Toyota Yaris I · 1999–2005
Begagnatguide: Toyota Yaris I – köpguide och kända fel
Yaris I ersatte Starlet och gjorde småbilen hög i stället för låg: den upprätta kupén ger mer plats än de yttre måtten antyder.
Bilbetygs redaktion · uppdaterad 2 november 2026 · 5 experttester från Parkers, RAC, What Car?, adac
Bilbetyg
Bra val
Ur 5 experttester
Median till salu
–
4 till salu
Femdörrarsversionen rymmer vuxna bak, medan tredörrarsbilen är besvärlig att kliva in i. Bilen passar den som vill ha en snål och okomplicerad småbil och kan leva med hårda plaster.
I tysk besiktningsstatistik har den gott rykte. AUTO BILD kallade den japanskt kvalitetsarbete.
För köparen är faceliften 2003 skiljelinjen: ny front och nya lampor, bättre material inuti och en ny 1,3-litersmotor.
Källor: Parkers, What Car?, AUTO BILD, begagnattest Yaris I (2009-10-08)
Vårt val
Besiktningsstatistiken talar för generationen som helhet: AUTO BILD placerade den bland de bästa även som åtta–nioåring.
RAC lutar åt 1,4 D-4D för dess låga förbrukning, men det är också den motor där vår motorresearch hittat oljeåtgång och trasiga topplockspackningar på tidiga exemplar.
Hela rekommendationen →Det allvarligaste att kolla
- 1.4 DI, 1.4 D-4D: Hög oljeförbrukning och blå rök.
- 1.4 DI, 1.4 D-4D: Topplockspackningen gick ofta sönder på tidiga versioner, ofta redan under garantitiden, med klassiska symtom som kylvätskeförlust.
- 1.4 DI, 1.4 D-4D: Skrapande ljud från kamkedjan på bilar byggda före juli 2006.
Årtal och ändringar enligt RAC ›
- 1999Yaris ersatte Starlet och lanserades på sommaren, först enbart med 1,0-litersmotor.
- 2000Yaris blev vald till Årets bil i Europa.
- 2000Den rymligare varianten Yaris Verso introducerades i början av året som enhetsutförande.
- 2001Den kraftfulla Yaris T Sport introducerades på våren.
- 2003Modellen fick facelift i början av året med nya strålkastare, bakljus, grill och stötfångare samt bättre interiörkvalitet.
- 2003En ny 1,3-litersmotor introducerades och utrustningsnivåerna GLS, SR och S ersattes av T2, T3 och T Spirit.
- 2006En helt ny och betydligt större Yaris ersatte modellen i början av året.
- –1,3-litersmotorn tillkom efter lanseringen och möjliggjorde en fyrväxlad automatlåda.
Motorer
Kamrem eller kedja kommer från vår motorresearch per motorfamilj (namnet under motorn). Står det okänt har varken researchen eller testerna svaret, och vi gissar inte.
Bensinmotorerna är på 1,0, 1,3 och 1,5 liter, med turbo överst i T Sport.
Dieseln är en 1,4. Det tyska testet av 1,0-litern med automatiserad manuell låda landade klart svalare än de brittiska testerna.
1,3-litern fram till 2003 och alla 1,5-litrar hör till Toyotas NZ-familj med kamkedja, även T Sport på 105–106 hk och turbon på 150 hk. T Sport beskrivs som tillräckligt snabb för motorväg men ingen renodlad hot hatch.
Vid faceliften kom en ny 1,3-liter, 1.3 VVT-i. För den har vi varken kedjeuppgift eller kartlagda svagheter.
Dieseln 1ND-TV heter 1.4 DI fram till 2003 och D-4D därefter, med samma 75 hk och lägst förbrukning i programmet. Den har också kamkedja, men vår motorresearch pekar ut oljeåtgång och topplockspackningar som svaga punkter.
