Toyota RAV4 IV · 2012–2018
Begagnatguide: Toyota RAV4 IV – köpguide och kända fel
Fjärde generationens RAV4 är den första med hybriddrift och den sista som fanns med diesel.
Bilbetygs redaktion · uppdaterad 2 november 2026 · 14 experttester från RAC, Car and Driver, Carsales, Honest John, Parkers, What Car? och 5 till

Bilbetyg
Bra val
Ur 14 experttester
Hjulbasen är 100 mm längre än föregångarens. Testerna berömmer både benutrymmet bak och bagageutrymmet.
Det är en familje-SUV för den som sätter utrymme och vardagsnytta främst. För köparen går skiljelinjen vid faceliften 2015.
Då kom hybriden, inredningen och multimediasystemet förnyades och säkerhetsutrustningen byggdes ut. Från årsmodell 2016 ersattes Toyotas egna dieselmotorer av en BMW-konstruerad 2,0-liter.
Vårt val
Hybriden är den motor testerna håller fram, eftersom den drar lite i blandad körning.
Om dess merpris tjänas in är testerna oeniga; se prisguiden för vad skillnaden är begagnad.
Hela rekommendationen →Det allvarligaste att kolla
- 2.0 Valvematic: Ett tillverkningsfel i vevaxelns kamkedjedrev (för låg kolhalt) kan ge onormalt slitage på drevets kuggar och få motorn att stanna.
- 2.2 D-CAT, 2.2 D-4D, 2.0 D-4D: Topplockspackningen är det andra massfelet på tidiga AD-motorer: kylvätska läcker in i cylindrarna eller kokar ut ur expansionskärlet.
- 2.2 D-CAT, 2.2 D-4D, 2.0 D-4D: När RAV4 IV fick ansiktslyftningen 2016 ersattes Toyotas egna dieslar av BMW:s 2,0-litersdiesel (N47, 143 hk, bara manuell låda).
Årtal och ändringar enligt RAC ›
- 1994Toyota lanserade den första RAV4, 'Recreational Activity Vehicle'.
- 2012Den fjärde generationen av RAV4 presenterades med en hjulbas som var 100 mm längre.
- 2013Fjärde generationens RAV4 kom till försäljning.
- 2015RAV4 Hybrid blev tillgänglig för hösten 2015, för 2016 års modell.
- 2015Modellen genomgick facelift i slutet av 2015, en BMW-diesel introducerades och hybriddrivlina tillkom i modellprogrammet för första gången.
- 2016Toyota valde beprövad hybridteknik utan laddning från eluttag för att hålla bilen prisvärd, med en kombinerad systemeffekt på 195 hk.
- 2016En förbättrad fjärde generation lanserades med snyggare yttre, ny inredning, extra säkerhet, modernare infotainment och hybriddrivlina för första gången i modellen.
- 2016Dieselutbudet reducerades till en enda motor: en BMW-utvecklad 2,0-liters på 141 hk, endast med manuell växellåda och framhjulsdrift.
- 2016Hybrid med 2,5-liters bensinmotor och 195 hk infördes, med antingen framhjuls- eller fyrhjulsdrift.
- 2016En 4,2-tums multiinformationsdisplay mellan instrumenten lades till i den uppdaterade modellen.
- 2019Bilen såldes fram till dess att femte generationens RAV4, enbart som hybrid, lanserades i början av 2019.
- 2019Modellen såldes tills femte generationen anlände i början av 2019.
Motorer
Kamrem eller kedja kommer från vår motorresearch per motorfamilj (namnet under motorn). Står det okänt har varken researchen eller testerna svaret, och vi gissar inte.
Före faceliften bestod dieselutbudet av Toyotas AD-motorer på 2,0 och 2,2 liter, där D-CAT är 2,2:an med automatlåda.
Bensinmotorerna 2.0 Valvematic och 2.5 fanns under hela perioden. Hybriden kom med faceliften.
Från årsmodell 2016 blev dieseln en BMW-motor (N47, 2WW) på 2,0 liter med manuell låda och framhjulsdrift. 2,0 D-4D är alltså två olika motorer.
