Toyota RAV4 XA30 · 2005–2013
Begagnatguide: Toyota RAV4 XA30 – köpguide och kända fel
Tredörrarsvarianten är borta.
Bilbetygs redaktion · uppdaterad 2 november 2026 · 6 experttester från RAC, Honest John, What Car?, Autocar, adac

Bilbetyg
Bra val
Ur 6 experttester
XA30 byggdes bara som femdörrars SUV, med plats för fyra vuxna och en sidohängd bakdörr som på vissa bilar bär reservhjulet. Lastutrymmet är inte lika smart disponerat som i föregångaren, men redan grundutförandet är generöst utrustat med bland annat skinn och alcantara samt uppvärmda framsäten.
Det är bilen för familjen som vill ha en okomplicerad SUV som sällan lämnar asfalten. För köpet spelar 2009 störst roll.
Då gjordes motorprogrammet om och både bensin och diesel kunde fås med automatlåda.
Källor: Honest John, Autocar, RAC
Vårt val
RAC håller fram den svagare 2,2-litersdieseln, alltså inte D-CAT, för dragkraften och den låga förbrukningen.
Testerna i stort berömmer dieseln på samma sätt.
Hela rekommendationen →Det allvarligaste att kolla
- 2.0 VVT-i: Ett tillverkningsfel i vevaxelns kamkedjedrev (för låg kolhalt) kan ge onormalt slitage på drevets kuggar och få motorn att stanna.
- 2.2 D-CAT, 2.2 D-4D, 2.2 D-AD: Hög oljeförbrukning är AD-motorernas kända konstruktionsfel, och den hänger ihop med sotavlagringar: igensatt EGR och insugsrör, beläggningar på kolvarna och i värsta fall skadad topplockspackning.
- 2.2 D-CAT, 2.2 D-4D, 2.2 D-AD: Topplockspackningen är det andra massfelet på tidiga AD-motorer: kylvätska läcker in i cylindrarna eller kokar ut ur expansionskärlet.
Årtal och ändringar enligt RAC ›
- 1994Toyota RAV4 lanserades första gången och definierade segmentet för kompakta SUV:ar.
- 2005Tredje generationens RAV4 presenterades på bilsalongen i Frankfurt.
- 2006Tredje generationen RAV4 lanserades med två motorer som var antingen för starka eller för svaga och utan automatlåda som alternativ.
- 2009Motorprogrammet ändrades i grunden och bilen fick en mild ansiktslyftning med justerade grill, stötfångare och lampor.
- 2009Toyotas Optimal Drive-teknik infördes på de två kvarvarande motorerna med förbättrad effekt, vridmoment, förbrukning och utsläpp.
- 2009Både 2,0-litersbensinaren och 2,2-litersdieseln fick automatlåda som alternativ.
- 2009En instegsmodell med 2,0-litersmotor och tvåhjulsdrift tillkom.
- 2009Utrustningsnivåerna förbättrades och utbudet förenklades till XT-R och SR.
- 2010Tredje generationen fick en facelift med skarpare design.
- 2010Bensinmodellen fick en 6-stegs CVT-automatlåda, som även blev tillval till den enda dieselmotorn D4-D 150.
- 2010Toyotas Optimal Drive-teknik fanns tillgänglig för både bensin- och dieselmodellerna.
Motorer
Kamrem eller kedja kommer från vår motorresearch per motorfamilj (namnet under motorn). Står det okänt har varken researchen eller testerna svaret, och vi gissar inte.
2.0-bensinaren har kamkedja.
De fel vi känner till kommer från Toyotas ZR-motor med Valvematic. Vattenpumpen är dess återkommande svaghet på 2.0.
Ett tillverkningsfel i vevaxelns kedjedrev kan dessutom få 2.0-motorn att stanna. Motorprogrammet gjordes om 2009.
Vilken tvåliter som sitter i en bil från åren före framgår inte av det vi läst, så låt en Toyota-verkstad kontrollera motorkoden. Dieslarna hör till Toyotas AD-familj, även de med kedja.
