BMW X1 U11 · 2022–idag
Begagnatguide: BMW X1 U11 – köpguide och kända fel
Tredje generationens X1, chassikod U11, är den första som också finns som ren elbil, iX1, vid sidan av bensin, diesel och laddhybrid.
Bilbetygs redaktion · uppdaterad 3 november 2026 · 25 experttester från Caradisiac, Car and Driver, CarExpert, Honest John, Auto123, Parkers och 3 till
Bilbetyg
Mycket bra
Ur 25 experttester
Testerna ser ett tydligt kliv upp från föregångaren. Kupén är rymligare, materialen känns dyrare och grundutrustningen är rikligare.
Baksätet går att skjuta 130 mm, så du väljer själv mellan benutrymme bak och bagage. Testernas vanligaste invändning är att reglagen till största delen flyttat in i pekskärmen.
Den kostar därefter. Priset stiger dessutom snabbt med tillvalen.
Källor: Carwow, What Car? (begagnad X1 2022–), Auto Express, begagnad X1 och iX1 Mk3 (2022–)
Vårt val
Testerna håller inte fram någon enskild motor.
Kan du ladda hemma är laddhybriden 25e rätt val.
Hela rekommendationen →Det allvarligaste att kolla
- 20d, 23d, 18d: EGR-kylaren kan läcka glykol, med risk för smält insugsrör och brand.
- 20d, 23d, 18d: Ett byte av EGR-kylaren mot en uppdaterad kylare kostar typiskt 7 900–14 500 kr hos fri verkstad enligt BilKoll, om det inte görs inom BMW:s kampanj.
- M35i, 28i, 23i: Oljefilterhuset kan spricka eller läcka olja eller kylvätska (enligt ägarrapporter).
Motorer
Kamrem eller kedja kommer från vår motorresearch per motorfamilj (namnet under motorn). Står det okänt har varken researchen eller testerna svaret, och vi gissar inte.
Bensinmotorerna kommer ur två familjer: 18i och 20i har B38, medan 23i, 28i och M35i har B48.
Testerna klagar på att de fyrcylindriga B48-motorerna tvekar från låga varv innan turbon tar tag. 23i får beröm för att den kommer upp i fart snabbt, även om lådan är lite sölig.
M35i med 300–312 hk delar testarna. Kraften imponerar, men flera tycker att fjädringen blivit för hård till vardags.
Dieslarna 18d, 20d och 23d är B47 och låter strävt och skramligt när de arbetar. Laddhybriderna 25e och 30e har samma B38-bas men 245 respektive 326 hk.
Normvärdet är 71–86 km på el beroende på version. De är bara värda pengarna om du laddar ofta.
Källor: Honest John, Car and Driver, Carwow
25eLaddhybrid · 2022–idag
84 till salu245 hk · 0,7–1,1 l/100 kmKamkedjamotorfamilj B38B38A15PB38 med kedja. Lönar sig bara om du laddar regelbundet.
18iBensin · 2022–idag
43 till salu136 hk · 6,3–7 l/100 kmKamkedjamotorfamilj B38B38Trecylindrig B38 med kamkedja.
30eLaddhybrid · 2022–idag
20 till salu326 hk · 0,7–1,1 l/100 kmKamkedjamotorfamilj B38B38A15PStarkare laddhybrid på samma bas. Kräver också regelbunden laddning.
20iBensin · 2022–idag
2 till salu170 hk · 5,9–6,6 l/100 kmKamkedjamotorfamilj B38B38A15PB38 med kamkedja.
20dDiesel · 2022–idag
2 till salu163 hk · 4,5–5,4 l/100 kmKamkedjamotorfamilj B47B47C20BKedjedriven B47. Kontrollera EGR-kylaren, läckage kan ge brandrisk.
M35iBensin · 2023–idag
1 till salu300–312 hk · 8–9 l/100 kmKamkedjamotorfamilj B48B48A20T2Delar testarna: stark motor, men fjädringen kan bli för hård.
28iBensin · 2022–idag
Ingen till salu nu241 hk · 8,4 l/100 kmKamkedjamotorfamilj B48B48A20O2B48 med kedja. Ägare rapporterar läckande oljefilterhus.