Årsmodellen i registreringsbeviset skiljer dem åt. AD-dieslarna på 2,0 och 2,2 liter, fram till 2015, är kända för hög oljeförbrukning och trasiga topplockspackningar.
N47-motorn (2016–2018) har problem med kamkedjan och berörs av flera återkallelser. Autocar kallar hybriden den bästa allroundmotorn tack vare dragkraften i mellanregistret.
Testerna i stort tycker att motorerna räcker men inte mer. De noterar också att hybridens bensinmotor låter ansträngd vid full gas.
Källor: Autocar, AUTO BILD TÜV-check Toyota RAV4 (2025-09-23), avsnittet om XA4, Haynes serviceplan RAV4 2012–2019 (motorkod), EU Safety Gate, vår motorresearch
2.5Hybrid · 2015–2018
39 till salu197 hk · 5 l/100 km · skatt 360 kr/årKamkedjamotorfamilj AR 2.5 (2AR-FE/2AR-FXE)2AR-FXESnål i blandad körning, men varvar högljutt när du begär fart.
2.5Bensin · 2012–2018
39 till salu176 hk · 9–9,8 l/100 km · skatt 360 kr/årKamkedjamotorfamilj AR 2.5 (2AR-FE/2AR-FXE)2AR-FEKort knack vid kallstart kan komma från VVT-drevet.
2.0 ValvematicBensin · 2012–2018
11 till salu151 hk · 6,5–7,2 l/100 kmKamkedjamotorfamilj ZR 2.0 Valvematic (3ZR)3ZR-FAELäckande vattenpump och slitet kamkedjedrev är de kända svagheterna.
2.2 D-CATDiesel · 2012–2015
2 till salu150 hk · 6,6 l/100 kmKamkedjamotorfamilj AD 2.0/2.2 D-4D2AD-FHVAD-diesel: fråga efter oljeförbrukning och topplockspackning.
2.2 D-4DDiesel · 2012–2015
2 till salu150 hk · 5,6 l/100 kmKamkedjamotorfamilj AD 2.0/2.2 D-4D2AD-FTVToyotas AD-diesel; oljeförbrukningen och kylvätskenivån ska kontrolleras.
2.0 D-4DDiesel · 2012–2018
Ingen till salu nu124–143 hk · 4,7–5,2 l/100 kmKamkedjamotorfamilj AD 2.0/2.2 D-4D1AD-FTV, 2WWTill 2015 Toyotas AD-motor, från 2016 BMW:s N47 med kedjeproblem.
Service och underhåll
Vår motorresearch per motorfamilj.
2.5 AR 2.5 (2AR-FE/2AR-FXE)
Kamkedja- Olja
- Olja och oljefilter byts vid varje service, var 1 500 mil eller 12 månader, enligt Haynes serviceplan för RAV4 2012–2019 med 2.5 hybrid (2AR-FXE). Planen anges för Europa utom Norge, Finland och Sverige.
2.0 Valvematic ZR 2.0 Valvematic (3ZR)
Kamkedja- Olja
- Olja och oljefilter byts vid varje service, var 1 500 mil eller 12 månader, enligt Haynes serviceplaner för RAV4 2005–2013 och 2012–2019 med 2.0 (3ZR-FAE); planen för 2012–2019 anges för Europa utom bland annat Norge, Finland och Sverige. Motorn är byggd för tunn 0W-20-olja; 5W-30 tillåts, men AutoCentrum kopplar annan olja än den rekommenderade till sotavlagringar.
2.2 D-CAT, 2.2 D-4D, 2.0 D-4D AD 2.0/2.2 D-4D
Kamkedja- Olja
- Olja och oljefilter byts vid varje service, var 1 500 mil eller 12 månader (fast intervall), enligt Haynes europeiska serviceplaner för RAV4 2005–2013 och 2012–2019 med 2.2 D-4D och D-CAT (2AD-FTV, 2AD-FHV).
Att kräva vid köp
- Toyota Relax kan bara startas på bilar under en viss ålder och körsträcka, så många exemplar av fjärde generationen faller utanför.
- Fråga en Toyota-verkstad vad som gäller för just den bilen.
- Valvematic-motorn vill ha tunn 0W-20-olja, annars ökar risken för sotavlagringar i insugsröret.
