Toyota RAV4 V · 2018–2025
Begagnatguide: Toyota RAV4 V – köpguide och kända fel
Femte generationen är den första RAV4 som finns som laddhybrid.
Bilbetygs redaktion · uppdaterad 2 november 2026 · 43 experttester från Car and Driver, CarExpert, Carsales, Caradisiac, Auto123, Honest John och 5 till

Bilbetyg
Mycket bra
Ur 43 experttester
Dieseln är borta ur programmet. Kärnan är elhybriden med 2,5-litersmotor, som testerna lyfter för låg förbrukning även i stadstrafik.
Från 2020 kompletteras den av en laddhybrid. Kupén är rymlig och säkerhetsutrustningen omfattande redan på enklare nivåer.
Testerna ger bilen ett starkt rykte för driftsäkerhet. Sju platser finns inte, vilket flera tester räknar som en nackdel mot konkurrenterna.
Källor: What Car?, Auto Express
Vårt val
Elhybriden är versionen testerna håller fram, främst för att den drar lite även i stadstrafik.
Vi skulle välja den, gärna på en utrustningsnivå med 18-tumshjul: ett brittiskt test påpekar att 19-tumsfälgarna gör gången stötigare över skarpa kanter.
Hela rekommendationen →Det allvarligaste att kolla
- 2.5, 2.5 D-4S, Prime 2.5 D-4S, TRD Off-Road 2.5: EGR-kylaren kan börja läcka invändigt, så att kylvätska tar sig in i EGR-kanalerna och vidare till cylindrarna.
- Första registrering 2019–2022 (ADAC Pannenstatistik: RAV4 årgång 2017–2022): Urladdat eller trasigt 12-voltsbatteri är RAV4:ns vanligaste pannorsak.
- 2.5, 2.5 D-4S, Prime 2.5 D-4S, TRD Off-Road 2.5: Vid korta resor i minusgrader kan fukt från vevhusgaserna kondensera i oljan, så att den blir mjölkig.
Motorer
Kamrem eller kedja kommer från vår motorresearch per motorfamilj (namnet under motorn). Står det okänt har varken researchen eller testerna svaret, och vi gissar inte.
Elhybriden med 2,5 liter och 218–222 hk bär generationen.
Ett brittiskt test beskriver den som stark och mjuk, men tycker att den steglösa lådan tar udden av den mekaniska finessen. Laddhybriden bygger på samma motor men har 306 hk och 7,5 mil räckvidd på el.
Där går testerna isär: räckvidden och accelerationen hyllas, medan prislappen får andra att tvivla på kalkylen. Generationen kom enbart som hybrid; rena bensinversioner i testerna gäller andra marknader.
Flera tester noterar att förbränningsmotorn låter grov och varvar högt vid hård acceleration, till exempel vid omkörning och i uppförsbacke. Samtliga 2,5-litersmotorer hör till A25A-familjen och har kamkedja, så det finns inget kamremsbyte att hålla koll på.
Källor: Autocar, Auto Express, Car and Driver
2.5Hybrid · 2018–2025
342 till salu218–222 hk · 4,5–6 l/100 km · skatt 360 kr/årKamkedjamotorfamilj A25A Dynamic Force 2.5A25A-FXSStark och mjuk, men CVT-lådan låter motorn varva upp och yla.
2.5Bensin · 2019–2025
342 till salu200–203 hk · 7,2–8,4 l/100 km · skatt 360 kr/årKamkedjamotorfamilj A25A Dynamic Force 2.5A25A-FKSSåld på andra marknader; hit kom generationen som hybrid.
2.5Laddhybrid · 2021–2025
191 till salu306 hk · 1 l/100 km · skatt 360 kr/årKamkedjamotorfamilj A25A Dynamic Force 2.5A25A-FXSElräckvidd och acceleration hyllas, men merpriset delar testerna.
