Skoda Octavia IV · 2019–idag
Begagnatguide: Skoda Octavia IV – köpguide och kända fel
Fjärde generationens Octavia är den första som finns som laddhybrid och mildhybrid.
Bilbetygs redaktion · uppdaterad 2 november 2026 · 35 experttester från CarExpert, Carsales, Caradisiac, Honest John, Parkers, What Car? och 3 till

Bilbetyg
Mycket bra
Ur 35 experttester
Den byggs som halvkombi och kombi. Det är en förnuftsbil för familjen och långpendlaren.
Testerna lyfter fram ett bagageutrymme som få i klassen kan mäta sig med och en baksits där vuxna sitter bra. Klimatet styrs via pekskärmen, en invändning som återkommer i testerna.
Med faceliften 2024 försvann laddhybriden och motorutbudet krympte, medan elektronikproblemen främst drabbar bilarna från åren före.
Källor: Škoda Storyboard (pressmeddelande, Octavia IV drivlinor), CarWiki (VW-koncernens DSG), raden DQ400e, CarWiki (Skoda Octavia IV), What Car? (begagnad Octavia 2020–), AUTO BILD TÜV-check Skoda Octavia (2026-07-11), Octavia IV, ägarberättelser
Vårt val
Vi skulle leta efter en 150-hästare.
Två tester ger stöd för både bensinen och dieseln i det utförandet.
Hela rekommendationen →Det allvarligaste att kolla
- iV 1.4 TSI, RS iV 1.4 TSI: 1.2 TSI: kamremmen kan gå av på grund av fel på kamaxelhjulen, vilket ger allvarligt motorhaveri.
- 1.5 TSI, 1.0 TSI EVO, 1.5 TSI G-TEC, 1.0 TSI EVO e-TEC, 1.5 TSI EVO, 1.5 TSI EVO e-TEC, 1.5 TGI G-TEC: 1.5 TSI evo (från 2017, t.ex. DACA, DADA, DPBA, DPCA) kan tveka och rycka ("kängurun") när motorn är kall, framför allt med manuell låda.
- iV 1.4 TSI, RS iV 1.4 TSI: Kylvätskemodulen, där vattenpump och termostathus sitter ihop i ett plasthus som drivs av en egen tandrem vid växellådan, kan få hårfina sprickor eller porösa packningar med smygande kylvätskeförlust som följd.
Motorer
Kamrem eller kedja kommer från vår motorresearch per motorfamilj (namnet under motorn). Står det okänt har varken researchen eller testerna svaret, och vi gissar inte.
Bensinsidan består av 1.0 TSI och 1.5 TSI, båda även som e-TEC-mildhybrider.
Mildhybriden har alltid sjuväxlad DSG, kan inte laddas och kör aldrig enbart på el. En gasversion, 1.5 TGI G-TEC, fanns 2020–2022.
Två tester pekar ut 150-hästarsversionerna, bensin som diesel, som de rätta. Ett brittiskt test beskriver bensinmotorn på 116 hk som kraftlös i trafik och dieseln på 150 hk som stark i drag.
Laddhybriderna iV och RS iV kombinerar en 1.4 TSI med en elmotor inbyggd i lådan och ett batteri på 13 kWh, vilket räcker till sex–sju mil på el. Laddhybriderna försvann vid faceliften 2024.
Parkers kallar RS iV den svagaste av de tre RS-varianterna. RS-dieseln på 200 hk har bara DSG och kunde fås med fyrhjulsdrift.
Toppen är 2.0 TSI i RS med upp till 265 hk: snabb utan att trycka in dig i sätet och ganska tyst.
Källor: Škoda Storyboard (pressmeddelande, Octavia IV drivlinor), auto motor und sport (test Octavia e-Tec), Škoda Storyboard (pressmaterial facelift 2024, 2024-05-14), Automobil Revue (test Octavia e-Tec och iV), Carwow, Parkers, CarWiki (VW-koncernens DSG), raden DQ400e, CarWiki (Skoda Octavia IV)
1.5 TSIBensin · 2024–idag
68 till salu116–150 hk · 4,9–5,9 l/100 km · skatt 558 kr/årKamremmotorfamilj EA211 evoEA211evo2/DXDE, EA211evo2/DXDBTvå tester föredrar 150 hk framför den trögare bensinmotorn på 116 hk.
