Toyota Corolla · 4 generationer

Begagnatguide: Toyota Corolla – köpguide och kända fel

För de flesta är E210 med hybriddrift rätt Corolla.

Bilbetygs redaktion · uppdaterad 3 november 2026 · 118 experttester från Carsales, Car and Driver, CarExpert, What Car?, RAC, Parkers och 8 till · 385 bilar till salu

Bilbetyg

67–81

E210 81 mycket bra · E120 67 undersök noga

Median per generation

285 000 kr

bland bilarna till salu i dag

Till salu

385

i 4 generationer · jämför

Besiktningsstatistiken från TÜV visar att chassit och hybridtekniken står sig bra. I ADAC:s haveristatistik för 2019–2024 klarar sig årgångarna 2020–2022 bättre än 2019 och 2023.

Vanligaste orsaken till stopp, oavsett motor, är 12-voltsbatteriet. Mellan hybriderna är 1.8 det snålare valet, medan 2.0 är starkare och mer kultiverad.

På äldre Corollor är oljeförbrukningen det viktigaste att kontrollera, särskilt på dieseln 1.4 D-4D.

Ur 118 experttester från Carsales, Car and Driver, CarExpert, What Car? med flera, återkallelseregistren och vår motorresearch.

Generationerna i korthet

Pris är medianen bland bilarna till salu i dag. Priser per årsmodell finns i prisguiden, och du kan värdera din Corolla.

Vanliga frågorSå har vi gjort

Snabbval

Vårt val per situation, med skälet ur testerna.

  • Om du pendlar mycket och vill köra snålt

    E210 med 1.8-hybrid

    Den låg nära sin uppgivna förbrukning i ett test där 2.0 drog betydligt mer i stan. Hybridtekniken har också hållit väl över tid.

  • Om du vill ha en beprövad äldre Corolla

    E120, men inte från första tillverkningsåret

    Utom första året får den utmärkta värden i ADAC:s haveristatistik. Kontrollera ändå oljeförbrukningen på 1.4 och 1.6.

  • Om du vill ha ett multimediasystem som fungerar

    E210 från 2023, efter en noggrann provkörning

    Systemet från 2023 rättade det gamlas brister. ADAC kallar ändå 2023 års bilar opålitliga och pekar ut elfel, så prova alla skärmar.

  • Om du vill ha en E210 med minst risk för stopp

    E210 från 2020–2022

    Bland årgångarna 2019–2024 får 2020–2022 betyget medelmåttig hos ADAC, 2019 och 2023 opålitlig. 12-voltsbatteriet är vanligaste orsaken till stopp, på alla motorer.

  • Om du kör mycket landsväg och vill ha mer kraft

    E210 med 2.0-hybrid

    2.0 är starkare och mer kultiverad än 1.8 och sotar mindre i EGR-systemet. I stadstrafik drar den mer.

Källor: Volksstimme (dpa/tmn, AUTO BILD TÜV-Report 2026), 2026-09-04, AUTO BILD, Toyota Corolla (E21) Gebrauchtwagen-Test (2024-10-28), Carwow, ADAC Gebrauchtwageninfo Toyota Corolla (2001–2007), testbil från 2021, Honest John, Toyota Corolla (2019–), ADAC Pannenstatistik), AUTO BILD TÜV-Report 2026 och ADAC Pannenstatistik), What Car?, vår motorresearch

Toyota Corolla E210 2018–idag

73 tester · 379 till salu, median 285 000 kr · Halvkombi, Kombi, Sedan · facelift 2022

Bilbetyg

Mycket bra

Ur 73 experttester

Vårt val

Hybriden är den Corolla testerna står bakom.

Det allvarligaste att kolla

  • 1.8, 1.8imotorfamilj 2ZR-FXE (1.8 hybrid)Allvarligt

    Topplockspackningen kan gå sönder, oftast mellan två cylindrar eller mellan cylinder och kylkanal. Toyota erkänner felet för hybridmotorn i ett europeiskt servicemeddelande (EG-00573T-TME, 2021–2022) med förbättrade packningar. Enligt Auto Świat gäller felet framför allt Prius av tredje generationen (2010–2014) och Lexus CT200h vid 18 000–25 000 mil, och den nyare versionen av motorn i Corolla från 2019 har inte visat motsvarande problem. Kontrollera kylvätskenivån och titta efter vit rök.