2.5 D-4SLaddhybrid · 2020–2021
4 till salu306 hk · 1 l/100 kmKamkedjamotorfamilj A25A Dynamic Force 2.5A25A-FXS2.0Bensin · 2019–2025
1 till salu149–175 hk · 5,6–6,8 l/100 km · skatt 1 196 kr/årKamrem/kedja okäntM20A-FKS
Fler motorer i programmet (2) ›
Prime 2.5 D-4SLaddhybrid · 2020–2021
Ingen till salu nu302 hk · 6,2 l/100 kmKamkedjamotorfamilj A25A Dynamic Force 2.5A25A-FXSTRD Off-Road 2.5Bensin · 2019–2025
Ingen till salu nu203 hk · 8,4–8,7 l/100 kmKamkedjamotorfamilj A25A Dynamic Force 2.5A25A-FKS
Service och underhåll
Vår motorresearch per motorfamilj.
2.5, 2.5 D-4S, Prime 2.5 D-4S, TRD Off-Road 2.5 A25A Dynamic Force 2.5
Kamkedja- Olja
- Olja och oljefilter byts vid varje service, var 1 500 mil eller 12 månader, enligt Haynes europeiska serviceplan för RAV4 2019–2025. Planen för laddhybriden gäller generellt; planen för elhybriden anges för Europa utom Norge, Finland och Sverige, med samma intervall.
Att kräva vid köp
- Intervallet för olja och filter i tabellen kommer från en europeisk serviceplan för 2,5-elhybriden som inte gäller Norden.
- Vilket intervall som gäller i Sverige har vi inte belagt, så jämför serviceboken med vad en Toyota-verkstad anger.
- Har 2,5-motorn mest gått korta sträckor vintertid ska oljan vara färsk, eftersom kondens annars kan göra den mjölkig. Spara stämplarna från varje besök.
Källa: vår motorresearch
Kända svagheter och vad du kollar
Allvarligt, måttligt och mindre säger hur dyrt eller farligt felet kan bli enligt källan, inte hur vanligt det är.
2.5, 2.5 D-4S, Prime 2.5 D-4S, TRD Off-Road 2.5
motorfamilj A25A Dynamic Force 2.5- Allvarligt
EGR-kylaren kan börja läcka invändigt, så att kylvätska tar sig in i EGR-kanalerna och vidare till cylindrarna. Tecken är vit rök ur avgasröret, ryckig gång och effektförlust, felkoder, sjunkande kylvätskenivå och i värsta fall överhettning, även på ganska nya bilar med låg miltal. Toyota Europa har enligt källan inte behandlat felet som ett konstruktionsfel eller garantiärende utan hänvisat till bränslekvaliteten. Kontrollera kylvätskenivån och fråga efter åtgärder på EGR-systemet.
- Mindre
Vid korta resor i minusgrader kan fukt från vevhusgaserna kondensera i oljan, så att den blir mjölkig. Meddelandet om lågt oljetryck och felkoder kan visas. Toyota har ett europeiskt servicemeddelande om felet (EG-00731T-TME); åtgärden är att utesluta kylvätskeläckage och byta olja och filter. Bilar som mest körts korta sträckor vintertid bör ha färsk olja.
- Mindre
A25A-motorn kan rycka vid jämn fart på grund av hur EGR-systemet arbetar. Toyota beskriver felet i ett europeiskt servicemeddelande (EG-01085T-TME, februari 2024).
Första registrering 2019–2022 (ADAC Pannenstatistik: RAV4 årgång 2017–2022)
- Måttligt
Urladdat eller trasigt 12-voltsbatteri är RAV4:ns vanligaste pannorsak. I ADAC:s pannstatistik hör RAV4 av årgång 2017–2022 till de sämsta i sin klass, och vissa årgångar har över 50 pannor per 1 000 bilar, nästan alltid på grund av startbatteriet. Toyota införde i februari 2025 en programuppdatering som minskar viloströmmen och kan läggas in i efterhand på verkstad. Fråga om batteriet bytts och om uppdateringen är gjord, särskilt på en bil som körts lite.
Källor: ADAC Pannenstatistik 2026, pannbenägna modeller per klass och årgång, Toyotas yttrande, auto motor und sport om ADAC Pannenstatistik 2026, vår motorresearch
Så hänger det ihop
På 2,5-litersmotorn ligger felen i EGR-systemet: ryck i jämn fart och en kylare som kan släppa in kylvätska i cylindrarna.