2.0 TDIDiesel · 2019–idag
56 till salu115–200 hk · 3,9–5,5 l/100 km · skatt 2 927 kr/årKamremmotorfamilj EA288 evoDSUD, DSTB, DTUA …Kamrem, byte vid 21 000 mil. RS-dieseln (200 hk) fanns med fyrhjulsdrift.
iV 1.4 TSILaddhybrid · 2019–2023
11 till salu204 hk · 1–1,17 l/100 kmKamremmotorfamilj EA211DGEABilar byggda till februari 2022: kontrollera högspänningssäkringens återkallelse.
RS 2.0 TSIBensin · 2020–idag
7 till salu245–265 hk · 6,7–7,2 l/100 kmKamkedjamotorfamilj EA888 evo4EA888/DNPA, EA888evo4/DNPDKamkedja. Snabb men lågmäld; fråga efter motorkåpans återkallelse.
RS iV 1.4 TSILaddhybrid · 2020–2023
3 till salu245 hk · 1,1–1,2 l/100 kmKamremmotorfamilj EA211DGEASvagaste RS-versionen enligt ett test: konstgjort ljud, kvick bara med full gas.
1.0 TSI EVOBensin · 2020–2023
3 till salu110 hk · 4,7–5,2 l/100 kmKamremmotorfamilj EA211 evoDLAA2.0 TSIBensin · 2021–idag
2 till salu190–204 hk · 6,7–7,4 l/100 kmKamkedjamotorfamilj EA888 evo4EA888evo4/DNNA, EA888evo4Kamkedja. Omfattas av återkallelsen för lös motorkåpa, byggår 2020–2022.
1.5 TSI G-TECBensin · 2020–2022
2 till salu130 hkKamremmotorfamilj EA211 evoDHFA
Fler motorer i programmet (5) ›
1.0 TSI EVO e-TECBensin · 2020–2023
2 till salu110 hk · 5–5,2 l/100 kmKamremmotorfamilj EA211 evoDLAAMildhybrid med DSG, går varken att ladda eller köra på el.
vRS 2.0 TSIBensin · 2020–2023
Ingen till salu nu245 hk · 6,9–7 l/100 kmKamkedjamotorfamilj EA888 evo4DNPAKamkedja. Kontrollera vattenpumpens plasthus, som kan ha kort livslängd.
1.5 TSI EVOBensin · 2020–2024
Ingen till salu nu150 hk · 5,3–6,7 l/100 kmKamremmotorfamilj EA211 evoDPCA, DPCKan rycka som kall; programuppdatering finns sedan februari 2020.
1.5 TSI EVO e-TECBensin · 2020–2024
Ingen till salu nu150 hkKamremmotorfamilj EA211 evoDPCA, DFYMildhybrid: känn att motorn startar mjukt efter rullning.
1.5 TGI G-TECBensin · 2020–2022
Ingen till salu nu130 hk · 3,59–5,4 l/100 kmKamremmotorfamilj EA211 evoDHFA
Service och underhåll
Vår motorresearch per motorfamilj.
1.5 TSI, 1.0 TSI EVO, 1.5 TSI G-TEC, 1.0 TSI EVO e-TEC, 1.5 TSI EVO, 1.5 TSI EVO e-TEC, 1.5 TGI G-TEC EA211 evo
Kamrem- Byte
- För 1.5 TSI i Golf VII (96 kW, 2017–2020) föreskriver VW inget bytesintervall. Bensinmotorernas rem ska kontrolleras från 240 000 km och därefter var 30 000 km.
- Olja
- Golf VIII har som regel flexibelt intervall (kod QI6) på högst 30 000 km eller 2 år. 1.5 TSI 96 kW tar 4,3 liter olja enligt VW 508 00 (0W-20).
2.0 TDI EA288 evo
Kamrem- Byte
- Kamremmen byts vid 210 000 km (Golf VIII 2.0 TDI enligt repareo; Passat B8 2.0 TDI 200 hk enligt ADAC).