  • 1.8, 1.8imotorfamilj 2ZR-FXE (1.8 hybrid)Allvarligt

    Ett tillverkningsfel i vevaxelns kamkedjedrev (för låg kolhalt) kan ge onormalt slitage på drevets kuggar och få motorn att stanna. Toyota beskriver felet för ZR-motorerna i ett europeiskt servicemeddelande (EG-00550T-TME, 2021–2022); drevet och skadade delar byts. Källan anger inte vilka versioner eller tillverkningsår som berörs. Ett skramlande kamkedjeljud är en varningssignal.

Källa: vår motorresearch

Läs hela guiden för E210 →

Toyota Corolla XI 2012–2018

6 tester · 0 till salu · Sedan · E170 · facelift 2016, 2017

Betyget byggs: för få tester för ett Bilbetyg.

Vårt val

Dieseln 1.4 D-4D har flest kända fel i vår motorresearch, de flesta kring oljan.

Det allvarligaste att kolla

  • 1.33 Dual VVT-imotorfamilj NR (1NR-FE/2NR-FKE)Allvarligt

    Hög oljeförbrukning på 1NR-FE byggda före 2013, ofta redan långt under 10 000 mil. Orsaken är fastnade kolvringar. Toyota har en serviceinformation om felet (EG-0095T-1112) och ändrade kolvar och ringar i produktionen i början av 2013. Reparationen kräver nya kolvar med vevstakar och blir dyr. Fråga efter oljeförbrukningen, kontrollera oljestickan och titta efter blå rök.

  • 1.4 D-4Dmotorfamilj 1ND-TVAllvarligt

    Hög oljeförbrukning och blå rök. Toyota har serviceinformation för Euro 4- och Euro 5-motorerna (EG-0017T-0411 och EG-0074T-0514): upp till 0,3 liter per 100 mil räknas som normalt, över 0,5 liter är ett fel som åtgärdas med nytt motorblock eller nya kolvar och kolvringar. Fråga hur ofta olja fyllts på.

Källa: vår motorresearch

Läs hela guiden för Corolla XI →

Toyota Corolla E120 2001–2006

11 tester · 4 till salu · Sedan, Halvkombi, Kombi

Bilbetyg

Undersök noga

Ur 11 experttester

Vårt val

ADAC:s begagnatgenomgång ger E120 utmärkta värden i haveristatistiken, utom för det första tillverkningsåret.

Det allvarligaste att kolla

  • 1.6i 16V, 1.4 i 16Vmotorfamilj ZZ (1ZZ-FE/3ZZ-FE/4ZZ-FE)Allvarligt

    Hög oljeförbrukning är ZZ-motorernas välkända fel, ofta redan under garantitiden. Orsaken är att kolvringarna sätter sig fast. Toyotas försök med nya ringar hjälpte enligt Toyota-Club inte; först en större ändring i mitten av 2005 med nya kolvar och kolvringar gav tydligt resultat. Wikipedia beskriver felet särskilt för 1ZZ-FE. Kontrollera oljenivån, titta efter blå rök och fråga om motorn fått nya kolvar eller ringar.

  • 1.4 D-4Dmotorfamilj 1ND-TVAllvarligt

    Hög oljeförbrukning och blå rök. Toyota har serviceinformation för Euro 4- och Euro 5-motorerna (EG-0017T-0411 och EG-0074T-0514): upp till 0,3 liter per 100 mil räknas som normalt, över 0,5 liter är ett fel som åtgärdas med nytt motorblock eller nya kolvar och kolvringar. Fråga hur ofta olja fyllts på.

Källa: vår motorresearch

Läs hela guiden för E120 →

Toyota Corolla VIII 1997–2001

4 tester · 1 till salu · Sedan, Halvkombi, Kombi · E110

Betyget byggs: för få tester för ett Bilbetyg.

Vårt val

Det vi läst räcker inte för att utse en bästa motor.

Det allvarligaste att kolla

  • 1.6 16V VVT-i, 1.4motorfamilj ZZ (1ZZ-FE/3ZZ-FE/4ZZ-FE)Allvarligt

    Hög oljeförbrukning är ZZ-motorernas välkända fel, ofta redan under garantitiden. Orsaken är att kolvringarna sätter sig fast. Toyotas försök med nya ringar hjälpte enligt Toyota-Club inte; först en större ändring i mitten av 2005 med nya kolvar och kolvringar gav tydligt resultat. Wikipedia beskriver felet särskilt för 1ZZ-FE. Kontrollera oljenivån, titta efter blå rök och fråga om motorn fått nya kolvar eller ringar.