Den första versionen på 136 hk följdes 2008 av 150 hk. D-CAT med 177 hk blev toppen.
Testerna berömmer 2,2-litersdieseln för dragkraft och låg förbrukning. Hög oljeförbrukning och sot i EGR och insug är 2,2-dieslarnas kända fel, utan att källan avgränsar dem till vissa år.
Tidiga exemplar har också fått trasiga topplockspackningar. D-CAT pekas särskilt ut för insprutare och EGR-ventiler.
Källa: vår motorresearch
2.0 VVT-iBensin · 2005–2013
6 till salu152–158 hk · 6,5–9 l/100 kmKamkedjamotorfamilj ZR 2.0 Valvematic (3ZR)3ZR-FAEKedjedriven. Bevaka vattenpumpen och lyssna efter skrammel från kamkedjedrevet.
2.2 D-CATDiesel · 2008–2013
Ingen till salu nu177 hk · 6,7–7 l/100 kmKamkedjamotorfamilj AD 2.0/2.2 D-4D2AD-FHVStarkaste dieseln, särskilt utpekad för EGR, insprutare och oljeförbrukning.
2.2 D-4DDiesel · 2008–2013
Ingen till salu nu150 hk · 6–7,2 l/100 kmKamkedjamotorfamilj AD 2.0/2.2 D-4D2AD-FTVAD-familjen: fråga efter oljeförbrukning och åtgärdade kolvar.
2.2 D-ADDiesel · 2005–2009
Ingen till salu nu136 hk · 6,6 l/100 kmKamkedjamotorfamilj AD 2.0/2.2 D-4D2AD-FTVFråga efter kylvätskeförlust – topplockspackningen är AD-familjens andra kända fel.
Service och underhåll
Vår motorresearch per motorfamilj.
2.0 VVT-i ZR 2.0 Valvematic (3ZR)
Kamkedja- Olja
- Olja och oljefilter byts vid varje service, var 1 500 mil eller 12 månader, enligt Haynes serviceplaner för RAV4 2005–2013 och 2012–2019 med 2.0 (3ZR-FAE); planen för 2012–2019 anges för Europa utom bland annat Norge, Finland och Sverige. Motorn är byggd för tunn 0W-20-olja; 5W-30 tillåts, men AutoCentrum kopplar annan olja än den rekommenderade till sotavlagringar.
2.2 D-CAT, 2.2 D-4D, 2.2 D-AD AD 2.0/2.2 D-4D
Kamkedja- Olja
- Olja och oljefilter byts vid varje service, var 1 500 mil eller 12 månader (fast intervall), enligt Haynes europeiska serviceplaner för RAV4 2005–2013 och 2012–2019 med 2.2 D-4D och D-CAT (2AD-FTV, 2AD-FHV).
Att kräva vid köp
- Ingen av motorerna har kamrem, så det finns inget rembyte att bevaka.
- Olja och filter byts var 1 500 mil eller 12 månader.
- Valvematic-motorn (ZR) på 2.0 ska ha tunn 0W-20-olja; med annan olja ökar risken för sot i insuget och ojämn tomgång.
- På 2,2-dieslarna behöver EGR-kanaler och insugsrör rengöras med jämna mellanrum.
- Fråga också om Toyota har bytt kolvar och kolvringar på en 2,2-diesel.
- Reservdelarna är normalt prissatta enligt RAC, till exempel kopplingssats, komplett avgassystem med katalysator, bromsklossar fram.
Källa: vår motorresearch
Kända svagheter och vad du kollar
Allvarligt, måttligt och mindre säger hur dyrt eller farligt felet kan bli enligt källan, inte hur vanligt det är.
2.0 VVT-i
motorfamilj ZR 2.0 Valvematic (3ZR)- Måttligt
Vattenpumpen är motorns återkommande svaghet: den kan låta men läcker oftast, och låg kylvätskenivå kan leda till överhettning och trasig topplockspackning. Toyota har ett europeiskt servicemeddelande med en modifierad pump (EG-00446T-TME, 2020). Kontrollera kylvätskenivån och titta efter läckage vid pumpen.