- Olja
- Golf VIII 2.0 TDI (115/150 hk) ska ha olja enligt VW 509 00 (0W-20), 5,5 liter. Med flexibel service (LongLife) byts oljan högst var 30 000 km eller vartannat år, med fast service var 15 000 km eller varje år.
iV 1.4 TSI, RS iV 1.4 TSI EA211
Kamrem- Byte
- VW föreskriver inget fast bytesintervall för kamremmen på bensinmotorerna i Golf VII. Remmen ska kontrolleras från 240 000 km och därefter var 30 000 km, och bytas vid behov.
- Olja
- Golf VII: fast intervall var 15 000 km eller var 12:e månad, med LongLife-service senast efter 30 000 km eller 24 månader.
Ingen serviceuppgift från vår research: RS 2.0 TSI, 2.0 TSI, vRS 2.0 TSI (EA888 evo4). Den har kamkedja.
Att kräva vid köp
- Alla bensinmotorer utom 2.0 TSI har kamrem utan fast bytesgräns.
- Remmen ska kontrolleras från 24 000 mil och sedan var 3 000:e mil.
- Dieseln har också rem, som byts vid 21 000 mil.
- 2.0 TSI, även i RS, har kamkedja.
- Med flexibel service byts oljan högst var 3 000:e mil eller vartannat år, med fast service på dieseln var 1 500:e mil eller varje år.
- Hur ofta DSG-lådan ska ha ny olja i fyran har vi inte belägg för.
Kända svagheter och vad du kollar
Allvarligt, måttligt och mindre säger hur dyrt eller farligt felet kan bli enligt källan, inte hur vanligt det är.
1.5 TSI, 1.0 TSI EVO, 1.5 TSI G-TEC, 1.0 TSI EVO e-TEC, 1.5 TSI EVO, 1.5 TSI EVO e-TEC, 1.5 TGI G-TEC
motorfamilj EA211 evo- Måttligt
1.5 TSI evo (från 2017, t.ex. DACA, DADA, DPBA, DPCA) kan tveka och rycka ("kängurun") när motorn är kall, framför allt med manuell låda. VW bekräftade problemet och släppte i februari 2020 en programuppdatering för alla berörda märken och modeller. Uppdateringen läggs även in i nya bilar. Enligt Wikipedia beror felet på att katalysatorn värms med mager blandning och kraftigt senarelagd tändning.
- Mindre
1.5 TSI med cylinderavstängning (ACT) kan rycka när två cylindrar kopplas in igen. Det är främst ett komfortproblem. En programuppdatering av motorstyrningen brukar hjälpa.
iV 1.4 TSI, RS iV 1.4 TSI
motorfamilj EA211- Allvarligt
1.2 TSI: kamremmen kan gå av på grund av fel på kamaxelhjulen, vilket ger allvarligt motorhaveri. Främst motorer tillverkade 2014. VW känner till felet (TPI 2038019/4) och åtgärdar det med en förbättrad kamaxelställare. Se också återkallelsen nedan.
- Måttligt
Kylvätskemodulen, där vattenpump och termostathus sitter ihop i ett plasthus som drivs av en egen tandrem vid växellådan, kan få hårfina sprickor eller porösa packningar med smygande kylvätskeförlust som följd. Kontrollera nivån i expansionskärlet före köp.
- Måttligt
1.0 TSI (trecylindrig) tillverkad 2018–2020: insprutare som inte stänger helt kan låta bränsle droppa in i förbränningsrummet när bilen står. Felet gav en återkallelse (se nedan).
Främst bilar från 2020–2023 (före faceliftet 2024)
- Måttligt
Elektroniken är fjärde generationens svaga punkt. I What Car?:s ägarenkät hade 54 procent av bilarna något fel, och infotainment och navigation stod för 31 procent av felen. AUTO BILD pekar ut ett nyckfullt infotainment på tidiga bilar, och ägare rapporterar förarstöd som Front Assist och Travel Assist som slutar fungera eller ger felmeddelanden. Fråga efter programvaruversion och verkstadshistorik, och pröva infotainment och förarstöd vid provturen.