Sjunkande kylvätskenivå eller vit rök är tecken på att 2,5-motorns EGR-kylare läcker. Då går vi ifrån bilen.
Ett urladdat 12-voltsbatteri är den vanligaste pannorsaken i ADAC:s statistik. Fråga därför på en lite körd bil från 2019–2022 om batteriet är bytt och om uppdateringen som sänker viloströmmen är inlagd.
Källor: ADAC Pannenstatistik 2026, pannbenägna modeller per klass och årgång, Toyotas yttrande, auto motor und sport om ADAC Pannenstatistik 2026, vår motorresearch
Återkallelser (10)
Fråga säljaren om återkallelsen är utförd. Verkstaden ser det på chassinumret.
Bromsservons pump kan sluta fungera
Gäller RAV4 V · 2019 (DVSA: byggda 2019-04-26 till 2019-06-03) · Detaljer och referens ›
En elektrisk anslutning i motorn till bromsservons pump kan göra att pumpen slutar arbeta. Pumpen kontrolleras och byts vid behov.
DVSA R/2019/248, Toyota 19SMD-063T. DVSA (UK)
Laddhybridens hybridsystem kan stänga av i kyla
Gäller RAV4 V Plug-in Hybrid (AXAP54) · 2019–2021 (Safety Gate och DVSA: byggda 2019-11-26 till 2021-06-17) · Detaljer och referens ›
Om bilen körts länge i elläge i kyla och föraren sedan trycker snabbt på gaspedalen kan högvoltsbatteriets spänning falla snabbt. Hybridsystemet stängs då av och bilen tappar drivkraften. Verkstaden programmerar om hybridsystemets styrenhet.
Safety Gate A12/00244/23, DVSA R/2023/040, Toyota 22SD-003. EU Safety Gate
Startspärren kan stänga av bilen under körning
Gäller RAV4 V elhybrid (AXAH52, AXAH54, AXAL52, AXAL54) och laddhybrid (AXAP54) · 2019–2023 (Safety Gate: elhybrid byggd 2019-07-18 till 2023-09-21, laddhybrid 2022-09-30 till 2023-09-29) · Detaljer och referens ›
Startspärren är inte tillräckligt robust. Bilen kan gå till läget Ready ON trots att nyckeln inte känns igen och sedan slå över till Ready OFF, även under körning, så att bilen stannar.
Safety Gate A12/00794/24. EU Safety Gate
Främre nedre länkarmar kan ha sprickor
Gäller RAV4 V (AXAA52, AXAA54, AXAH52, AXAH54, MXAA52, MXAA54) · 2019 (Safety Gate och DVSA: byggda 2019-09-25 till 2019-10-26) · Detaljer och referens ›
Ett materialfel kan ge sprickor i de främre nedre länkarmarna. De kan gå av och släppa från framhjulet, så att föraren förlorar kontrollen. Länkarmarna byts.
Safety Gate A12/00996/20 och A12/00825/20, DVSA R/2020/142. EU Safety Gate
Kommunikationsmodulen kan skadas så att eCall slutar fungera
Gäller RAV4 V elhybrid och laddhybrid · 2020–2021 (Safety Gate: elhybrid byggd 2020-08-04 till 2021-03-24, laddhybrid 2020-06-08 till 2021-03-09) · Detaljer och referens ›
Ett fel vid en programuppdatering kan få kommunikationsmodulen (DCM) att starta om abrupt och skadas. Då går det inte längre att ringa nödanrop med eCall. Verkstaden uppdaterar programvaran och byter modulen om den är skadad.
Safety Gate A12/01370/21, DVSA R/2021/315. EU Safety Gate
DC/DC-omvandlaren kan vara skadad – brandrisk
Gäller RAV4 V Plug-in Hybrid (AXAP54) · 2019–2022 (Safety Gate: byggda 2019-11-26 till 2022-05-26; DVSA: 2020-07-14 till 2022-05-26) · Detaljer och referens ›
DC/DC-omvandlaren, som laddar 12-voltsbatteriet från högvoltsbatteriet, kan ha en likriktarmodul som skadats hos leverantören. Den kan kortslutas så att ström från 12-voltsbatteriet fortsätter att flyta och utvecklar värme, med risk för brand. Omvandlaren byts.