- Allvarligt
Ett tillverkningsfel i vevaxelns kamkedjedrev (för låg kolhalt) kan ge onormalt slitage på drevets kuggar och få motorn att stanna. Toyota beskriver felet för ZR-motorerna i ett europeiskt servicemeddelande (EG-00550T-TME, 2021–2022); drevet och skadade delar byts. Källan anger inte vilka tillverkningsår som berörs. Ett skramlande kamkedjeljud är en varningssignal.
- Måttligt
Valvematic-ställdonet (styrningen av ventillyften) kan gå sönder och ge motorstörningar med felkoder (P26xx, P10xx). Toyota har gett ut flera servicemeddelanden, men enligt Toyota-Club är felet inte löst i praktiken. AutoCentrum bedömer tvärtom systemet som pålitligt.
- Mindre
Sotavlagringar i insugsröret kan ge ojämn tomgång, särskilt i bilar som körs lugnt och inte har fått den rekommenderade oljan.
2.2 D-CAT, 2.2 D-4D, 2.2 D-AD
motorfamilj AD 2.0/2.2 D-4D- Allvarligt
Hög oljeförbrukning är AD-motorernas kända konstruktionsfel, och den hänger ihop med sotavlagringar: igensatt EGR och insugsrör, beläggningar på kolvarna och i värsta fall skadad topplockspackning. Toyota har bytt kolvar, kolvringar och i senare fall cylinderblock; enligt Toyota-Club räknas förbrukning över 0,5 liter per 100 mil som fel. AUTO BILD pekar i RAV4 XA30 särskilt på den starkare dieseln med EGR-ventiler, insprutare och oljeförbrukning. Fråga efter oljeförbrukning och åtgärdade kolvar, och titta efter rök.
- Allvarligt
Topplockspackningen är det andra massfelet på tidiga AD-motorer: kylvätska läcker in i cylindrarna eller kokar ut ur expansionskärlet. Ibland räcker en ny packning, men skevhet i tätningsytan kan kräva ett nytt motorblock. Toyota har erkänt konstruktionsfelet på tidiga motorer. Kontrollera kylvätskenivån och titta efter vit rök och bubblor i expansionskärlet.
- Måttligt
Även utan hög oljeförbrukning bildar EGR-systemet kraftiga sotavlagringar, och Toyota-Club anser att EGR-kanalerna och insugsröret behöver rengöras med jämna mellanrum. Andra kända fel är insprutare och deras styrenhet (EDU), högtryckspumpen, partikelfiltrets regenerering, EGR-ventilen och läckande vattenpump.
äldre bilar
- Mindre
Det rapporterades problem med tvåmassesvänghjulet på äldre dieselbilar, men det verkar vara åtgärdat i denna modell.
Hela generationen
- –
På modeller med reservhjul på bakdörren hindrar låsstaget att bakdörren öppnas helt, och många ägare byter till ett annat låsstag.
- –
Ägare har rapporterat problem som vattenpump som svettats eller bytts, genomrostad ljuddämpare, trasig bromspedalbrytare som gav ABS-fel och batteri som tröttnat efter några år.
- Måttligt
Det finns få problem på vägen, men bilar som använts hårt i terräng bör undvikas eftersom den inte är byggd för det.
- Mindre
Det går inte mycket fel på vägen.
- Måttligt
Kontrollera om bilen tydligt har körts hårt i terräng.
- Allvarligt
Verkar bilen ha körts mycket i lera bör man avstå, eftersom den inte är byggd för det.
- Mindre
Tredje generationen klarar sig bättre än fjärde i TÜV-statistiken, men parkeringsbromsen får för ofta anmärkning. Kontrollera att parkeringsbromsen håller.