23iBensin · 2022–idag
Ingen till salu nu218 hk · 6,5–7,2 l/100 kmKamkedjamotorfamilj B48B48A20PSnabb upp i fart, men lådan svarar något trögt.
Fler motorer i programmet (2) ›
23dDiesel · 2022–idag
Ingen till salu nu211 hk · 4,8–5,3 l/100 kmKamkedjamotorfamilj B47B47C20BStarkaste dieseln, B47 med kamkedja.
18dDiesel · 2022–idag
Ingen till salu nu150 hk · 4,9–5,5 l/100 kmKamkedjamotorfamilj B47B47Samma B47 och EGR-risk som 20d. Låter strävt.
Service och underhåll
Vår motorresearch per motorfamilj.
Gäller alla motorer: BMW:s CBS styr oljebytet efter körsträcka och tid.
20d, 23d, 18d B47
Kamkedja- Byte
- What Car? och Autocar skriver att dieslarna från 2015 (alltså B47) har färre kamkedjeproblem än föregångaren.
Ingen serviceuppgift från vår research: 25e, 18i, 30e, 20i (B38); M35i, 28i, 23i (B48). Alla har kamkedja.
Att kräva vid köp
- Alla motorer i U11 har kamkedja.
- Något bytesintervall från BMW har vi inte hittat.
- Oljebytena styrs av bilens servicesystem efter körsträcka och tid.
- Dubbelkopplingslådan, som alla U11 med förbränningsmotor har, kan växla ryckigt; en programuppdatering brukar rätta det.
- Fråga också om multimediasystemets mjukvara är uppdaterad.
Källor: Auto Express, begagnad X1 och iX1 Mk3 (2022–), Gebrauchtwagenberater.de (BMW X1 U11), What Car? (begagnad X1 2022–)
Kända svagheter och vad du kollar
Allvarligt, måttligt och mindre säger hur dyrt eller farligt felet kan bli enligt källan, inte hur vanligt det är.
20d, 23d, 18d
motorfamilj B47- Allvarligt
EGR-kylaren kan läcka glykol, med risk för smält insugsrör och brand. Flera återkallelser gäller 3-serie byggd 2015–2018, och BMW införde en ny kylare från en annan leverantör först 2022.
- Måttligt
Ett byte av EGR-kylaren mot en uppdaterad kylare kostar typiskt 7 900–14 500 kr hos fri verkstad enligt BilKoll, om det inte görs inom BMW:s kampanj.
M35i, 28i, 23i
motorfamilj B48- Måttligt
Oljefilterhuset kan spricka eller läcka olja eller kylvätska (enligt ägarrapporter).
X1 med förbränningsmotor (inte iX1)
- Måttligt
Alla X1 av tredje generationen med förbränningsmotor har en sjuväxlad dubbelkopplingslåda. En del ägare har haft ryckig växling och fördröjd inkoppling vid start; en programuppdatering brukar rätta det. Prova start och krypkörning på provturen och fråga om lådans programvara är uppdaterad.
iX1 (el)
- Mindre
På elbilen iX1 kan förarassistanssystemen krångla. Kontrollera särskilt den adaptiva farthållaren och backkameran.
Hela generationen
- Mindre
Nästan alla reglage sköts via pekskärmen, och infotainmentsystemet kan ibland frysa. Kontrollera att skärmen, elfunktionerna och infotainmentsystemet fungerar och fråga om programvaran är uppdaterad.
Källor: Auto Express, begagnad X1 och iX1 Mk3 (2022–), Gebrauchtwagenberater.de (BMW X1 U11), What Car? (begagnad X1 2022–), vår motorresearch
Så hänger det ihop
Det mesta som skrivits om U11 är återkallelser med snäva tillverkningsperioder.
Flera rör bromsar, bälten och säten. Be en BMW-verkstad stämma av chassinumret mot alla kampanjer före affären.
På laddhybriderna gäller det även batteriet, på bilar med panoramatak dräneringsrören. I vardagen handlar klagomålen om mjukvara: ryckig dubbelkopplingslåda och frysande skärm.