Safety Gate A12/01675/23, DVSA R/2023/206, Toyota 23SD-075. EU Safety Gate
Kommunikationsmodulen kan låta bli att starta – eCall fungerar inte
Gäller RAV4 V elhybrid och laddhybrid · 2022–2023 (Safety Gate: elhybrid byggd 2022-10-06 till 2023-07-18, laddhybrid 2022-11-24 till 2023-07-07) · Detaljer och referens ›
Kommunikationsmodulen (DCM) hinner ibland inte stänga av inom en viss tid när tändningen slås av, och startar då inte vid nästa start. Nödanrop med eCall fungerar inte. Modulens programvara uppdateras trådlöst.
Safety Gate A12/02415/23, DVSA R/2023/279, Toyota 23SD-101. EU Safety Gate
Nödanropssystemet eCall kan vara felmonterat eller inte aktiverat
Gäller RAV4 V · 2018–2019 (DVSA: byggda 2018-10-31 till 2019-04-06; Safety Gate: tillverkade 2018 och 2019) · Detaljer och referens ›
Nödanropssystemet kan vara fel installerat eller inte aktiverat, och anropar då inte larmcentralen automatiskt vid en olycka. Verkstaden kontrollerar och aktiverar systemet.
Safety Gate A12/0693/19, DVSA R/2019/122. EU Safety Gate
Instrumentets display kan sluta visa – hastighetsmätare och varningar försvinner
Gäller RAV4 V elhybrid och laddhybrid · 2022–2025 (DVSA: elhybrid byggd 2022-01-03 till 2025-02-17, laddhybrid 2022-09-30 till 2024-09-17; Safety Gate: 2022–2025) · Detaljer och referens ›
Fel programmering gör att kombinationsinstrumentet skriver onödigt mycket data till ett minne, som slits ut. Displayen kan då förbli släckt vid start, så att föraren inte ser hastighet och varningar. Instrumentet programmeras om eller byts.
Safety Gate SR/02991/25, DVSA R/2025/270, Toyota 25SD-063. EU Safety Gate
Backkamerans bild kan frysa eller utebli
Gäller RAV4 V med 360-graderskamera (Panoramic View Monitor) · 2021–2025 (DVSA: byggda 2022-10-21 till 2025-06-09; Safety Gate: 2021–2025) · Detaljer och referens ›
Ett programfel i parkeringshjälpens styrenhet kan få backkamerans bild att frysa en kort stund om backen läggs i strax efter start. Bilden kan också utebli vid nästa start om bilen slås av och på inom kort tid. Styrenheten programmeras om.
Safety Gate SR/03911/25, DVSA R/2025/466, Toyota 25SD-108. EU Safety Gate
Mått och dragvikt
SUV
4 595–4 615 mm · bagage 490–1 977 l · drar 680–2 000 kg
Teknik och infotainment
Multimediasystemet är den punkt där testerna tycker att bilen ligger efter konkurrenterna.
Prova telefonkopplingen ordentligt. På bilar med runtomkamera kan backkamerans bild frysa strax efter start, enligt en återkallelse.
Instrumentdisplayen har en egen återkallelse för ett minne som slits ut.
Källa: EU Safety Gate
Vad testerna är överens om
42 tester: Car and Driver, CarExpert, Carsales, Caradisiac, Auto123, Honest John, Autocar, What Car?, Top Gear, adac, Auto Express
Plus
- Låg förbrukning i verklig körning, hybriden håller nere bränslekostnaden även i stadstrafik.
- Rymlig kupé och stort bagageutrymme, vuxna sitter bra i baksätet.
- Starkt rykte om driftsäkerhet och gedigen byggkvalitet återkommer i test efter test.
- Mycket säkerhetsutrustning som standard, även på enklare utrustningsnivåer.
Minus
- Tråkig att köra. Styrningen ger lite känsla och bilen bjuder inte in till fart, hybridtekniken ändrar inget på den punkten.