Källor: RAC, Honest John, AUTO BILD TÜV-check Toyota RAV4 (2025-09-23), vår motorresearch
Så hänger det ihop
Vid vanlig körning går lite sönder.
Vattenpumpen på 2.0-bensinarens ZR-motor kan läcka kylvätska. AD-dieslarna på 2,2 liter drar olja och kan på tidiga exemplar tappa kylvätska via topplockspackningen.
Fråga hur mycket olja och kylvätska som fylls på mellan servicen. Återkallelserna för fönsterhissbrytare, gaspedal, krockkudde, bakre bälten och länkarm gäller olika byggperioder mellan 2005 och 2012.
Be om ett utdrag för just den bilen. Tysk besiktningsstatistik pekar också på parkeringsbromsen.
Källor: RAC, DVSA (UK), EU Safety Gate, AUTO BILD TÜV-check Toyota RAV4 (2025-09-23), vår motorresearch
Återkallelser (6)
Fråga säljaren om återkallelsen är utförd. Verkstaden ser det på chassinumret.
Bakre länkarm kan rosta och lossna efter hjulinställning
Gäller RAV4 III (XA30) · 2005–2010 (DVSA: byggda 2005-08-31 till 2010-10-31) · Detaljer och referens ›
Om den bakre länkarmen justeras vid en hjulinställning eller annan reparation kan ett glapp uppstå i gängan. Där kan rost bildas som försvagar gängan, och till sist kan armen gå av. Verkstaden kontrollerar åtdragningen och byter armen vid behov.
DVSA R/2012/085. DVSA (UK)
Fukt i förarens fönsterhissbrytare kan ge brand
Gäller RAV4 III (XA30) · 2006–2008 (DVSA: byggda 2006-09-01 till 2008-12-02) · Detaljer och referens ›
Fukt eller annan vätska kan komma in genom förarens sidoruta och förorena huvudbrytaren för fönsterhissarna. En skadad brytare kan bli varm, smälta eller ryka och i värsta fall orsaka brand. Brytaren kontrolleras, byts om den är skadad och får ett vattentätt skydd.
DVSA R/2012/118. DVSA (UK)
Gaspedalen kan fastna eller gå långsamt tillbaka
Gäller RAV4 III (XA30) · 2005–2009 (Safety Gate: RAV4 tillverkade november 2005–november 2009) · Detaljer och referens ›
Kondens kan bildas på en sliten yta i gaspedalens friktionsdel, så att pedalen fastnar i ett delvis nedtryckt läge eller går långsamt tillbaka till tomgång. Verkstaden monterar ett förstärkningsbleck i pedalenheten.
Safety Gate 0164/10, DVSA R/2010/010. EU Safety Gate
Bakre säkerhetsbälten kan skäras av vid en krock
Gäller RAV4 III (XA30), ytterplatserna i baksätet · 2005–2012 (DVSA: byggda 2005-10-31 till 2012-11-16; Safety Gate anger juli 2005–januari 2016 för XA30-modellkoderna) · Detaljer och referens ›
Vid en kraftig frontalkrock kan höftbältet på baksätets ytterplatser komma i kontakt med en del av sittdynans ram, skäras av och gå isär. Verkstaden monterar ett plastskydd på ramen.
Safety Gate A12/0257/16, DVSA R/2016/024. EU Safety Gate
Förarens krockkudde kan kopplas ur av en skadad kontaktrulle
Gäller RAV4 III (ACA30, ACA33, ACA38, ALA30, GSA33, GSA38) · 2005–2008 (DVSA: byggda 2005-11-03 till 2008-11-28; Safety Gate: tillverkningsår 2005–2010) · Detaljer och referens ›
Den platta kabeln i rattens kontaktrulle, som förbinder förarens krockkudde, kan skadas när ratten vrids. Då kan krockkudden kopplas ur och inte lösa ut vid en krock. Kontaktrullen byts.