Dieselköparen frågar om EGR-kylaren. Den som tittar på B48-motorerna frågar om oljefilterhuset, där ägare rapporterat läckage.
Källor: EU Safety Gate, Auto Express, begagnad X1 och iX1 Mk3 (2022–), Gebrauchtwagenberater.de (BMW X1 U11), What Car? (begagnad X1 2022–), vår motorresearch
Återkallelser (9)
Fråga säljaren om återkallelsen är utförd. Verkstaden ser det på chassinumret.
iX1: framdrivaxeln kan lossna från elmotorn
Gäller iX1 (el) · 2022–2023 (DVSA: iX1 byggda 2022-11-29 till 2023-05-05) · Detaljer och referens ›
På elbilen iX1 kan den främre drivaxeln under vissa förhållanden lossna från elmotorn. Verkstaden byter de berörda drivaxlarna.
DVSA R/2023/270. DVSA (UK)
Den integrerade bromsenheten kan tappa bromsservon
Gäller 2022–2024 (Safety Gate: byggda 2022-06-09 till 2024-01-27; DVSA: X1 byggda 2022-05-30 till 2024-06-28) · Detaljer och referens ›
Det integrerade bromssystemet kan plötsligt förlora den hydrauliska bromsassistansen, till exempel på grund av smuts mellan elektriska kontakter. Bromspedalen kräver då mer kraft, bromssträckan blir längre och ABS och antisladdsystemet kan sluta fungera. Åtgärden har gjorts i två steg: först byte av bromsenheten på de mest utsatta bilarna, sedan en programuppdatering (även trådlöst) som upptäcker signalstörningar.
Safety Gate A12/00996/24; DVSA R/2024/119, R/2024/383. EU Safety Gate
Baksätets yttre säkerhetsbälten kan sitta fastklämda
Gäller 2022–2023 (Safety Gate: byggda 2021-06-28 till 2023-04-06; gebrauchtwagenberater: till och med 2023-03-22) · Detaljer och referens ›
Den nedre delen av de yttre bältena i baksätet kan ha klämts fast bakom C-stolpens klädsel vid monteringen, så att bältet inte fungerar som det ska. Verkstaden kontrollerar bältena och friar dem vid behov. Samma åtgärd gäller 2-serie Active Tourer (U06).
Safety Gate A12/01029/23; DVSA R/2023/127. EU Safety Gate
Vatten kan läcka in via panoramatakets dräneringsrör och skada styrenheten
Gäller Bilar med panoramatak (DVSA); X1 och iX1 · 2022 (Safety Gate: byggda 2022-06-28 till 2022-09-15) · Detaljer och referens ›
Ett eller båda främre dräneringsrören till panoramataket kan vara spruckna, så att vatten rinner in i kupén. Vatten i karossens styrenhet kan påverka lysen och centrallås, och i värsta fall kan styr- och bromsservon försvinna och motorn stanna; det finns också brandrisk. Verkstaden kontrollerar och lagar rören.
Safety Gate A12/01864/22; DVSA R/2022/340. EU Safety Gate
Framsätets ryggstöd eller höjdjustering kan vara felaktigt monterat
Gäller 2024 (Safety Gate: byggda 2024-02-04 till 2024-02-21 respektive 2024-04-22 till 2024-05-13) · Detaljer och referens ›
Två separata åtgärder gäller vänster framsäte. På bilar byggda i februari 2024 kan höjdjusteringen vara nitad med fel nit, och på bilar byggda april–maj 2024 kan ryggstödets lutningsbeslag vara felsvetsat så att ryggstödet inte låser. I båda fallen kan sätet svika vid en krock. Verkstaden kontrollerar och byter delarna.
Safety Gate A12/02488/24, A12/01976/24; DVSA R/2024/300, R/2024/277. EU Safety Gate
Bromsservons motoraxel kan vara felsvetsad
Gäller 2022–2024 (Safety Gate: byggda 2022-07-06 till 2024-11-13; DVSA: X1 byggda 2023-04-28 till 2024-06-13) · Detaljer och referens ›
Den ihåliga axeln i bromssystemets servomotor kan vara felaktigt svetsad och gå av vid högt bromstryck. Bromsförmågan minskar, det krävs mer kraft på pedalen och ABS och DSC får ingen assistans. Verkstaden byter bromssystemets hydraulenhet.