- På 2,2-dieslarna och den tidiga 2,0 D-4D behöver EGR-kanalerna och insugsröret rengöras med jämna mellanrum.
- Reservdelarna är normalt prissatta enligt RAC, till exempel bromsskivor, bromsok.
Källor: Toyota Sweden, Toyota Relax garantivillkor (gäller från 2023-04-01), Toyota Relax garantivillkor, komponentlistan, vår motorresearch
Kända svagheter och vad du kollar
Allvarligt, måttligt och mindre säger hur dyrt eller farligt felet kan bli enligt källan, inte hur vanligt det är.
2.5
motorfamilj AR 2.5 (2AR-FE/2AR-FXE)- Måttligt
Hybridversionens EGR-kylare (2AR-FXE) kan läcka invändigt. Toyota beskriver felet i ett europeiskt servicemeddelande från 2019; åtgärden är att byta avgasgrenröret och EGR-rören. Kontrollera kylvätskenivån och titta efter vit rök.
- Måttligt
Kylvätskepumpen kan läcka. Toyota har ett europeiskt servicemeddelande (EG-00634T-TME, 2021) där pumpen byts mot en modifierad. Titta efter kylvätskespår vid pumpen och kontrollera nivån.
- Mindre
Ett kort knackande eller skramlande ljud vid kallstart kan komma från kamaxeldrevet med variabla ventiltider (VVT). Toyota har åtgärdat det med ett nytt drev.
- Mindre
Enligt ägarundersökningen är legeringsfälgar som korroderar en av få återkommande problem.
- Mindre
Vattenläckage från soltaket förekom i ägarundersökningen.
- Måttligt
Bilen tål inte hårt terrängbruk, så en bil som använts mycket i lera bör man gå ifrån.
2.0 Valvematic
motorfamilj ZR 2.0 Valvematic (3ZR)- Måttligt
Vattenpumpen är motorns återkommande svaghet: den kan låta men läcker oftast, och låg kylvätskenivå kan leda till överhettning och trasig topplockspackning. Toyota har ett europeiskt servicemeddelande med en modifierad pump (EG-00446T-TME, 2020). Kontrollera kylvätskenivån och titta efter läckage vid pumpen.
- Allvarligt
Ett tillverkningsfel i vevaxelns kamkedjedrev (för låg kolhalt) kan ge onormalt slitage på drevets kuggar och få motorn att stanna. Toyota beskriver felet för ZR-motorerna i ett europeiskt servicemeddelande (EG-00550T-TME, 2021–2022); drevet och skadade delar byts. Källan anger inte vilka tillverkningsår som berörs. Ett skramlande kamkedjeljud är en varningssignal.
- Måttligt
Valvematic-ställdonet (styrningen av ventillyften) kan gå sönder och ge motorstörningar med felkoder (P26xx, P10xx). Toyota har gett ut flera servicemeddelanden, men enligt Toyota-Club är felet inte löst i praktiken. AutoCentrum bedömer tvärtom systemet som pålitligt.
- Mindre
Sotavlagringar i insugsröret kan ge ojämn tomgång, särskilt i bilar som körs lugnt och inte har fått den rekommenderade oljan.
2.2 D-CAT, 2.2 D-4D, 2.0 D-4D
motorfamilj AD 2.0/2.2 D-4D- Allvarligt
Topplockspackningen är det andra massfelet på tidiga AD-motorer: kylvätska läcker in i cylindrarna eller kokar ut ur expansionskärlet. Ibland räcker en ny packning, men skevhet i tätningsytan kan kräva ett nytt motorblock. Toyota har erkänt konstruktionsfelet på tidiga motorer. Kontrollera kylvätskenivån och titta efter vit rök och bubblor i expansionskärlet.
- Måttligt
Även utan hög oljeförbrukning bildar EGR-systemet kraftiga sotavlagringar, och Toyota-Club anser att EGR-kanalerna och insugsröret behöver rengöras med jämna mellanrum. Andra kända fel är insprutare och deras styrenhet (EDU), högtryckspumpen, partikelfiltrets regenerering, EGR-ventilen och läckande vattenpump.