Safety Gate A12/0634/14, DVSA R/2014/048. EU Safety Gate
Kortslutning i förarens fönsterhissbrytare kan ge brand
Gäller RAV4 III (XA30) · 2005–2010 (Safety Gate: tillverkningsår 2005–2010; DVSA: byggda 2005-06-13 till 2010-12-31) · Detaljer och referens ›
Kontakterna i förarens huvudbrytare för fönsterhissarna kan ha fått för lite smörjande beläggning vid tillverkningen. Det kan ge kortslutning, så att brytaren överhettas och smälter. Verkstaden kontrollerar brytaren och lägger på beläggning, eller byter brytaren om den inte fungerar.
Safety Gate A12/1366/15, DVSA R/2015/206. EU Safety Gate
Säkerhet och utrustning
- Alla varianter har krockkuddar runt om, bland dem gardinkuddar och en knäkudde för föraren.
- Stabilitetskontroll, nackskydd mot pisksnärt fram och ISOFIX bak hör också till utrustningen.
- Återkallelser gäller själva skyddet: kontaktrullen i ratten kan koppla ur förarens krockkudde.
- Höftbältena på baksätets ytterplatser kan dessutom skäras av i en kraftig frontalkrock.
Källa: EU Safety Gate
Utrustningsnivåer enligt RAC (5) ›
- Instegsmodell
- Redan instegsmodellerna har standard läder- och alcantara-klädsel, uppvärmda framsäten och 17-tums lättmetallfälgar.
- Standardutrustning (alla)
- Alla bilar har tvåzons klimatanläggning, automatiska ljus och torkare, eluppvärmda speglar, elfönster, mörkade bakrutor, backstartshjälp, cd-stereo med sex högtalare, farthållare och bluetooth.
- Säkerhet
- Sju krockkuddar inklusive förarens knäkudde, stabilitetskontroll, nackskydd fram mot pisksnärtsskador och ISOFIX-fästen bak.
- XT3, XT4 och XT5 (alla)
- Alla varianter fick cd-spelare, lättmetallfälgar, luftkonditionering och sju krockkuddar inklusive gardinkuddar och förarens knäkudde.
- XT5
- Toppmodellen hade dessutom läderklädsel, klimatanläggning och inbyggd navigation.
Mått och dragvikt
SUV
4 315–4 445 mm · bagage 450–1 752 l · drar 1 500–2 000 kg
Teknik och infotainment
Standardlistan rymmer cd-stereo, bluetooth, farthållare, tvåzons klimat samt automatiska ljus och torkare. Inbyggd navigation fanns bara i toppversionen.
Vad testerna är överens om
6 tester: RAC, Honest John, What Car?, Autocar, adac
Plus
- Hållbarheten är modellens starkaste kort – tester och ägarrapporter beskriver bilar som passerat 200 000 km med bara normalt slitage.
- Kör som en personbil. Den ligger stadigt, kränger måttligt och känns pigg att styra för att vara en SUV.
- 2,2-liters dieseln får beröm för kraft och förbrukning. Ägare rapporterar strax under 6 liter per 100 km på längre körning.
- Generös standardutrustning och gott om plats för fyra vuxna, även om lastutrymmet inte är lika smart utnyttjat som i föregångaren.
Minus
- Stel fjädring. Bilen studsar över tvärgående ojämnheter och lugnar sig först i högre fart.
- Hög ljudnivå i motorvägsfart, med både däck- och vindljud som tränger in i kupén.
- Den sidohängda bakluckan är opraktisk vid trånga parkeringar. På bilar med reservhjul på dörren går den inte att öppna helt.
Här går åsikterna isär
Kupékvaliteten skiljer testerna. Vissa tycker att bilen känns påkostad och gediget skruvad, andra pekar på hårda plaster och menar att den inte når upp till de europeiska konkurrenternas känsla. Priset delar dem också: några anser att RAV4 blev för dyr i förhållande till vad den erbjuder, medan andra ser den som ett rimligt köp givet utrustning och hållbarhet.
Checklista vid köp
- 1.2.0 bensin: leta efter läckage eller avlagringar kring vattenpumpen och se att kylvätskan står rätt.