Safety Gate SR/00053/25; DVSA R/2024/414. EU Safety Gate
B-stolpens förstärkning kan vara av fel material
Gäller 2024 (Safety Gate och DVSA: byggda 2024-09-17 till 2024-10-22) · Detaljer och referens ›
Förstärkningsplåtarna i B-stolpen kan vara gjorda av otillräckligt material, vilket försämrar karossens egenskaper vid en krock. Verkstaden kontrollerar B-stolpen och byter den mot en korrekt del vid behov.
Safety Gate SR/02504/25; DVSA R/2025/015. EU Safety Gate
Cellmodulerna i högvoltsbatteriet kan vara felaktigt tillverkade – brandrisk
Gäller Bilar med högvoltsbatteri (laddhybriderna 25e/30e och iX1) · 2021–2024 (Safety Gate: byggda 2021-07-07 till 2024-02-14) · Detaljer och referens ›
Cellmodulerna i högvoltsbatteriet kan vara tillverkade utanför specifikationen så att modulramen ger vika. Det kan stänga av högvoltssystemet och leda till brand. Safety Gate anger X1 utan att säga vilka drivlinor; åtgärden gäller bilar med högvoltsbatteri.
Safety Gate SR/02913/25. EU Safety Gate
Säkerhetsbälten från sommaren och hösten 2025 kan vara felaktigt tillverkade
Gäller 2025 (Safety Gate: byggda 2025-06-18 till 2025-08-25 respektive 2025-07-30 till 2025-10-13) · Detaljer och referens ›
Två åtgärder gäller bälten tillverkade 2025: framsätenas bältesrullar kan ha en skadad torsionsstav (byggda juni–augusti 2025), och baksätets yttre bälten kan ha en deformerad sensor så att bältet inte låser som det ska (byggda juli–oktober 2025). Verkstaden kontrollerar och byter bältena.
Safety Gate SR/03496/25, SR/04168/25; DVSA R/2025/398, R/2025/443. EU Safety Gate
Säkerhet och utrustning
- Euro NCAP gav X1 fem stjärnor i 2022 års test.
- Svagheterna sitter i skyddet för förarens bröstkorg vid frontalkrock och i skyddet för fotgängares bäcken, som fick låga värden vid alla mätpunkter.
- Elversionen iX1 testades även mot stolpe och visade samma svaga bröstskydd, utan att stjärnorna påverkades.
Källor: Euro NCAP, BMW X1 2022, BMW X1 2022 (testad bil: X1 2.0 diesel X-Line, vänsterstyrd)
Mått och dragvikt
SAV
4 500–4 505 mm · bagage 490–1 600 l · drar 1 587–2 000 kg
Teknik och infotainment
Nästan allt, även klimatet, sköts genom pekskärmen.
Testerna tycker att det tar tid att lära sig och att blicken dras från vägen. Systemet kan också frysa, så kontrollera att det startar och svarar utan dröjsmål.
På elbilen iX1 har förarassistansen krånglat, främst adaptiv farthållare och backkamera.
Källor: What Car? (begagnad X1 2022–), Auto Express, begagnad X1 och iX1 Mk3 (2022–)
Vad testerna är överens om
23 tester: Caradisiac, Car and Driver, CarExpert, Honest John, Auto123, Parkers, What Car?, Carsales, Carwow
Plus
- Rymlig baksits med skjutbar bänk, vuxna sitter bra även bakom en lång förare.
- Kupén känns dyr i material och passform, klart över snittet i klassen.
- Stadig och följsam på väg, karossen hålls i schack i kurvor utan att bilen känns nervös i motorvägsfart.
Minus
- Klimat och menyer sköts via pekskärmen. Det tar tid att lära sig och kräver blickar bort från vägen.