  • 1.6 16V VVT-i, 1.4motorfamilj ZZ (1ZZ-FE/3ZZ-FE/4ZZ-FE)Måttligt

    Kamkedjan och spännaren håller inte för evigt: kedjan sträcks ofta kritiskt vid 10 000–15 000 mil, vilket märks som skrammel och felkoder för ventiltiderna. Byts kedjan bör drev, spännare och glidskenor bytas samtidigt. Lyssna efter kedjeljud vid kallstart och fråga om kedjan är bytt på bilar med höga mil.

Källa: vår motorresearch

Läs hela guiden för Corolla VIII →

Vanliga frågor

Är Toyota Corolla en bra begagnad bil?

Ja, med förbehåll för årgång och motor.

I E210 håller chassi och hybridteknik väl enligt TÜV och AUTO BILD, men ADAC kallar 2019 och 2023 opålitliga. E120 får utmärkta värden utom första året.

I äldre generationer är oljan det viktigaste att kolla, särskilt på dieseln 1.4 D-4D.

Har Toyota Corolla kamrem eller kamkedja?

Båda E210-hybriderna har kamkedja.

Detsamma gäller ZZ-bensinarna, 1.4-dieseln, 1.33, 1.5i och 1.2 Turbo. För E110:ans äldre bensinmotorer, 2.0 D-4D och Corolla XI:s 1.8i och 1.6 Valvematic anger våra källor inte kamdriften – kolla serviceboken.

På ZZ-motorerna kan kedjan vara kritiskt sträckt efter 10 000–15 000 mil.

Vilken årsmodell av Corolla E210 är bäst?

2020–2022, om du kan avstå det nya multimediasystemet.

ADAC:s haveristatistik över 2019–2024 räknar dem som medelmåttiga, medan 2019 och 2023 bedöms opålitliga, mest för 12-voltsbatteriet. Uppdateringen 2023 gav ett bättre multimediasystem, men ADAC pekar ut elfel på 2023 och 2024 års bilar.

Corolla hybrid 1.8 eller 2.0?

1.8 om du mest kör i stan: i ett test höll den sin uppgivna förbrukning, där 2.0 drog betydligt mer i stadstrafik.

2.0 är starkare, mer kultiverad och sotar klart mindre i EGR-systemet, 1.8:ans mest kända svaghet. Båda tjuter vid full gas.

Vad ska man kolla på en begagnad Corolla hybrid?

Låt testa 12-voltsbatteriet, enligt ADAC den vanligaste stopporsaken på bilar från 2019–2024.

Kontrollera kylvätskan, bromsskivorna och alla lampor. Fråga om en 1.8 med höga mil drar olja.

Kräv besked om återkallelserna, bland annat eCall och bromsprogramvaran på hybrider efter uppdateringen.

Vilken generation av Corolla ska man välja?

E210 med hybriddrift för de flesta.

Hybridtekniken och chassit har hållit väl över tid enligt TÜV och AUTO BILD. E120 är billigare och står sig mycket väl hos ADAC utom första tillverkningsåret.

Den är dock ovanlig i dag. Oljeförbrukningen på 1.4 och 1.6 bör kollas.

Drar Toyota Corolla olja?

ZZ-bensinarna kan dra olja när kolvringarna fastnar.

Felet är bäst belagt för 1ZZ-FE men kan drabba även 1.4 och 1.6. Samma fel har 1.33 byggd före 2013.

Dieseln 1.4 D-4D kan också dra mycket olja. E210:ans 1.8 kan börja dra mer först vid mycket höga mil.

Källor: Volksstimme (dpa/tmn, AUTO BILD TÜV-Report 2026), 2026-09-04, AUTO BILD, Toyota Corolla (E21) Gebrauchtwagen-Test (2024-10-28), AUTO BILD TÜV-Report 2026 och ADAC Pannenstatistik), ADAC Pannenstatistik), ADAC Gebrauchtwageninfo Toyota Corolla (2001–2007), testbil från 2021, Honest John, Toyota Corolla (2019–), Carwow, What Car?, Carsales, drivingelectric, EU Safety Gate, vår motorresearch

Så har vi gjort

Bilbetygs redaktion har sammanställt guiden ur 118 experttester från Carsales, Car and Driver, CarExpert, What Car?, RAC, Parkers, Caradisiac, adac, Auto123, Honest John, Carwow, Le Moniteur Automobile, Carbuyer, drivingelectric (95 med text som gick att knyta till en generation), 1 ägaromdöme, 385 aktiva annonser, Auto Data-katalogen, vår motorresearch per motorfamilj och officiella återkallelseregister (EU Safety Gate, DVSA, NHTSA, KBA via press). Källorna står under varje avsnitt och varje grupp av fel. Medianpriserna läses ur dagens annonser när sidan byggs.