Källa: vår motorresearch
1.0 VVT-iBensin · 2003–2005
2 till salu65 hk · 5,4–5,6 l/100 kmKamrem/kedja okänt1SZ-FETS 1.5 VVT-iBensin · 2003–2005
1 till salu105 hk · 6,8 l/100 kmKamkedjamotorfamilj NZ (1NZ-FE/2NZ-FE)1NZ-FEKamkedja. Piggast utan turbo, men testerna kallar den ingen äkta sportbil.
1.0i 16VBensin · 1999–2003
1 till salu68 hk · 5,7 l/100 kmKamrem/kedja okänt1SZ-FETyska testet med automatiserad manuell låda gav ett svalt omdöme.
TS 1.5 TurboBensin · 2003–2005
Ingen till salu nu150 hkKamkedjamotorfamilj NZ (1NZ-FE/2NZ-FE)1NZ-FETurboKamkedja. NZ-familjens tomgångs- och VVT-svagheter gäller även turbon.
1.5i 16VBensin · 2001–2003
Ingen till salu nu106 hk · 6,8 l/100 kmKamkedjamotorfamilj NZ (1NZ-FE/2NZ-FE)1NZ-FEKamkedja. Ojämn tomgång botas ofta genom rengöring av gasspjällhuset.
1.3i 16VBensin · 1999–2003
Ingen till salu nu86 hk · 6–6,7 l/100 kmKamkedjamotorfamilj NZ (1NZ-FE/2NZ-FE)2NZ-FEKamkedja. Lyssna efter VVT-rassel strax efter kallstart.
1.4 DIDiesel · 2001–2003
Ingen till salu nu75 hk · 4,4 l/100 kmKamkedjamotorfamilj 1ND-TV1ND-TVTopplockspackningen gick ofta på tidiga exemplar; kolla kylvätskan.
1.4 D-4DDiesel · 2003–2005
Ingen till salu nu75 hk · 4,2 l/100 kmKamkedjamotorfamilj 1ND-TV1ND-TVHög oljeförbrukning och blå rök är dieselns kända svaghet.
Fler motorer i programmet (1) ›
1.3 VVT-iBensin · 2003–2005
Ingen till salu nu87 hk · 5,6–6,3 l/100 kmKamrem/kedja okänt2SZ-FE
Service och underhåll
Vår motorresearch per motorfamilj.
TS 1.5 VVT-i, TS 1.5 Turbo, 1.5i 16V, 1.3i 16V NZ (1NZ-FE/2NZ-FE)
Kamkedja- Olja
- Olja och oljefilter byts var 1 500 mil eller var 12:e månad enligt Toyotas europeiska serviceschema i Haynes serviceplan, både för 1,3-litern (2NZ-FE) och 1,5-litern (1NZ-FE). Haynes redovisar schemat för Europa utom Norden.
1.4 DI, 1.4 D-4D 1ND-TV
Kamkedja- Olja
- Olja och oljefilter byts var 1 500 mil eller var 12:e månad enligt Toyotas europeiska serviceschema i Haynes serviceplan, i alla tre generationerna med 1,4 D-4D (1ND-TV). Från andra generationen anges ett fast oljeintervall.
Att kräva vid köp
- Toyotas serviceschema för Europa utanför Norden anger ny olja och nytt filter var 1 500 mil eller var tolfte månad för NZ-motorerna och 1,4 D-4D.
- RAC vill se en komplett servicebok med stämplar.
- Kamkedjan är ingen livstidsdel: rasslar den på en bil med höga mil ska kedja, drev och spännare bytas.
- Skrapande kedjeljud på 1,4 D-4D åtgärdas med ny kedja, drev, spännarglidskena och dämpare.
- På 1,4 D-4D behöver EGR-ventil och insug också rengöras från sot med jämna mellanrum.
- Reservdelarna är billiga enligt RAC, till exempel kopplingssats, startmotor, strålkastare.
Källor: RAC, vår motorresearch
Kända svagheter och vad du kollar
Allvarligt, måttligt och mindre säger hur dyrt eller farligt felet kan bli enligt källan, inte hur vanligt det är.