Bilar registrerade 2020–2021 enligt ADAC:s pannstatistik
- Mindre
Ett urladdat eller trasigt 12-voltsbatteri är den vanligaste orsaken till att fjärde generationen blir stående enligt ADAC, och ägare i What Car?:s enkät nämner också batteriet. Låt testa batteriet och fråga om det är bytt.
Bilar med DSG
- Mindre
Ägare rapporterar felmeddelandena "Fel växelväljare" eller "Växellådsfel" på DSG-bilar, ibland redan efter några hundra mil. Det finns ingen återkallelse för detta. Kontrollera växelväljaren och igångkörningen i krypfart vid provturen.
Hela generationen
- –
Före faceliften har nästan alla bilar som Parkers kört haft frekventa krascher och fel i infotainmentsystemet, och i ett långtidstest uppdaterades programvaran flera gånger så att systemet var obrukbart under uppstarten.
- –
Det har rapporterats programvaruproblem under de senaste åren, som enligt testet oftare är irriterande än allvarliga.
- –
Octavia har berörts av återkallelser som gällt bland annat lös motorkåpa, E-Call-systemet som inte fungerade och lack som saknade primer; enligt recensionen åtgärdas allt kostnadsfritt hos återförsäljare.
- –
Två recensioner från What Car? lyfter tillförlitligheten som en svag punkt hos begagnade Octavia av denna generation.
- Måttligt
I TÜV-statistiken har nyare Octavia ovanligt ofta anmärkningar på hjulupphängningen, och något färre bilar än genomsnittet klarar besiktningen utan anmärkning; ADAC påpekar att många bilar har gått mycket långt. Kontrollera fjädrar, dämpare och upphängningens infästningar.
Källor: What Car? (begagnad Octavia 2020–), AUTO BILD TÜV-check Skoda Octavia (2026-07-11), Octavia IV, CarWiki (Skoda Octavia IV), ägarberättelser, ADAC Gebrauchtwageninfo Skoda Octavia (seit 2020), vanliga komponentfel, ägarkommentarer, Parkers, Carwow, What Car?, vår motorresearch
Så hänger det ihop
Den svaga punkten på bilar byggda före faceliften 2024 är elektroniken: multimediasystemet är nyckfullt och förarstöden kan ge felmeddelanden eller sluta fungera.
I ADAC:s pannstatistik för bilar registrerade 2020–2021 är ett svagt 12-voltsbatteri den vanligaste orsaken till stopp. Tysk besiktning anmärker ovanligt ofta på hjulupphängningen.
Fråga vilken programvaruversion bilen har och, på en bil från 2020–2021, om batteriet är bytt. Återkallelserna går att stämma av mot chassinumret hos en Skoda-verkstad.
Källor: What Car? (begagnad Octavia 2020–), AUTO BILD TÜV-check Skoda Octavia (2026-07-11), Octavia IV, CarWiki (Skoda Octavia IV), ägarberättelser, ADAC Gebrauchtwageninfo Skoda Octavia (seit 2020), vanliga komponentfel, DVSA (UK), EU Safety Gate
Återkallelser (6)
Fråga säljaren om återkallelsen är utförd. Verkstaden ser det på chassinumret.
Värmeskyddsmatta kan sitta fel – bromsvätskebehållaren kan smälta
Gäller Octavia IV med DSG och elektromekanisk bromsservo · 2020–2023 (DVSA: byggda 2020-05-04–2023-11-14) · Detaljer och referens ›
På vissa bilar med DSG och elektromekanisk bromsservo från en begränsad tillverkningsperiod kan en värmeskyddsmatta ha monterats fel. I enstaka fall kan bromsvätskebehållaren smälta så att bromsvätska läcker ut i motorrummet. Verkstaden kontrollerar mattan, rättar monteringen och sätter vid behov dit en extra värmeskärm.