- Allvarligt
När RAV4 IV fick ansiktslyftningen 2016 ersattes Toyotas egna dieslar av BMW:s 2,0-litersdiesel (N47, 143 hk, bara manuell låda). AUTO BILD pekar ut motorns kamkedja som det som ställer till besvär. Lyssna efter skrammel från motorns bakre del vid kallstart och fråga efter åtgärder på kamkedjan.
efter 2016
- Mindre
Fälgarna av lättmetall kan korrodera.
- Mindre
I ett par fall förekom fel på syresensorn.
- Mindre
Ett fall av svänghjulshaveri rapporterades på en D-4D-diesel.
- Allvarligt
Bilen är inte byggd för hård terrängkörning; om den använts mycket i lera bör man avstå.
äldre dieselbilar
- Mindre
Det fanns en rapporterad risk för problem med tvåmassesvänghjulet på äldre dieselbilar, men det verkar vara åtgärdat i den här modellen.
Första registrering 2014–2015 och 2017–2018 (ADAC)
- Måttligt
Startbatteriet är den svaga punkten även i fjärde generationen. ADAC pekade ut batterierna som enda pannorsak att notera för årgång 2014 och 2015, och i den senaste pannstatistiken ingår RAV4 från 2017 bland de pannbenägna modellerna med defekta startbatterier som orsak. Kontrollera batteriets skick och ålder.
Hela generationen
- Mindre
En ägare tappade acceleration utan synbar orsak, vilket ansågs bero på smutsigt dieselbränsle.
- Mindre
En ägare hade problem med en drivrem och en luftmassemätare.
- Måttligt
En ägare fick byta cylinderhuvud.
- Måttligt
En ägare fick byta koppling på grund av vad som beskrevs som en konstruktionsfel.
- Mindre
Parkeringsbromsen får oftare anmärkning än genomsnittet vid den tyska besiktningen (TÜV), och i den senaste TÜV-rapporten får även fotbromsen för många anmärkningar. Kontrollera att parkeringsbromsen håller och provbromsa ordentligt.
- Mindre
I AUTO BILD:s genomgång av TÜV-rapporten är hjulupphängningen fjärde generationens sorgebarn, med fler anmärkningar än både tredje och femte generationen. Lyssna efter glapp och missljud från hjulupphängningen på provturen.
- Mindre
RAC:s ägarenkät för fjärde generationen gav få fel, men korrosion på aluminiumfälgarna och vattenläckage från taklucka återkom. Kontrollera fälgarna och titta efter fukt i innertaket på bilar med taklucka.
Källor: RAC, AUTO BILD TÜV-check Toyota RAV4 (2025-09-23), avsnittet om XA4, Haynes serviceplan RAV4 2012–2019 (motorkod), t-online (dpa/tmn) om RAV4 IV, med ADAC Pannenstatistik, ADAC Pannenstatistik 2026, pannbenägna modeller per klass och årgång, t-online (dpa/tmn) med AUTO BILD TÜV-Report 2022, Toyota RAV4 Hybrid (2016–2018) used car review, Toyota RAV4 (2016–2018) used car review, vår motorresearch
Så hänger det ihop
Kylvätskan är den röda tråden i motorfelen.
Valvematic och 2.5 har vattenpumpar som kan läcka, hybridens EGR-kylare kan läcka invändigt och tidiga AD-dieslar drabbas av topplockspackningen. Fråga därför säljaren om kylvätska har fyllts på och om oljeförbrukningen har mätts.
Utanför motorn pekar tysk besiktningsstatistik på hjulupphängning och parkeringsbroms. ADAC lyfter fram startbatteriet på bilar registrerade 2014–2015 och 2017–2018, så fråga hur gammalt batteriet är.
Källor: t-online (dpa/tmn) om RAV4 IV, med ADAC Pannenstatistik, ADAC Pannenstatistik 2026, pannbenägna modeller per klass och årgång, AUTO BILD TÜV-check Toyota RAV4 (2025-09-23), t-online (dpa/tmn) med AUTO BILD TÜV-Report 2022, vår motorresearch
Återkallelser (5)
Fråga säljaren om återkallelsen är utförd. Verkstaden ser det på chassinumret.