- 2.2.0 bensin: lyssna efter skrammel från kamkedjan – drevet på vevaxeln kan slitas.
- 3.2.0 bensin: ojämn tomgång eller motorlampa kan tyda på Valvematic-ställdonet eller sot i insuget.
- 4.2,2-diesel: fråga hur mycket olja motorn drar mellan servicen och om kolvar eller ringar bytts.
- 5.2,2-diesel: syns vit rök eller bubblor i kylvätskebehållaren kan topplockspackningen vara trasig.
- 6.2,2-diesel: be om kvitton på rengjord EGR och insug, där sotet samlas.
- 7.Testa att parkeringsbromsen håller bilen i en backe; den får ofta anmärkning vid besiktning.
- 8.Titta under bilen efter lera, skrapmärken och skador från hård terrängkörning.
- 9.Provöppna bakdörren: med reservhjul på dörren hindrar låsstaget att den går upp helt.
- 10.Testa förarens fönsterhissbrytare och fråga om återkallelserna för överhettning är utförda.
- 11.Fråga om bakre länkarmen justerats vid hjulinställning och om återkallelsen för den är gjord.
- 12.Begär utdrag som visar att återkallelserna för gaspedal, krockkudde och bakre bälten är utförda.
Källor: AUTO BILD TÜV-check Toyota RAV4 (2025-09-23), RAC, Honest John, DVSA (UK), EU Safety Gate, vår motorresearch
Vår rekommendation
RAC håller fram den svagare 2,2-litersdieseln, alltså inte D-CAT, för dragkraften och den låga förbrukningen.
Testerna i stort berömmer dieseln på samma sätt. Den är dock nästan omöjlig att hitta begagnad i dag.
Det realistiska köpet är 2.0-bensinaren, där vattenpumpen och kamkedjedrevet ska bevakas. Hittar du en 2,2-diesel ska säljaren kunna visa vad som är åtgärdat mot AD-familjens oljeförbrukning och topplockspackning.
Avstå från bilar med spår av lera eller hård terrängkörning, oavsett bränsle.
Källor: RAC, Toyota RAV4 (2006–2010) used car review, vår motorresearch
Vad kostar en begagnad XA30?
En begagnad XA30 kostar oftast mellan 65 000 och 140 000 kr. Fyra av fem bilar ligger där, räknat på de 11 som är till salu nu och de 15 som sålts de senaste tre månaderna. Det är för få bilar per årsmodell för en prislista.
Bästa XA30 till salu just nu
Sorterade som annonslistan: pris mot marknadsvärdet väger tyngst, sedan miltal och antal ägare.

Toyota RAV4
RAV4 2.0 4x4 Elegance B-kamera/Drag/Värmare/Nybesiktad
2012 · 19 399 mil · 158 hk · Bensin
Automobil Norra AB

Toyota RAV4
RAV4 2.0 VVT-i 4x4 PDC/Drag/M-värmare/Automat
2008 · 23 189 mil · 152 hk · Bensin
Automobil Norra AB

Toyota RAV4
RAV4 2.0 VVT-i | 4x4 | 152hk| Dragkrok| Välvårdad| Nybes|
2008 · 25 079 mil · 152 hk · Bensin
Unique Cars & Elitmc Göteborg
Trygghetspaket
Så har vi gjort
Bilbetygs redaktion har sammanställt guiden ur 106 experttester från Car and Driver, CarExpert, Carsales, RAC, Caradisiac, Honest John, What Car?, Auto Express, Autocar, adac, Auto123, Parkers, Högsta växeln, Top Gear, Carbuyer, Le Moniteur Automobile (83 med text som gick att knyta till en generation), 714 aktiva annonser, Auto Data-katalogen, vår motorresearch per motorfamilj och officiella återkallelseregister (EU Safety Gate, DVSA, NHTSA, KBA via press). Källorna står under varje avsnitt och varje grupp av fel. Medianpriserna läses ur dagens annonser när sidan byggs.