DVSA R/2024/017 (Skoda 47U5). DVSA (UK)
Skruven till styrväxeln kan rosta av – styrningen kan sluta fungera
Gäller Octavia III och IV (även Superb III, Karoq och Kodiaq) · 2015–2026 (KBA: Kodiaq, Karoq, Octavia och Superb byggda november 2015–augusti 2026; DVSA: Octavia byggda 2018-10-22–2019-01-15) · Detaljer och referens ›
Korrosion kan få huvudet på en skruv som håller styrväxeln att gå av. Då kan styrningen sluta fungera och föraren förlora kontrollen över bilen. Verkstaden byter skruven mot en mer korrosionsbeständig. Alla bilar inom perioden berörs inte; en Skoda-verkstad kontrollerar med chassinumret.
KBA 17091R, DVSA R/2026/376 (Skoda 48LS). DVSA (UK)
Motorns designkåpa kan lossna och nå turbon – brandrisk
Gäller Octavia IV med 2.0 TSI (RS och 2.0 TSI 4x4; även Kodiaq och Superb) · 2020–2022 (Safety Gate: tillverkade 2020-08-01–2022-02-28) · Detaljer och referens ›
Designkåpan ovanpå 2.0 TSI-motorn kan lossna från sitt fäste, beroende på körsätt (till exempel mycket sportig körning eller dåliga vägar) och drifttid. En lös kåpa kan komma i kontakt med turboaggregatets heta delar, med risk för brännskador eller brand. Kåpan tas bort.
Safety Gate A12/00566/22, DVSA R/2022/075 (Skoda 10H6). EU Safety Gate
Säkringen i högspänningssystemet kan vara defekt – brandrisk
Gäller Octavia iV och RS iV (laddhybrid; även Superb iV) · 2019–2022 (Safety Gate: tillverkade 2019-01-01–2022-02-28) · Detaljer och referens ›
Säkringen i laddhybridens högspänningssystem tillverkades delvis med för lite släcksand. En defekt säkring kan ge ett spänningsöverslag in i kupén, som kan orsaka brand. Verkstaden monterar en extra isolermatta över högspänningsbatteriets kopplingslåda.
Safety Gate A12/00636/22, DVSA R/2022/087 (Skoda 93O5). EU Safety Gate
Nödsamtalet eCall kan sakna funktion
Gäller Octavia IV · 2019–2020 (Safety Gate: tillverkade 2019-11-21–2020-05-11) · Detaljer och referens ›
eCall-tjänsten kan sluta fungera eftersom ljud- och dataförbindelsen till larmcentralen saknas, så att föraren inte kan få hjälp via systemet vid ett fel eller en olycka. Verkstaden uppdaterar programvaran i onlineenheten. Skoda stoppade leveranserna i maj 2020 på grund av felet.
Safety Gate A12/01114/20, DVSA R/2020/177 (Skoda 91AA). EU Safety Gate
Vänster bakre hjulspindel kan vara defekt
Gäller Octavia IV (halvkombi och kombi) · 2023 (Safety Gate: tillverkade 2023-04-04–2023-04-18) · Detaljer och referens ›
Den vänstra bakre hjulspindeln kan vara defekt (DVSA: hålrum i materialet i hjullagerhuset), vilket påverkar hjulupphängning och styrning och kan försämra stabiliteten. Verkstaden kontrollerar bilen och byter vid behov det vänstra bakre hjullagerhuset.
Safety Gate A12/02508/23, DVSA R/2023/222 (Skoda 42N1). EU Safety Gate
Säkerhet och utrustning
- Octavia IV fick fem stjärnor i Euro NCAP 2019.
- Nödbromsen reagerar på fotgängare, cyklister och andra fordon.
- Delbetygen är högst för vuxna passagerare och lägst för oskyddade trafikanter.
Källor: Carwow, Parkers
Mått och dragvikt
Liftback
4 689–4 709 mm · bagage 450–1 555 l · drar 1 300–1 700 kg
Kombi
4 689–4 709 mm · bagage 490–1 700 l · drar 1 300–1 700 kg
Teknik och infotainment
Värme och fläkt ställs in på pekskärmen.
Testerna tycker att det är svårt att pricka rätt i farten. Parkers rapporterar att multimediasystemet före faceliften kraschade ofta i deras testbilar och i ett långtidstest behövde flera programuppdateringar. vRS har adaptiv farthållare, döda vinkeln-varnare och kollisionsundvikande teknik som standard enligt samma test.