Insprutarnas klämbultar kan ha dragits åt fel vid tidigare reparation
Gäller RAV4 IV där insprutarna tidigare tagits bort eller bytts · 2015–2017 (DVSA: byggda 2015-10-08 till 2017-12-13) · Detaljer och referens ›
Fel åtdragningsmoment kan ha använts när insprutarna monterades tillbaka. Verkstaden kontrollerar momentet på insprutarnas klämbultar och byter delar vid behov.
DVSA R/2018/378, Toyota 18SMD-133. DVSA (UK)
Uppvärmda spolarmunstycken kan kortslutas och börja brinna
Gäller RAV4 IV (typ XA4) med uppvärmda spolarmunstycken · 2015–2018 (Safety Gate: tillverkade maj 2015–februari 2018) · Detaljer och referens ›
På grund av felaktigt material kan fukt tränga in i värmeelementet i spolarmunstyckena. Det kan ge kortslutning och överhettning, med risk för brand.
Safety Gate A12/00216/20, Toyota 19SMD-121. EU Safety Gate
EGR-kylaren kan läcka kylvätska invändigt – brandrisk
Gäller RAV4 IV 2.0 D-4D (WWA42, BMW-motor 2WW) · 2015–2018 (Safety Gate och DVSA: byggda 2015-06-12 till 2018-05-31) · Detaljer och referens ›
EGR-kylaren har för låg hållbarhet och kan börja läcka kylvätska invändigt. Då kan glödande avlagringar bildas i kylaren och insugsröret, vilket kan ge värmeskador, sänkt motoreffekt och ökad brandrisk. EGR-kylaren byts, och vid behov även insugsröret.
Safety Gate A12/00444/21, DVSA R/2021/104. EU Safety Gate
Turbons bultar på avgassidan kan vara för löst åtdragna
Gäller RAV4 IV 2.0 D-4D (WWA42, BMW-motor 2WW) · 2016 (DVSA: byggda 2016-08-22 till 2016-09-29) · Detaljer och referens ›
Bultarna på turbons avgassida kan ha dragits åt fel på grund av felaktig åtdragningsutrustning. De kan lossna med tiden, så att avgaser läcker från turbon. Verkstaden kontrollerar bultarna och byter turbon vid behov.
Safety Gate A12/1791/17, DVSA R/2017/329. EU Safety Gate
Bränsle kan läcka vid bränslefiltrets anslutning
Gäller RAV4 IV 2.0 D-4D (WWA42, BMW-motor 2WW) · 2015–2017 (Safety Gate: tillverkade 2015-06-12 till 2017-04-05; DVSA: 2015-10-05 till 2017-04-04) · Detaljer och referens ›
En statisk laddning kan bildas i bränslefiltret och slå över till anslutningen på lågtrycksledningen. Med tiden kan bränsle läcka ut vid anslutningen. Verkstaden byter anslutningen och monterar ett förbättrat filter.
Safety Gate A12/1800/17, DVSA R/2017/328. EU Safety Gate
Säkerhet och utrustning
- Testerna noterar fem stjärnor i Euro NCAP och ett brett säkerhetspaket som standard.
- Sju krockkuddar ingår, bland dem en för förarens knän.
- Faceliften förde med sig mer säkerhetsutrustning, men vad varje utrustningsnivå hade vet vi inte, så kontrollera vad den aktuella bilen har.
Källor: Honest John, Carsales
Mått och dragvikt
SUV
4 569–4 661 mm · bagage 501–2 078 l · drar 680–2 000 kg
Teknik och infotainment
Faceliften gav ett modernare multimediasystem och en informationsdisplay mellan mätarna.
Ändå låg systemet efter konkurrenterna. Tidiga bilar kan sakna fullt stöd för Apple CarPlay och Android Auto.
Koppla in din egen telefon på provturen.
Vad testerna är överens om
14 tester: RAC, Car and Driver, Carsales, Honest John, Parkers, What Car?, Carbuyer, Auto Express, adac, Le Moniteur Automobile, Autocar
Plus
- Stort bagageutrymme och gott om benutrymme bak, två vuxna sitter bekvämt bakom en lång förare.
- Driftsäkerheten får genomgående godkänt. Femårsgarantin nämns i test efter test som en trygghet.