TS 1.5 VVT-i, TS 1.5 Turbo, 1.5i 16V, 1.3i 16V
motorfamilj NZ (1NZ-FE/2NZ-FE)- Mindre
Ojämn eller för låg tomgång, ibland med kraftförlust i mellanregistret. Ingen enskild orsak: ofta hjälper rengöring av gasspjällhus, tomgångsventil, luftmassemätare och vevhusventil, men ibland måste tomgångsventilen, luftmassemätaren, en tändspole eller VVT-enheten bytas.
- Mindre
Rassel från VVT-enheten (variabel ventilstyrning) några sekunder efter kallstart på äldre motorer. Toyota ersatte den tidiga versionen av enheten med en modifierad. Lyssna vid kallstart.
- Mindre
Oljeförbrukning och oljesvett med åldern. Förbrukningen kommer först vid höga mil och är måttlig; läckage syns oftast vid kamkedjekåpan, kedjespännaren och bakre vevaxeltätningen. Kamkedjan håller inte för evigt: rassel från kedjan på en bil med höga mil är ett tecken på att kedja, drev och spännare behöver bytas.
1.4 DI, 1.4 D-4D
motorfamilj 1ND-TV- Allvarligt
Hög oljeförbrukning och blå rök. Toyota har serviceinformation för Euro 4- och Euro 5-motorerna (EG-0017T-0411 och EG-0074T-0514): upp till 0,3 liter per 100 mil räknas som normalt, över 0,5 liter är ett fel som åtgärdas med nytt motorblock eller nya kolvar och kolvringar. Fråga hur ofta olja fyllts på.
- Allvarligt
Topplockspackningen gick ofta sönder på tidiga versioner, ofta redan under garantitiden, med klassiska symtom som kylvätskeförlust. Kontrollera kylvätskenivån och titta efter vit rök.
- Måttligt
Skrapande ljud från kamkedjan på bilar byggda före juli 2006. Toyotas serviceinformation EG-7015 föreskriver ny kedja med drev, spännarglidskena och dämpare. Lyssna efter kedjeljud vid kallstart.
- Måttligt
Bränslesystemet: tryckregulatorn på bränsleskenan sätts igen och slits, och spridarna är näst vanligaste felkällan. Vid kallstartsproblem under +5 °C föreskriver Toyota ny programvara och nya spridare (EG-0054T-0110).
- Måttligt
På bilar med partikelfilter hamnar diesel från filtrets regenerering i motoroljan, så att oljenivån stiger och oljan åldras fortare. Vid misslyckade regenereringar eller felaktiga spridare blir nivån för hög (felkod P252F, igensatt filter P2463). Kontrollera att oljestickan inte visar över max.
- Mindre
Sotavlagringar i EGR-ventilen och insuget som behöver rengöras med jämna mellanrum, samt visslande turbo eller turbo som läcker olja och ger vit rök (serviceinformation EG-0069T-1208 och EG-9014).
Bilar från 1999 och 2000
- Måttligt
Växellådsskador förekom främst strax efter introduktionen, på bilar från 1999 och 2000: både manuell låda, den automatiserade Freetronic och fyrstegsautomaten till 1,3-litern drabbades. Provkör och känn efter att växlarna går i utan missljud.
1,0-litersmotorn (1SZ-FE), både 1.0i 16V och 1.0 VVT-i
- Mindre
På 1,0-litern (1SZ-FE) klagar ägare på trasiga tändspolar, och växlingen kan kännas hackig.
Hela generationen
- Mindre
Inga nämnvärda fel har visat sig, eftersom bilen anses vara för ny och dessutom en Toyota.
- Mindre
Inredningens detaljer och material håller lägre kvalitet än hos till exempel Skoda Fabia.
- Måttligt
Motorskador har oftast orsakats av en trasig luftmassemätare som skickar fel värden, så att motorn får för mycket bensin. Var uppmärksam på hög förbrukning och låt vid behov mäta avgaserna före katalysatorn.
- Mindre
Avgassystemet rostar fort, och bromsskivorna får ofta tidigt rost. Ytrost på motorfästen och axlar är däremot ofarlig. Titta under bilen.