- Fjädringen är fast och ger ifrån sig kortare stötar än flera konkurrenter, särskilt på sportigare chassin.
- De fyrcylindriga bensinmotorerna svarar trögt från låga varv innan turbon tar tag.
- Dyr redan från start. Tillvalslistan drar snabbt upp priset ytterligare.
Här går åsikterna isär
Toppmodellen M35i delar recensenterna. Vissa hyllar den som ett riktigt prestandaalternativ med en fyrcylindrig motor som drar som en större maskin och mycket god karosskontroll, medan andra tycker att fjädringen blivit för hård för vardagsbruk. Åsikterna går också isär om körkänslan i stort: en del kallar bilen påfallande engagerande, andra saknar återkoppling i styrningen och pekar på att flera konkurrenter är bekvämare.
Checklista vid köp
- 1.B47-diesel: fråga vilken EGR-kylare bilen har, eftersom BMW införde en ny version först 2022.
- 2.23i, 28i och M35i: sök spår av olja eller kylvätska runt oljefilterhuset.
- 3.Laddhybrid: prova elkörningen och jämför räckvidden med normvärdet 71–86 km.
- 4.Dubbelkopplingslådan i X1 med förbränningsmotor ska starta och krypa mjukt, annars kan programvaran behöva uppdateras.
- 5.Kör över gupp på stora fälgar och känn efter om fjädringen är för stötig.
- 6.Gå igenom pekskärm, elfunktioner och multimediasystem. Fråga efter senaste programvaruversion.
- 7.Panoramatak: leta efter fukt i innertak och fotutrymme fram, tecken på spruckna dräneringsrör.
- 8.Dra ut baksätets yttre bälten hela vägen. De ska löpa fritt och låsa.
- 9.Låt BMW bekräfta att båda bromsåtgärderna, bromsenheten och servomotorns axel, är utförda.
- 10.Bilar byggda 2024–2025: kontrollera att åtgärderna på framsäte, B-stolpe och bälten är gjorda.
- 11.Laddhybrid: fråga om återkallelsen av högvoltsbatteriets cellmoduler är utförd.
Källor: Auto Express, begagnad X1 och iX1 Mk3 (2022–), Gebrauchtwagenberater.de (BMW X1 U11), What Car? (begagnad X1 2022–), EU Safety Gate, vår motorresearch
Vår rekommendation
Testerna håller inte fram någon enskild motor.
Kan du ladda hemma är laddhybriden 25e rätt val. Honest John kallar laddhybriderna meningsfulla bara med regelbunden laddning.
Utan laddplats är 18i det enkla alternativet, även om testerna säger lite om just den motorn. 23i, M35i och dieslarna är ovanliga i Sverige.
Kräv besked om att alla återkallelser är utförda, på laddhybriden även den för högvoltsbatteriet.
Källor: Honest John, EU Safety Gate
Vad kostar en begagnad U11?
En begagnad U11 kostar oftast mellan 370 000 och 550 000 kr. Fyra av fem bilar ligger där, räknat på de 180 som är till salu nu och de 269 som sålts de senaste tre månaderna.
Tappar per år
≈ 8 %
i värde, i snitt över livet
Kvar efter 3 år
78 %
av värdet idag
Medianpriser per årsmodell i 445 annonser, vid normal körsträcka. Därför kan de ligga något över prislistan per årsmodell, som visar priset vid bilarnas faktiska miltal. Ungefärliga värden – utrustning och skick påverkar.
| Årsmodell | Typiskt pris | Till salu |
|---|---|---|
| 2027~0 mil | 589 900 kr | 12 |
| 2026~1 000 mil | 489 900 kr | 72 |
| 2025~1 000 mil | 488 700 kr | 29 |
| 2024~5 000 mil | 444 800 kr | 30 |
| 2023~7 000 mil | 389 800 kr | 35 |
Viktad median per årsmodell vid bilarnas faktiska miltal, ur bilar till salu och sålda. Årsmodeller med färre än tio bilar står inte med.
Bästa U11 till salu just nu
Sorterade som annonslistan: pris mot marknadsvärdet väger tyngst, sedan miltal och antal ägare.