- Fjädringen sväljer ojämnheter väl och bilen ligger lugnt i högre fart utan att kännas nervös.
- Omfattande säkerhetsutrustning som standard och fem stjärnor i Euro NCAP.
Minus
- Tråkig att köra. Styrningen engagerar inte och bilen bjuder aldrig in till fart, till skillnad från flera konkurrenter i klassen.
- Motorerna räcker till men inte mer. Kraften kommer mjukt och trögt. Bensinmotorn låter ansträngd vid full gas.
- Interiören är hållbart byggd men trist utformad. Materialen känns billigare än hos de bästa i klassen.
Här går åsikterna isär
Väghållningen delar testerna. Några tycker att bilen svarar förvånansvärt bra i kurvor för att vara en hög familjebil, medan andra menar att nästan alla konkurrenter är roligare att köra. Hybriden får också blandade omdömen: den hyllas för låg förbrukning men beskrivas samtidigt som dyrare än bensinversionen utan att ge klart lägre kostnader i praktiken.
Checklista vid köp
- 1.Bensin och hybrid: leta läckspår vid vattenpumpen och kontrollera kylvätskenivån.
- 2.2.5 hybrid: vit rök eller sjunkande kylvätskenivå kan betyda läckande EGR-kylare.
- 3.2.5: kort skrammel vid kallstart pekar på VVT-drevet, som Toyota ersatt med ett nytt.
- 4.2.0 Valvematic: skramlande kamkedja varnar för slitet vevaxeldrev, ojämn tomgång tyder på sot i insuget.
- 5.D-CAT och D-4D till 2015: fråga efter oljeförbrukning och bytta kolvar, leta bubblor i expansionskärlet.
- 6.N47-dieseln (2016–2018): lyssna efter skrammel från motorns bakre del vid kallstart.
- 7.Be om startbatteriets ålder; ADAC pekar ut det som pannorsak för flera årgångar.
- 8.Provbromsa ordentligt och testa att parkeringsbromsen håller i backe.
- 9.Kör över gupp och lyssna efter glapp och missljud från hjulupphängningen.
- 10.Titta efter korrosion på lättmetallfälgarna och fukt i innertaket under takluckan.
- 11.Gå ifrån en bil som körts mycket i lera; den är inte byggd för terräng.
- 12.Papper: kvitto på utförda återkallelser, särskilt spolarmunstycken och dieselns EGR-kylare, plus auktoriserad servicehistorik.
Källor: AUTO BILD TÜV-check Toyota RAV4 (2025-09-23), avsnittet om XA4, Haynes serviceplan RAV4 2012–2019 (motorkod), t-online (dpa/tmn) om RAV4 IV, med ADAC Pannenstatistik, ADAC Pannenstatistik 2026, pannbenägna modeller per klass och årgång, t-online (dpa/tmn) med AUTO BILD TÜV-Report 2022, RAC, Toyota RAV4 Hybrid (2016–2018) used car review, Toyota RAV4 (2016–2018) used car review, DVSA (UK), EU Safety Gate, Toyota Sweden, Toyota Relax garantivillkor (gäller från 2023-04-01), Toyota Relax garantivillkor, komponentlistan, vår motorresearch
Vår rekommendation
Hybriden är den motor testerna håller fram, eftersom den drar lite i blandad körning.
Om dess merpris tjänas in är testerna oeniga; se prisguiden för vad skillnaden är begagnad. En AD-diesel på 2,0 eller 2,2 liter från åren fram till 2015 köper vi bara med besked om oljeförbrukningen.
BMW-dieseln från 2016 kan vi bara tänka oss med papper på att återkallelserna är gjorda och kamkedjan åtgärdad. En RAV4 som körts mycket i lera går vi ifrån, eftersom den inte är byggd för det.
Källor: AUTO BILD TÜV-check Toyota RAV4 (2025-09-23), avsnittet om XA4, Haynes serviceplan RAV4 2012–2019 (motorkod), EU Safety Gate, RAC, vår motorresearch
Vad kostar en begagnad RAV4 IV?
En begagnad RAV4 IV kostar oftast mellan 130 000 och 240 000 kr. Fyra av fem bilar ligger där, räknat på de 64 som är till salu nu och de 134 som sålts de senaste tre månaderna.
