, Honest John, What Car?, Parkers, Le Moniteur Automobile, Autocar, Auto123, Carwow, drivingelectric, Top Gear (58 med text som gick att knyta till en generation), 388 aktiva annonser, Auto Data-katalogen, vår motorresearch per motorfamilj och officiella återkallelseregister (EU Safety Gate, DVSA, NHTSA, KBA via press). Källorna står under varje avsnitt och varje grupp av fel. Medianpriserna läses ur dagens annonser när sidan byggs.