- Bensinmotorn låter sträv och ylande när den belastas, särskilt vid omkörningar och uppför.
- Kupén ser trist ut och materialen känns inte dyra, multimediasystemet ligger efter konkurrenternas.
- Dyrare i inköp än flera konkurrenter. Laddhybriden kostar rejält mer.
Här går åsikterna isär
Bilden av kupén går isär: flera tester kallar den trist och långt ifrån lyxig, medan andra tycker att den känns oväntat modern och välbyggd. Laddhybriden delar också åsikterna – den elektriska räckvidden och accelerationen hyllas, samtidigt som prislappen får andra att tycka att den inte går ihop.
Checklista vid köp
- 1.Låt en Toyota-verkstad kolla 2,5-motorns EGR-åtgärder på chassinumret; vid vit rök eller sjunkande kylvätska går du ifrån.
- 2.Dra oljestickan. Mjölkig olja i en 2,5 kan komma av kondens efter korta vinterturer, men kylvätskeläckage ska uteslutas.
- 3.Håll jämn fart en stund på provturen och känn efter ryck från 2,5-motorn.
- 4.Bil från 2019–2022: låt en Toyota-verkstad kolla på chassinumret att viloströmsuppdateringen är inlagd.
- 5.Gasa hårt med tomt hybridbatteri: motorn varvar högt och låter grovt, men det är karaktären, inget fel.
- 6.Laddhybrid: ladda fullt och se att visad elräckvidd ligger nära vad bilen ska klara.
- 7.Laddhybrid: fråga efter återkallelserna för DC/DC-omvandlaren och hybridsystemet som kan stänga av i kyla.
- 8.Kör över skarpa kanter. På 19-tumsfälgar blir gången märkbart stötigare än på 18 tum.
- 9.Bilar byggda 2019: fråga om länkarmarna och bromsservons pump har åtgärdats enligt återkallelserna.
- 10.Starta flera gånger: instrumentdisplayen ska tändas och backkameran ge bild direkt.
- 11.Fråga om eCall, kommunikationsmodulen och startspärren har fått sina återkallelseåtgärder.
- 12.Begär servicebok med stämplar från svensk Toyota-verkstad, annars kan Relax-skyddet för hybriddelarna falla bort.
Källor: ADAC Pannenstatistik 2026, pannbenägna modeller per klass och årgång, Toyotas yttrande, auto motor und sport om ADAC Pannenstatistik 2026, Auto Express, Car and Driver, EU Safety Gate, Autocar, DVSA (UK), Toyota Sweden, Toyota Relax garantivillkor (gäller från 2023-04-01), Toyota Relax garantivillkor, komponentlistan, vår motorresearch
Vår rekommendation
Elhybriden är versionen testerna håller fram, främst för att den drar lite även i stadstrafik.
Vi skulle välja den, gärna på en utrustningsnivå med 18-tumshjul: ett brittiskt test påpekar att 19-tumsfälgarna gör gången stötigare över skarpa kanter. Laddhybriden passar den som vill köra på el i vardagen och kan försvara merpriset.
Ett bra exemplar har åtgärdade återkallelser och kontrollerat EGR-system och 12-voltsbatteri. Med stämplar från auktoriserad Toyota-verkstad i Sverige kan bilen omfattas av Toyota Relax, som efter nybilsgarantin täcker bland annat hybridsystemets styrenheter och växelriktaren.
Källor: Autocar, AUTO BILD TÜV-check Toyota RAV4 (2025-09-23), avsnittet om XA5, ADAC Pannenstatistik 2026, pannbenägna modeller per klass och årgång, Toyotas yttrande, auto motor und sport om ADAC Pannenstatistik 2026, Toyota Sweden, Toyota Relax garantivillkor (gäller från 2023-04-01), Toyota Relax garantivillkor, komponentlistan, vår motorresearch
Vad kostar en begagnad RAV4 V?
En begagnad RAV4 V kostar oftast mellan 280 000 och 480 000 kr. Fyra av fem bilar ligger där, räknat på de 597 som är till salu nu och de 979 som sålts de senaste tre månaderna.