Tappar per år
≈ 9 %
i värde, i snitt över livet
Kvar efter 3 år
69 %
från 9 till 12 års ålder
Medianpriser per årsmodell i 192 annonser, vid normal körsträcka. Därför kan de ligga något över prislistan per årsmodell, som visar priset vid bilarnas faktiska miltal. Ungefärliga värden – utrustning och skick påverkar.
| Årsmodell | Typiskt pris | Till salu |
|---|---|---|
| 2017~14 000 mil | 209 900 kr | 26 |
| 2016~15 000 mil | 209 700 kr | 22 |
| 2015~17 500 mil | 165 000 kr | 5 |
| 2014~16 500 mil | 144 900 kr | 6 |
| 2013~18 000 mil | 145 000 kr | 4 |
Viktad median per årsmodell vid bilarnas faktiska miltal, ur bilar till salu och sålda. Årsmodeller med färre än tio bilar står inte med.
Bästa RAV4 IV till salu just nu
Sorterade som annonslistan: pris mot marknadsvärdet väger tyngst, sedan miltal och antal ägare.

Toyota RAV4
RAV4 2.0 Dual VVT-i AWD Multidrive S Active Style Euro 5
2014 · 25 640 mil · 151 hk · Bensin
Bilbörsen Håkan Paulsson AB

Toyota RAV4
Toyota RAV4 HYBRID 2.5 AWD 197HK ACTIVE PLUS B-KAMERA RATTVÄRME
2017 · 10 583 mil · 197 hk · Elhybrid
DAAL Bil

Toyota RAV4
Hybrid AWD 197hk Active B-Kamera Rattvärme
2017 · 19 592 mil · 197 hk · Elhybrid
Riddermark Bil Megastore Strängnäs
Hemleverans · Trygghetspaket
Vanliga frågor
Är Toyota RAV4 en bra begagnad bil?
Testerna ger femte generationen ett starkt rykte för få fel och låg förbrukning.
Felfri är den inte: 2,5-motorns EGR-kylare kan läcka och startbatteriet laddas ur på bilar från 2019–2022. Toyotas AD-dieslar på 2,0 och 2,2 liter, sålda fram till 2015, drar olja och kan tappa kylvätska.
Vilken generation av RAV4 ska man välja?
Femte generationen (2018–2025) är det givna valet, helst som elhybrid.
Den är lättast att hitta begagnad och drar lite i verklig körning. Tysk besiktningsstatistik hittar ingen tydlig svag punkt i den, men återkallelserna ska vara gjorda.
Sjätte generationen har bättre multimediasystem enligt testerna men är ännu ovanlig.
Har RAV4 kamrem eller kamkedja?
Kamkedja sitter i alla RAV4-motorer vi har uppgifter om: AZ, ZR, AR, AD-dieslarna och A25A.
På 2.0 och 2.4 i RAV4 II kan den sträckas i förtid, kring 15 000 mil. BMW:s N47-diesel i RAV4 IV från 2016 har kamkedjeproblem.
Om 1,8-litern och dieseln i RAV4 II saknar vi belägg.
Källor: ADAC Pannenstatistik 2026, pannbenägna modeller per klass och årgång, Toyotas yttrande, auto motor und sport om ADAC Pannenstatistik 2026, AUTO BILD TÜV-check Toyota RAV4 (2025-09-23), avsnittet om XA5, avsnittet om XA4, Haynes serviceplan RAV4 2012–2019 (motorkod), vår motorresearch
Så har vi gjort
Bilbetygs redaktion har sammanställt guiden ur 106 experttester från Car and Driver, CarExpert, Carsales, RAC, Caradisiac, Honest John, What Car?, Auto Express, Autocar, adac, Auto123, Parkers, Högsta växeln, Top Gear, Carbuyer, Le Moniteur Automobile (83 med text som gick att knyta till en generation), 714 aktiva annonser, Auto Data-katalogen, vår motorresearch per motorfamilj och officiella återkallelseregister (EU Safety Gate, DVSA, NHTSA, KBA via press). Källorna står under varje avsnitt och varje grupp av fel. Medianpriserna läses ur dagens annonser när sidan byggs.