Källa: Parkers
Vad testerna är överens om
36 tester: CarExpert, Carsales, Caradisiac, Honest John, Parkers, What Car?, Carwow, Le Moniteur Automobile, adac
Plus
- Enormt bagageutrymme och gott om benutrymme bak – kombin sväljer mer än de flesta i klassen.
- Rullar bekvämt i motorvägsfart och är en avslappnad långfärdsbil.
- Mycket standardutrustning i förhållande till prislappen. Verklig förbrukning imponerar på flera testare.
Minus
- Klimat och grundfunktioner körs via pekskärmen. Testerna beskriver det som småpetigt och svårt att träffa rätt på under körning.
- Tråkig att köra. Den gör allt rätt utan att engagera. Flera tester pekar ut roligare rivaler på kurvig väg.
- DSG-lådan tvekar i låg fart och vid igångkörning. Den hänger inte alltid med vid snabba gaspådrag.
- Hårda plaster längre ner i kupén drar ner intrycket, även om ratt och reglage känns gedigna.
Här går åsikterna isär
Fjädringen delar testerna: vissa tycker att bilen är i mjukaste laget och gungar till över långa vågor, andra upplever den som stum och knycking i låg fart, särskilt på större fälgar. Även den sportiga vRS/RS splittrar – en del beskriver en välbalanserad och nyttig snabb kombi, andra saknar dramatik och motorljud jämfört med renodlade heta halvkombier. Synen på tillförlitligheten går också isär, där vissa flaggar för problem medan andra pekar på att Skoda brukar klara sig bra i ägarundersökningar.
Checklista vid köp
- 1.1.5 TSI: kör iväg direkt efter kallstart och känn efter ryck eller tvekan.
- 2.iV och RS iV: kontrollera kylvätskenivån i expansionskärlet, eftersom kylvätskemodulen kan läcka smygande.
- 3.2.0 TSI: leta efter kylvätskespår vid vattenpumpen, vars plasthus kan ge upp tidigt.
- 4.Mildhybrid: låt motorn stängas av under rullning och känn att den startar mjukt igen.
- 5.DSG: provkör i krypfart, i kö och uppför backe medan du håller utkik efter växellådsfel i displayen.
- 6.Före faceliften 2024: pröva multimediasystemet, Front Assist och Travel Assist under provturen och notera felmeddelanden.
- 7.Bil registrerad 2020–2021: låt testa 12-voltsbatteriet och fråga när det senast byttes.
- 8.Granska fjädrar, dämpare och upphängningens infästningar, gärna på lyft.
- 9.Fäll baksätet: ryggstöden lägger sig inte plant, vilket märks med långt gods.
- 10.Be en Skoda-verkstad kontrollera styrväxelskruv, bakre hjulspindel, eCall och bromsvätskebehållare mot chassinumret.
- 11.2.0 TSI byggd 2020–2022: fråga om motorkåpans återkallelse är utförd.
- 12.Laddhybrid byggd till februari 2022: begär intyg på isolermattan över högspänningsbatteriets kopplingslåda.
Källor: Škoda Storyboard (pressmeddelande, Octavia IV drivlinor), auto motor und sport (test Octavia e-Tec), Škoda Storyboard (pressmaterial facelift 2024, 2024-05-14), Automobil Revue (test Octavia e-Tec och iV), CarWiki (Skoda Octavia IV), ägarkommentarer, What Car? (begagnad Octavia 2020–), AUTO BILD TÜV-check Skoda Octavia (2026-07-11), Octavia IV, ägarberättelser, ADAC Gebrauchtwageninfo Skoda Octavia (seit 2020), vanliga komponentfel, Parkers, Carwow, DVSA (UK), EU Safety Gate, CarWiki (VW-koncernens DSG), raden DQ400e, vår motorresearch
Vår rekommendation
Vi skulle leta efter en 150-hästare.
Två tester ger stöd för både bensinen och dieseln i det utförandet. Bensinen räcker för den som mest kör i stan, medan dieseln passar den som kör långa sträckor.