Källor: AUTO BILD, begagnattest Yaris I (2009-10-08), RAC, vår motorresearch
Så hänger det ihop
Motorskadorna på bensinbilarna har oftast börjat i luftmassemätaren.
En givare som mäter fel ger för fet blandning och hög förbrukning. Samma mätare är en av de vanliga misstänkta när NZ-motorerna går ojämnt på tomgång.
På 1,0-litern rapporteras också trasiga tändspolar. Bilar från 1999–2000 drabbades av växellådsfel i både manuella och automatiska lådor.
Fråga om förbrukningen, om lådan lagats och hur ofta en 1,4 D-4D fått fyllas på med olja.
Källor: AUTO BILD, begagnattest Yaris I (2009-10-08), vår motorresearch
Återkallelser (6)
Fråga säljaren om återkallelsen är utförd. Verkstaden ser det på chassinumret.
Bakhjulen kan låsa vid hård inbromsning
Gäller 1999–2000 (DVSA: byggda 1999-01-01 till 2000-01-31) · Detaljer och referens ›
Vid en plötslig, hård inbromsning kan bakhjulen låsa sig och bilen bli instabil. Verkstaden byter bromskraftsregulatorn mot en modifierad.
DVSA R/2000/029. DVSA (UK)
Bakre bromsröret kan skadas av packad snö och is
Gäller Yaris och Yaris Verso · 2000–2002 (DVSA: byggda till 2002-03-11; för Yaris Verso från 2000-10-10) · Detaljer och referens ›
Vid täta stopp och starter i snö och sträng kyla kan packad snö och is byggas upp på bromsskivans insida, slå mot bromsröret till bakre hjulcylindern och deformera det. Bromsverkan kan försämras och bromsvätska läcka. Verkstaden monterar ett modifierat bromsrör med ny dragning. Gäller även Yaris Verso.
DVSA R/2002/138 (Toyota RR60512). DVSA (UK)
Vevaxelgivaren kan läcka in olja – motorn kan stanna
Gäller Yaris och Yaris Verso · 2001 (DVSA: byggda 2001-01-31 till 2001-10-29) · Detaljer och referens ›
Givarhuset för vevaxelns lägesgivare kan vara felgjutet så att motorolja tränger in i kontakten. Oljan expanderar av värmen, givaren kan deformeras och kontakten lossna, och då stannar motorn under körning och går inte att starta igen. Verkstaden byter vevaxelgivaren. Gäller även Yaris Verso.
DVSA R/2006/130 (Toyota RNP/MIF/032). DVSA (UK)
Fel gasgenerator kan ha monterats i passagerarkrockkudden
Gäller 2003–2005 (Safety Gate: årsmodell 2003–2005; DVSA: byggda 2003-02-10 till 2005-10-04) · Detaljer och referens ›
Vid ett tidigare byte kan bilen ha fått en gasgenerator till passagerarkrockkudden som inte är avsedd för modellen. Krockkudden kan då lösa ut felaktigt i en krock. Verkstaden kontrollerar och byter vid behov.
Safety Gate A12/00045/19, DVSA R/2019/442 (Toyota 19SMD-125). EU Safety Gate
Förarkrockkuddens gasgenerator kan brista (Takata)
Gäller 1998–2017 (Safety Gate 2024: tillverkade 1999–2017; tidigare åtgärder 1998-09-18 till 1999-05-31, årsmodell 2003, 2011–2014 och 2010-01 till 2018-11) · Detaljer och referens ›
Drivmedlet i förarkrockkuddens gasgenerator kan brytas ner med åren. När krockkudden löser ut kan den blåsas upp för långsamt eller generatorn spricka så att metallsplitter skadar de åkande. Verkstaden byter gasgeneratorn eller hela krockkudden. Åtgärden har kommit i flera omgångar för olika byggperioder, senast 2024 för bilar tillverkade 1999–2017; kontrollera att den är gjord.