BMW X1
sDrive 18i
2026 · 653 mil · 136 hk · Bensin
Hedin Automotive BMW Danderyd

BMW X1
X1 xDrive25e
2027 · 1 000 mil · 245 hk · Laddhybrid
Bilia Segeltorp MINI
Hemleverans · Öppet köp

BMW X1
xDrive30e Widescreen Harman/Kardon Kamera Moms
2023 · 8 147 mil · 326 hk · Laddhybrid
Riddermark Bil Täby
Hemleverans · Trygghetspaket
Vanliga frågor
Vilken generation av BMW X1 ska jag välja?
F48, om budgeten räcker.
E84 klarar sig lika bra i haveristatistiken, men F48 är yngre och betydligt mer användbar inuti. Räcker pengarna bara till E84, ta en facelift från 2012 med åttaväxlad automatlåda.
U11 är nyast och dyrast, med påkostad kupé men pekskärmsstyrning som kan frysa.
Vad ska man kolla när man köper en begagnad X1?
En BMW-verkstad ser på chassinumret vilka kampanjer som är gjorda, särskilt EGR-kylaren på dieslar.
E84: lyssna efter kedjeljud från N47-dieseln och prova handbromsen i backe. F48 från 2015–2018: låt testa startbatteriet.
U11 med förbränningsmotor: känn efter ryck vid start, som ofta rättas med ny programvara.
Vilken motor är bäst i BMW X1?
I andra generationen är 20d vårt val: flera tester förordar den för låg förbrukning och mjuk gång.
ADAC:s bensinfavorit 18i är ovanlig här, så ta hellre 20i. För E84 handlar råden mer om låda än motor: sikta på åttaväxlad automat från 2012.
I U11 passar 25e den som laddar ofta.
Vad är problemet med EGR-kylaren på X1 diesel?
Kylaren kan läcka glykol som med sot bildar brännbara avlagringar.
I värsta fall smälter insugsröret och det börjar brinna. E84- och F48-dieslarna har återkallats för felet, så kontrollera att åtgärden är gjord.
För U11:s B47-dieslar har vi ingen sådan återkallelse. BMW bytte till en ny kylare först 2022.
Hur många stjärnor har BMW X1 i Euro NCAP?
Fem stjärnor i alla tre generationerna: E84 testades 2009, F48 2015 och U11 2022. På U11 var skyddet för förarens bröstkorg och för fotgängares bäcken svagast.
Källor: ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2009–2015) Diesel, Pannenstatistik 2021, ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2015–2022) Diesel, Pannenstatistik 2026, ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2015–2022) Benziner, AUTO BILD TÜV-check BMW X1 (TÜV-Report 2026, 2026-06-17), What Car? (begagnad X1 2022–), Auto Express, begagnad X1 och iX1 Mk3 (2022–), DVSA (UK), Gebrauchtwagenberater.de (BMW X1 E84), rubriken 'Häufige Bauteilfehler', Gebrauchtwagenberater.de (BMW X1 U11), Carsales, RAC, Autocar, Honest John, ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2009–2015), Crashtest (Euro NCAP) Testergebnis 2009, Euro NCAP 2009, ADAC Gebrauchtwageninfo BMW X1 (2015–2022), Crashtest (Euro NCAP) Testergebnis 2015, Euro NCAP, BMW X1 2022, BMW X1 2022 (testad bil: X1 2.0 diesel X-Line, vänsterstyrd), vår motorresearch
Så har vi gjort
Bilbetygs redaktion har sammanställt guiden ur 71 experttester från Car and Driver, Caradisiac, Carsales, CarExpert, RAC, adac, Honest John, What Car?, Parkers, Le Moniteur Automobile, Autocar, Auto123, Carwow, drivingelectric, Top Gear (58 med text som gick att knyta till en generation), 388 aktiva annonser, Auto Data-katalogen, vår motorresearch per motorfamilj och officiella återkallelseregister (EU Safety Gate, DVSA, NHTSA, KBA via press). Källorna står under varje avsnitt och varje grupp av fel. Medianpriserna läses ur dagens annonser när sidan byggs.