Ett brittiskt test avråder från den svagaste bensinversionen på 116 hk, som måste varvas hårt. Vill du ha fart är RS med bensinmotor och DSG Parkers förstahandsval, gärna som kombi för det större bagaget och baksätet.
Om de adaptiva dämparna behövs går åsikterna isär. Parkers tycker att man klarar sig utan, Carwow att fjädringen annars blir för hård.
Källor: Carwow, Parkers
Vad kostar en begagnad Octavia IV?
En begagnad Octavia IV kostar oftast mellan 190 000 och 320 000 kr. Fyra av fem bilar ligger där, räknat på de 242 som är till salu nu och de 342 som sålts de senaste tre månaderna.
Tappar per år
≈ 6 %
i värde, i snitt över livet
Kvar efter 3 år
89 %
av värdet idag
Medianpriser per årsmodell i 584 annonser, vid normal körsträcka. Därför kan de ligga något över prislistan per årsmodell, som visar priset vid bilarnas faktiska miltal. Ungefärliga värden – utrustning och skick påverkar.
| Årsmodell | Typiskt pris | Till salu |
|---|---|---|
| 2026~1 000 mil | 309 900 kr | 25 |
| 2025~3 500 mil | 289 900 kr | 31 |
| 2024~4 000 mil | 274 900 kr | 48 |
| 2023~6 000 mil | 278 000 kr | 47 |
| 2022~10 500 mil | 229 700 kr | 31 |
| 2021~8 500 mil | 224 800 kr | 31 |
| 2020~10 500 mil | 189 900 kr | 7 |
| 2019~12 000 mil | 184 500 kr | 20 |
Viktad median per årsmodell vid bilarnas faktiska miltal, ur bilar till salu och sålda. Årsmodeller med färre än tio bilar står inte med.
Bästa Octavia IV till salu just nu
Sorterade som annonslistan: pris mot marknadsvärdet väger tyngst, sedan miltal och antal ägare.

Skoda Octavia
Ambition 1.0 TSI 110hk e-TEC DSG|Drag|Värmare|
2023 · 1 610 mil · 110 hk · Bensin
Möller Bil Örebro Begagnat

Skoda Octavia
Ambition 1.0 TSI 110hk e-TEC DSG|Drag|Värmare|
2023 · 2 038 mil · 110 hk · Bensin
Möller Bil Örebro Begagnat

Skoda Octavia
1.0 TSI
2023 · 4 616 mil · 110 hk · Bensin
Bilia Norrköping Škoda
Hemleverans · Öppet köp
Vanliga frågor
Octavia III eller Octavia IV?
Trean har det bästa driftsäkerhetsryktet av alla generationer.
Fyran är nyare, har fem stjärnor i Euro NCAP och finns som mild- och laddhybrid, men bilar före faceliften 2024 har haft nyckfullt multimediasystem och förarstöd. Väljer du fyran är 150 hk förstahandsvalet i två tester.
Källor: AUTO BILD TÜV-check Skoda Octavia (2026-07-11), ADAC Gebrauchtwageninfo Skoda Octavia (2013–2020), What Car? (begagnad Octavia 2013–2020), Carwow, Parkers, Škoda Storyboard (pressmeddelande, Octavia IV drivlinor), auto motor und sport (test Octavia e-Tec), Škoda Storyboard (pressmaterial facelift 2024, 2024-05-14), Automobil Revue (test Octavia e-Tec och iV), CarWiki (VW-koncernens DSG), raden DQ400e, CarWiki (Skoda Octavia IV), What Car? (begagnad Octavia 2020–), Octavia IV, ägarberättelser
Så har vi gjort
Bilbetygs redaktion har sammanställt guiden ur 142 experttester från Carsales, What Car?, Caradisiac, RAC, CarExpert, Honest John, adac, Parkers, Le Moniteur Automobile, Autocar, Carwow, Auto Express, Top Gear (87 med text som gick att knyta till en generation), 417 aktiva annonser, Auto Data-katalogen, vår motorresearch per motorfamilj och officiella återkallelseregister (EU Safety Gate, DVSA, NHTSA, KBA via press). Källorna står under varje avsnitt och varje grupp av fel. Medianpriserna läses ur dagens annonser när sidan byggs.