Tappar per år
≈ 8 %
i värde, i snitt över livet
Kvar efter 3 år
78 %
av värdet idag
Medianpriser per årsmodell i 1 573 annonser, vid normal körsträcka. Därför kan de ligga något över prislistan per årsmodell, som visar priset vid bilarnas faktiska miltal. Ungefärliga värden – utrustning och skick påverkar.
| Årsmodell | Typiskt pris | Till salu |
|---|---|---|
| 2025~2 500 mil | 484 900 kr | 76 |
| 2024~4 500 mil | 439 000 kr | 59 |
| 2023~6 000 mil | 409 800 kr | 132 |
| 2022~8 000 mil | 379 000 kr | 85 |
| 2021~10 000 mil | 339 900 kr | 98 |
| 2020~10 500 mil | 324 800 kr | 72 |
| 2019~11 000 mil | 299 900 kr | 56 |
| 2018~14 000 mil | 229 000 kr | 19 |
Viktad median per årsmodell vid bilarnas faktiska miltal, ur bilar till salu och sålda. Årsmodeller med färre än tio bilar står inte med.
Bästa RAV4 V till salu just nu
Sorterade som annonslistan: pris mot marknadsvärdet väger tyngst, sedan miltal och antal ägare.

Toyota RAV4
RAV4 Hybrid AWD-i E-CVT Active Euro 6 222hk Kamera
2019 · 8 100 mil · 222 hk · Elhybrid
Bilettan Eskilstuna AB

Toyota RAV4
Hybrid 2.5 E-Cvt X-Edition 197hk
2018 · 11 669 mil · 197 hk · Elhybrid
Holmgrens Bil Kalmar

Toyota RAV4
Hybrid AWD-i Active Kamera Adaptiv farth.
2020 · 10 572 mil · 222 hk · Elhybrid
Riddermark Bil Uppsala
Hemleverans · Trygghetspaket
Vanliga frågor
Är Toyota RAV4 en bra begagnad bil?
Testerna ger femte generationen ett starkt rykte för få fel och låg förbrukning.
Felfri är den inte: 2,5-motorns EGR-kylare kan läcka och startbatteriet laddas ur på bilar från 2019–2022. Toyotas AD-dieslar på 2,0 och 2,2 liter, sålda fram till 2015, drar olja och kan tappa kylvätska.
Vilken generation av RAV4 ska man välja?
Femte generationen (2018–2025) är det givna valet, helst som elhybrid.
Den är lättast att hitta begagnad och drar lite i verklig körning. Tysk besiktningsstatistik hittar ingen tydlig svag punkt i den, men återkallelserna ska vara gjorda.
Sjätte generationen har bättre multimediasystem enligt testerna men är ännu ovanlig.
Vilka fel har RAV4 hybrid?
På fjärde generationens hybrid kan EGR-kylaren och vattenpumpen läcka; Toyota har servicemeddelanden om båda.
Femte generationens 2,5-motor kan få läckande EGR-kylare och ryck i jämn fart; sjätte har samma motor. Bilar från 2019–2022 drabbas av urladdade startbatterier.
Fel på hybridbatteriet eller steglösa lådan finns inte i det vi läst.
Källor: ADAC Pannenstatistik 2026, pannbenägna modeller per klass och årgång, Toyotas yttrande, auto motor und sport om ADAC Pannenstatistik 2026, AUTO BILD TÜV-check Toyota RAV4 (2025-09-23), avsnittet om XA5, vår motorresearch
Så har vi gjort
Bilbetygs redaktion har sammanställt guiden ur 106 experttester från Car and Driver, CarExpert, Carsales, RAC, Caradisiac, Honest John, What Car?, Auto Express, Autocar, adac, Auto123, Parkers, Högsta växeln, Top Gear, Carbuyer, Le Moniteur Automobile (83 med text som gick att knyta till en generation), 714 aktiva annonser, Auto Data-katalogen, vår motorresearch per motorfamilj och officiella återkallelseregister (EU Safety Gate, DVSA, NHTSA, KBA via press). Källorna står under varje avsnitt och varje grupp av fel. Medianpriserna läses ur dagens annonser när sidan byggs.