Safety Gate A12/01662/24, Safety Gate A12/00160/20, Safety Gate A12/1945/14, Safety Gate A12/1042/17, Safety Gate A12/0816/19, DVSA R/2020/019, DVSA R/2014/162, DVSA R/2017/118, DVSA R/2015/095 (Toyota 20SMD-005, 5KET-040). EU Safety Gate
Passagerarkrockkuddens gasgenerator kan brista
Gäller 2001–2011 (Safety Gate: årsmodell 2001–2006 respektive tillverkade 2001–2011; DVSA: byggda 2001-01-08 till 2011-07-30) · Detaljer och referens ›
Drivmedlet i passagerarkrockkuddens gasgenerator (Takata) kan brytas ner av fukt och värmeväxlingar. När krockkudden löser ut kan generatorn spricka och metallsplitter slungas in i kupén. Verkstaden byter krockkudden eller gasgeneratorn. Toyota har återkallat bilarna i flera omgångar; kontrollera att åtgärden är gjord.
Safety Gate A12/1740/18, Safety Gate A12/1334/19, Safety Gate A12/00376/20, DVSA R/2013/048, DVSA R/2015/096, DVSA R/2018/307, DVSA R/2010/078 (Toyota 18SMD-104). EU Safety Gate
Säkerhet och utrustning
- Instegsversionen S fanns bara med 1,0-litern och saknade dubbla krockkuddar, så kontrollera vad bilen har.
- I de krockkuddar som finns sitter Takata-generatorer som återkallats i flera omgångar, både på förar- och passagerarsidan.
- På bilar från 2003–2005 kan dessutom fel generator ha hamnat i passagerarkudden vid ett tidigare byte.
- Tidiga bilar har även återkallelser som rör bromsarna.
Källor: EU Safety Gate, DVSA (UK)
Utrustningsnivåer enligt RAC (3) ›
- S
- Instegsversion enbart med 1,0-litersmotor; saknar dubbla krockkuddar.
- CDX
- Toppversion, endast femdörrars, med cd-spelare och luftkonditionering.
- SR
- Utrustningsnivå som fanns enbart med 1,3-litersmotor.
Mått och dragvikt
Halvkombi
3 615–3 660 mm · bagage 205–950 l · drar 650–900 kg
Vad testerna är överens om
5 tester: Parkers, RAC, What Car?, adac
Plus
- Mycket plats i en liten bil. Den höga kupén ger sittriktig hållning och Verso sväljer ovanligt mycket last för formatet.
- Snål på bränsle och billig att ha i drift, oavsett motor.
- Hållbarheten återkommer som modellens starkaste kort. Testerna beskriver den som en av de tryggaste begagnatköpen i klassen.
- Lättkörd och stadig i landsvägsfart, med en chassibalans flera tester tycker är bättre än väntat av en pendlarbil.
Minus
- Hårda plaster och enkel inredningskänsla drar ner intrycket invändigt.
- Fast fjädring som hackar på dåligt underlag. Konkurrenterna beskrivs som bekvämare.
- Trångt att ta sig in i baksätet på tredörrarsversionen.
Här går åsikterna isär
Helhetsbetygen går isär. De brittiska testerna landar högt och beskriver Yaris som svår att hitta fel på, medan det tyska testet av 1.0 med automatiserad manuell växellåda ger ett klart svalare omdöme. Kring T Sport är recensenterna också delade: den har prestanda nog för motorväg och landsväg, men den som söker riktig körglädje beskrivs bli besviken.
Checklista vid köp
- 1.NZ-motorerna (1,3 före 2003, alla 1,5): lyssna efter rassel från VVT-enheten de första sekunderna efter kallstart.
- 2.1,5 eller tidig 1,3 med höga mil: kontrollera oljesvett vid kamkedjekåpan och bakre vevaxeltätningen.
- 3.1,5 och 1,3 före 2003: känn efter ojämn tomgång och kraftlöshet i mellanregistret; rengöring av gasspjällhuset hjälper ofta.
- 4.Fråga om bensinförbrukningen. Onormalt hög åtgång kan tyda på en luftmassemätare som mäter fel.
- 5.1,4 D-4D: kontrollera kylvätskenivån och titta efter vit rök, tecken på trasig topplockspackning.
- 6.1,4 D-4D: be om uppgift på oljepåfyllningar och titta efter blå rök.
- 7.1,4 D-4D: lyssna efter skrapande kamkedja vid kallstart.
- 8.Bilar från 1999–2000: växla igenom alla lägen och lyssna efter missljud, i manuell låda som automat.
- 9.Titta under bilen: avgassystem och bromsskivor rostar tidigt, medan ytrost på axlar och motorfästen är ofarlig.
- 10.Tredörrars: prova insteget till baksätet med de passagerare som ska åka där.
- 11.Kontrollera att Takata-åtgärderna på förar- och passagerarkrockkudden är gjorda. På 2003–2005 års bilar gäller det även generatorkontrollen.
- 12.Bilar 1999–2002: fråga om återkallelserna för bromskraftsregulator, bakre bromsrör och vevaxelgivare är utförda.
Källor: AUTO BILD, begagnattest Yaris I (2009-10-08), Parkers, What Car?, EU Safety Gate, DVSA (UK), vår motorresearch
Vår rekommendation
Besiktningsstatistiken talar för generationen som helhet: AUTO BILD placerade den bland de bästa även som åtta–nioåring.
RAC lutar åt 1,4 D-4D för dess låga förbrukning, men det är också den motor där vår motorresearch hittat oljeåtgång och trasiga topplockspackningar på tidiga exemplar. Den är främst ett alternativ för den som kör långt och kan visa påfyllningshistorik.
Kör du mest kortare sträckor räcker en bensinmotor; på NZ-motorerna handlar riskerna om tomgångsstrul och kedjeslitage. Lådan på en bil från 1999–2000 ska provköras extra noggrant.
Från faceliften 2003 är materialen inuti bättre.
Källor: AUTO BILD, begagnattest Yaris I (2009-10-08), RAC, vår motorresearch
Vad kostar en begagnad Yaris I?
Det finns bara 2 till salu nu och 2 sålda de senaste tre månaderna, för få för att säga vad en Yaris I brukar kosta.
Bästa Yaris I till salu just nu
Sorterade som annonslistan: pris mot marknadsvärdet väger tyngst, sedan miltal och antal ägare.

Toyota Yaris
TS 1.5 VVT-i T-Sport
2003 · 15 512 mil · 106 hk
Smista Bil
Hemleverans · MRF-medlem

Toyota Yaris
Yaris 1.0 VVT-i 65HK 5-D / 15300Mil
2003 · 15 300 mil · 65 hk · Bensin
Fristads Bilcenter AB

Toyota Yaris
5-dörrar 1.0 VVT-i Manuell, 68hk,
2000 · 33 000 mil · 68 hk · Bensin
Åkessons Bil
Vanliga frågor
Har Toyota Yaris kamrem eller kamkedja?
Alla kartlagda motorfamiljer har kamkedja: NZ, NR, KR, M15A, hybriderna, dieseln 1ND-TV och GR Yaris trecylinder.
Rasslar en 1,3 eller 1,5 ur NZ-familjen med höga mil är kedja, drev och spännare slitna. Uppgift saknas för Yaris I:s 1,0 och sena 1,3, Yaris II:s 1,3 och TS samt GRMN.
Källa: vår motorresearch
Så har vi gjort
Bilbetygs redaktion har sammanställt guiden ur 91 experttester från CarExpert, Carsales, RAC, Caradisiac, What Car?, adac, Honest John, Parkers, Autocar, Car and Driver, Carwow, Carbuyer (62 med text som gick att knyta till en generation), 532 aktiva annonser, Auto Data-katalogen, vår motorresearch per motorfamilj och officiella återkallelseregister (EU Safety Gate, DVSA, NHTSA, KBA via press). Källorna står under varje avsnitt och varje grupp av fel. Medianpriserna läses ur dagens annonser när sidan byggs.